Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk se nachází v blízkosti města Koryčany v nadmořské výšce 421 m n. m. Hradu dominuje štíhlá hlásná věž spojená s hradním palácem. Expozice v baště je věnována historii a stavebnímu vývoji hradu.

Hrad Cimburk u Koryčan
Otvírací doba v sezóně
od do
Po 9:00 18:00
Út 9:00 18:00
St 9:00 18:00
Čt 9:00 18:00
9:00 18:00
So 9:00 18:00
Ne 9:00 18:00
Upřesnění
květen-srpen
Otvírací doba mimo sezónu
od do
Po 10:00 17:00
Út 10:00 17:00
St 10:00 17:00
Čt 10:00 17:00
10:00 17:00
So 10:00 17:00
Ne 10:00 17:00
Poznámka k otvírací době
září - duben
Typ památky nebo kulturního zařízení
Hrad / tvrz, Zřícenina
Přístupnost tělesně postiženým
Místa pro parkování vozidel invalidů

Adresa

Hrad Cimburk u Koryčan
Samota 204
768 05 Koryčany

Kontakt

telefon: +420 702 049 513
e-mail: hrad@cimburk.eu
www: http://www.cimburk.eu

Další informace

Expozice / prohlídková trasa

Návštěvníci procházejí hrad s tištěným plánem. V místech zajímavých architektonických detailů jsou umístěny panely s popisem. V polygonální baště je možno navštívit expozici věnovanou historii a stavebnímu vývoji hradu. Součástí prohlídkové trasy je vyhlídka na šíjové hradbě a pod strážnou věží.

Hrad leží uprostřed chřibských lesů, přibližně 5 km od městečka Koryčany. Přístup je možný po turistické značce z koryčanského náměstí. Auto je možné zaparkovat na značené ploše při silnici Koryčany – Vřesovice a pokračovat přibližně 1 km pěšky. Hrad nechal před polovinou 14. století vystavět Bernard z Cimburka, přední velmož na dvoře Jana Lucemburského a poté Karla IV. Cimburk pak prošel mnoha přestavbami, z nichž nejhonosnější provedli řemeslníci z kamenické huti Václava IV. Z této etapy zůstala dodnes zachována řada architektonických detailů včetně torza unikátní arkýřové kaple. K posledním úpravám došlo v baroku za Horeckých z Horky. Cimburk si dodnes uchoval původní jádro, na které navazuje vnější opevnění svědčící o vývoji dobývacích a obranných technik.

Dnes je dominantou hradu štíhlá hlásná věž spojená s hradním palácem šíjovou hradbou. Na ní je vybudována vyhlídka. Expozice v polygonální baště je věnována historii a stavebnímu vývoji hradu, k vidění jsou tu kamenické články i archeologické nálezy. Do budoucna počítá správce, občanské sdružení Polypeje, s vybudováním výstavy středověkého stavitelství.

V průběhu sezóny pořádá správa hradu koncerty, divadelní představení a výstavy. Tradiční akcí jsou každoroční Dny múz – tvůrčí dílna, kde se do výtvarné tvorby zapojují jak profesionální umělci, tak také návštěvníci hradu.

Nejbližší okolí hradu je prodchnuto cyrilometodějskou tradicí, vypravit se můžete na hradisko sv. Klimenta nebo na vyhlídkové místo zvané Kazatelna. Horolezci využijí pískovcový skalní útvar Kozel.

Přístup k hradu

Pro motoristy

po příjezdu do Koryčan odbočte u kostela a vydejte se směrem na Vřesovice. V polovině cesty potkáte parkoviště „U Křížku“ >> , kde můžete vaše vozidlo zaparkovat.

Prosíme návštěvníky, aby na hrad nejezdili kolem koryčanské přehrady, neboť pod hradem je parkování zakázáno. Zároveň motoristy upozorňujeme, že do lesa je vjezd zakázán.

Pro pěší

z Koryčan vede cesta po zelené značce přes Vršavu, nebo lze jít z Koryčan kolem autoservisu a přehrady pod hrad a po lesní cestě dorazíte na místo.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí