Hrad Rýsov

Nedaleko Provodova na Zlínsku se vypíná strmý vrch Rýsov (536 m n. m.) na jeho úbočí leží pískovcové skalisko, nazývané Čertův kámen. Je rozbrázděno četnými rýhami, jsou v něm důlky, trhliny, kterým se říká čertovy pece či čertovy vidličky. Je to údajně místo, kde pekelník pojídal jalovice, ovce a drůbež, které kradl v okolí. Na nepřístupném vrchu Rýsově stávala ve středověku dřevěná pevnost. K tomuto Čertovu kameni vede zeleně značená naučná stezka. Ze silnice vedoucí z Provodova do Březůvek na konci obce odbočíme doleva. Polní a posléze lesní cesta vede vzhůru, až ke skále. Je to od silnice cca 2 km. Od ní můžeme pokračovat až na hřeben, kde jsou roztroušeny další, ale daleko menší skály.

Hrad Rýsov
Typ památky nebo kulturního zařízení
Zřícenina

Adresa

Zřícenina hradu Rysov
763 45 Provodov

Kontakt

Další informace

Skromné pozůstatky nevelkého skalního hradu Rýsova z doby kolem poloviny 13. století, který se připomíná roku 1517 již jako pustý. Svým stářím i charakterem se jedná o ojedinělou památku svého druhu.

Na severní straně kopce se nachází stopy po pravěkém hradišti. V prostoru hradu se nachází přírodní památka Čertův kámen, geologický skalní útvar z mohutných pískovcových lavic.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí