PP Kozel

Kozel je přírodní památka situovaná, jako izolovaný skalní útvar v přírodním parku Chřiby. Nachází se v severozápadním svahu Ocásku, 650 m jižně od zříceniny hradu Cimburk. Je tvořen pískovcem a slepenci magurského flyše. Výška skaliska je 22 m, půdorys činí 20×6 m. Je vyhledávaným cílem horolezců – popsáno je celkem 18 výstupových tras. Dle pověsti čerti chtěli překazit Cyrilu a Metoději stavbu kostela na hoře sv. Klimenta. Každý nesl jeden velký balvan (Lucifer pak ten největší) a blížili se ke kostelu. Když je Metoděj zpozoroval, vztyčil proti nim znamení svatého kříže a čerti v děsu upustili každý svůj balvan právě tam, kde zrovna byl. Kozel byl balvan, který nesl sám Lucifer. Dle jiné pověsti, zaznamenané v roce 1940 Rudolfem Šrotem, je skalisko zkamenělý čert, který byl vypuzen poustevníkem, stavějícím kapli pod vrcholem Ocásku.[1]

PP Kozel
Typ
Chráněné území, Skalní útvar

Adresa

PP Kozel
768 05 Koryčany

Kontakt

www: http://www.kozel.chriby.cz

Další informace

Poloha

Přírodní památka se nachází 800 m jihovýchodně od zříceniny hradu Cimburk, nadmořské výšce 475 m. Přístup k území je z Koryčan po komunikaci směrem na Vřesovice a Osvětimany. Na vrcholu komunikace v místě U křížku pak odbočit na lesní cestu a po červené turistické značce jít 2 km.

Popis

Důvodem ochrany je význačný skalní útvar. Skála vysoká 22 m z odolného pískovce a slepence má tvar věže o půdorysu 18 x 6 m. Trhlinou je rozčleněna na dvě části. Povrch je pokryt četnými římsami, lištami, voštinami, dutinami a prohlubněmi a je značně narušen zvětráváním.

Další informace

Lokalita je vhodná k návštěvě po celý rok, leží poblíž turistické trasy a je hojně navštěvována turisty. Horolezci ji využívají jako cvičnou skálu (je zde řada lezeckých cest).
V blízkém okolí, na turistické trase, se vyskytují přírodní památka Kazatelna, zřícenina hradu Cimburk, národní kulturní památka hradisko sv. Klimenta nebo studánka U mísy.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí