Státní zámek Vizovice

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Státní zámek Vizovice
Otvírací doba v sezóně
od do
Po - -
Út 10:00 17:00
St 10:00 17:00
Čt 10:00 17:00
10:00 17:00
So 13:00 17:00
Ne 10:00 17:00
Upřesnění
Květen - Červen: Út-Pá, Ne polední přestávka 12 - 13 hod., Červenec - Srpen: Út-Ne bez polední přestávky, Září: Út-Pá polední přestávka 12 - 13 hod., Ne 12 - 13 hod., So otevřeno 13 - 16 hod. bez polední přestávky
Otvírací doba mimo sezónu
od do přestávka od přestávka do
Po - -
Út - -
St - -
Čt - -
- -
So 13:00 16:00
Ne 10:00 16:00 12:00 13:00
Typ památky nebo kulturního zařízení
Expozice, Zámek
Akceptované způsoby platby
faktura, hotově v Kč
Jazyky - tištěný průvodce
anglický, německý
Sloh
baroko

Adresa

Státní zámek Vizovice
Palackého 376
763 12 Vizovice

Kontakt

telefon: +420 724 316 410
e-mail: vizovice@kromeriz.npu.cz
www: www.zamek-vizovice.cz

Další informace

Expozice / prohlídková trasa

Reprezentativní prostory prvního patra zámku a zámecké kaple. Interiéry jsou bohatě vybaveny hodnotným nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru a klasicismu s množstvím porcelánu, orientálních předmětů a hlavní částí zámecké obrazové sbírky.

Expozice / prohlídková trasa

Nově zpřístupněné prostory druhého patra zámku s pokoji určenými rodinným příslušníkům a hostům. Cílem expozice je ukázat dobovou atmosféru obytných prostor zámku. V intimním prostředí salonků je velké množství autentických osobních předmětů a další část obrazové sbírky.

Zámek Vizovice leží na úpatí Vizovických hor, v centru městečka Vizovice. Objekt je snadno dostupný po silnici 1. třídy ze Zlína (15 km směr Vsetín). Nachází se v těsné blízkosti hlavní křižovatky pod vizovickým kostelem. V okolí kostela a zámeckého areálu je několik parkovacích ploch, z nichž je zámek dostupný do 5 minut pěší chůze. Zámek stojí na místě bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století. Jeho dnešní podoba pochází z poloviny 18. století, kdy byly staré budovy strženy a nahrazeny stavbou novou, v barokním a klasicistním stylu. Majitel panství, hrabě Heřman Hanibal z Blümegen, pověřil stavbou zámku brněnského architekta F. A. Grimma. Současně se zámkem byla dokončena i zámecká zahrada ve francouzském a anglickém stylu s plastikami Ondřeje Schweigla. Zámecká budova je honosně zařízena nábytkem ve stylu baroko, rokoko, klasicismus a biedermeier, s množstvím cenných sbírek porcelánu či orientálních předmětů. Součástí interiérů je také rozsáhlá a velmi cenná sbírka obrazů a grafik, řadící se svým významem hned za arcibiskupskou obrazárnu v Kroměříži. Celek pak doplňuje řada drobných předmětů z osobního vlastnictví posledních majitelů, ke kterým patří mimo jiné také soubor více než třiceti stolních společenských her. Zámek je Národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži. Interiéry zámku jsou přístupné veřejnosti ve dvou prohlídkových trasách. Základní trasa je vedena prvním patrem zámku a nabízí prohlídku reprezentativních prostor. Součástí prohlídek je také návštěva zámecké kaple, bohatě vyzdobené sochařem a štukatérem Ondřejem Schweiglem. Výběrová trasa nabízí návštěvníkům prohlídku druhého patra zámecké budovy, kde se nacházejí pokoje služebných, knihovna, rodinné pokoje a pokoje pro hosty. Zámecká zahrada je volně přístupná po celý rok. V průběhu návštěvnické sezóny se zde každoročně koná cyklus koncertů vážné hudby a také nepravidelné akce pro děti i dospělé. V bezprostřední blízkosti zámku je možné navštívit prodejní galerii Celebra a Zámeckou čokoládovnu. Ve městě pak známou likérku Rudolf Jelínek či soukromou sklárnu Glass Ateliér. K tradičním patří ukázka tvorby vizovického pečiva v rodině Zádrapových.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí