Květná zahrada v Kroměříži

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Její hlavní část byla vybudována podle projektu císařského architekta Giovanni Pietro Tencally mezi léty 1665–1675. Na jedné straně ještě připomíná pozdně renesanční italské zaalpské zahrady, na straně druhé však již otevírá cestu francouzskému barokně klasicistnímu typu (Versailles). Ani pozdější úpravy architektů zvučných jmen, Antona Archeho v 19. století a Pavla Janáka ve 20. století, jí nijak neubraly na originalitě a atmosféře doby svého vzniku. Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), květinovou a sochařskou výzdobou nabízí i dnes mnoho překvapujících a neopakovatelných zážitků. Otevřeno po celý rok, otevírací doba je dle sezony na http://www.kvetnazahrada-kromeriz.cz Vstupné do zahrady: 110,- / snížené 80,-

Květná zahrada v Kroměříži
Typ
Park / lesopark

Adresa

Květná zahrada
Gen. Svobody 1192
767 01 Kroměříž

Kontakt

telefon: +420 723 962 891
www: http://www.kvetnazahrada-kromeriz.cz

Další informace

Poloha

Příjezd k zahradě je z Kojetínské ulice na začátku města, ulicí Na Lindovce, Koperníkovou ulicí a vpravo do ulice gen. Svobody, kde je parkoviště pro autobusy a auta před vchodem do zahrady.

 Popis

V rámci znovuvybudování města Kroměříže a přebudování v residenční město založil v letech 1665–1675 kníže – biskup Karel III. z Liechtensteina-Castelkorna za hranicemi města na neúrodné bažinaté půdě nový park, raně barokní Libosad – dnešní Květnou zahradu. Půdorys vytvořil italský dvorní architekt z Vídně Filibert Lucchese na půdorysu obdélníku jako velkorysou raně barokní zahradu, slučující vzory italské a holandské před francouzskou zahradou Le Nôtra. Libosad s hvězdicovitým členěním ústřední části inspirované římskými zahradami spojil se začínajícími vlivy francouzských zahrad. Vznikla tak monumentální unikátní autentická podoba raně barokního evropského libosadu, která se  na kontinentu ani v Anglii nedochovala nebo po nich zůstaly jen její jednotlivé části.

Velkorysou rchitektonickou stavbou je 244 m dlouhá (původně vstupní) galerie se 44 antikou inspirovanými sochami v nikách a 46 bustami na konzolách nad pilíři arkádových oblouků. Sochařská výzdoba byla inspirována římskou vilou Pamphilia ze třetí třetiny 17. století (dnes změněné v krajinářský park). Druhým dílem byl letohrádek (rondel), dnes známý jako rotunda. Centrální stavba zahrady má osmiúhelníkový půdorys s grottami, sochami faunů a vodními hříčkami a nad středem je kupole na kruhovém tamburu, vyzdobena uvnitř freskami Carpofora Tencally, štukovou a skulpturální výzdobou Quirina Castelliho a Carla Borsy, oslavující vodu. Na ostrůvku bazénu je barokní voliéra, blízko byl králičí kopeček se sochou Diany. Unikátní jsou dochovalé kruhové zahradní kopečky, které v zahradách renesance a baroka připomínaly zahrady Mezopotámie a Říma, ale byly také součástí holandských zahrad.  Přes 5,5 km je v zahradě vysokých stříhaných stěn a tisíce metrů tvarovaných buxusových plůtků a plotů i brodériových ornamentů a dva labyrinty. Architekt Arche v letech 1840–1845 nahradil původní vstup do zahrady uprostřed galerie vytvořením nového impozantního vstupu čestným dvorem, vytvořeným vstupní budovou a dvěma empirovými skleníky – Studeným a Tropickým. 

Od konce 19. století sloužila celá prostora zahrady k pořádání celomoravských hospodářských a zemědělských výstav, slavností a ve skleníku se až do současnosti v létě provozují koncerty hudebních festivalů, divadla, opery a společenské akce, výtvarné výstavy a výstavy pěstitelů kaktusů a tropické flóry. Střecha galerie slouží jako pochůzková lávka, umožňující pohled na zahradu, ornamentální brodérie, ale i na vedutu města a okolí Hané.

Další informace

Zahrada je přístupná po celý rok denně s výjimkou nepříznivého počasí (déšť, sníh, silný vítr). Vstup je od města ulicí gen. Svobody (západním směrem od Velkého náměstí a zámku). Pro návštěvníky je zajištěno v letní sezónu občerstvení u vstupu do zahrad.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí