Zámek Zlín

Jedná se o nejstarší budovu v centru krajského města Zlín, příležitostně využívanou pro výstavy a kulturní akce. Zlínský zámek získal stávající podobu počátkem 20. století, kdy jej zmodernizoval jeho tehdejší majitel průmyslník Haupt. V současné době v něm sídlí galerie Václava Chada a designový obchod Courage. Pořádají se zde kulturní akce.

Zámek Zlín
Typ památky nebo kulturního zařízení
Zámek

Adresa

Zámek Zlín
Soudní 1
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 602 560 020
e-mail: info@zlinskyzamek.cz
www: http://www.zlinskyzamek.cz

Další informace

Zlínský zámek se nachází přímo v centru města Zlína, uprostřed sadu Svobody, nedaleko náměstí Míru a autobusového a vlakového nádraží Zlín-střed.

Zápis v Deskách zemských z r. 1571 potvrzuje, že na místě dnešního zámku stála tvrz, založená patrně ve 2. polovině 15. století, kdy panství patřilo pánům ze Šternberka a kdy byl Zlín povýšen na město. Od 3. čtvrtiny 15. století se majiteli panství stali na téměř sto let Tetourové z Tetova, kteří je v r. 1571 prodali Janu Kropáčovi z Nevědomí. Ten zahájil přestavbu tvrze v renesační zámek s arkádami a nádvořím. Kolem zámku byla původně zřízena zahrada, v 19. století přeměněna v přírodně krajinářský park. V letech 1904-1905 nechal průmyslník Štěpán Haupt provést modernizaci, která značně setřela historický ráz zámku. Autorem přestavby byl vídeňský architekt Leopold Bauer. V roce 1929 zámek odkoupilo město, které budovu využívalo k různým kulturním akcím. V letech 1958-2013 se stal zámek sídlem Muzea jihovýchodní Moravy a jeho expozic. Ve druhém patře zámku měla své výstavní prostory také Krajská galerie výtvarného umění.

Nyní je sídlem galerie Václava Chada. Expozice Orbis Pictus Play, která byla stálou expozicí na zámku, putuje v roce 2019–2020 po České republice. Mezi další stálé výstavy patří neobvyklá výstava NONSENS inspirací, která je určena milovníkům nonsensových myšlenek a řešení. Výstava je tvořena exponáty zapůjčenými ze sbírek členů Společnosti za Veselí veselejší. Kurátorem výstavy je brněnský výtvarník František Borovec.

Galerii V. Chada provozuje společnost Zlínský zámek o. p. s. Navštívit zde můžete také designový obchod Courage.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí