Nový židovský hřbitov Uherský Brod

Východně od historického jádra města se nachází nový židovský hřbitov spolu s obřadní síní. Tato jediná celistvá nemovitá památka vypovídá o historii zdejší židovské komunity. Na území hřbitova je umístěno 1085 náhrobků ze žuly, mramoru a pískovce, často s cennou výzdobou a hebrejskými, německými a českými nápisy. Mezi náhrobky se nachází také pomník učeného rabína Natana Naty, zavražděného při ničivém nájezdu Kuruců v roce 1683. Klíč je možné zapůjčit v Městském informačním centru Uherský Brod. Interiér obřadní síně z roku 1906 pokrývají desky se jmény obětí holocaustu odhalené v roce 1948. Je zde také umístěna stálá expozice o historii uherskobrodské židovské komunity.

Nový židovský hřbitov Uherský Brod
Upřesnění
Židovský hřbitov a obřadní síň jsou přístupné veřejnosti, klíč je k dispozici v Městském informačním centru v Uherském Brodě.
Typ památky nebo kulturního zařízení
Židovská památka

Adresa

Židovský hřbitov
Neradice 698
688 01 Uherský Brod

Kontakt

telefon: +420 572 805 125
www: www.cojevbrode.cz

Další informace

Hřbitov leží v ulici Neradice, asi 400 m jihovýchodně od centra města.

Nový židovský hřbitov (starý ležel před jižními hradbami města) byl založen v roce 1870. Na ploše 7421 m2 se nachází 1085 převážně novodobých náhrobků včetně asi sta pomníků přenesených sem ze starého hřbitova (mj. rabína Nathana Nathy z roku 1683). Při vstupu stojí eklektická obřadní síň z roku 1906, ve které jsou pamětní desky se jmény obětí holocaustu z roku 1948. U vjezdové kované brány je pamětní deska k založení hřbitova. Hřbitov býval volně přístupný, v současné době je uzavřen.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí