Židovský hřbitov Holešov s obřadní síní

K hlavním magnetům židovského hřbitova ze 17. století je hrob světově významného učence, rabína Sabbataje ben Meir ha Kohena, k němuž každoročně míří kroky tisíců návštěvníků z celého světa.

Židovský hřbitov Holešov s obřadní síní
Typ památky nebo kulturního zařízení
Židovská památka

Adresa

Židovský hřbitov s obřadní síní
Hankeho 260
769 01 Holešov

Kontakt

telefon: +420 603 796 411, +420 573 397 822
e-mail: synagoga@mks-holesov.cz
www: www.holesov.info/synagoga

Další informace

Židovský hřbitov se nachází vedle Domova pro seniory v Hankeho ulici. Z hlavního náměstí se jde severně přes náměstí Svobody do Přerovské ulice a tam u parkoviště po levé straně začíná Hankeho ulice. Hřbitov je asi v její polovině po levé straně.

První písemná zmínka o hřbitově je z roku 1606. Nejstarší dochovaný a doposud čitelný náhrobek pochází z roku 1647, poslední z r. 1987. V současné době se zde již nepohřbívá. Celkový počet hrobů se odhaduje kolem 2 tisíc. Jsou zde pohřbeni Židé nejen z Holešova, ale z celého dřívějšího rabinátu, který sahal až po Vizovice. Nejvíce navštěvovaný je hrob světově významného učence, rabína Sabbataj ben Meir ha Kohena (1621-1663), který je lákadlem pro ortodoxní Židy především z USA, Izraele a dalších zemí. Mimo něj se zde nacházejí hroby řady dalších nejen místních rabínů nebo třeba rodičů Rudolfa Jelínka z Vizovic. Při vchodu do hřbitova je umístěna smuteční obřadní síň z r. 1903, nově opravena v r. 2003. Uvnitř bývají instalovány většinou různé výstavy. Majitelem židovského hřbitova je Židovská obec Brno.

Posledních několik let zde o letních prázdninách probíhají brigády dobrovolníků z celého světa. Hřbitov je volně přístupný.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí