Národní přírodní památku Křéby, chráněnou od roku 1956 na výměře 3,52 ha, tvoří dva ostrůvky travnatých strání se skupinkami keřů a stromů s jižní expozicí.
Národní přírodní památka se nachází na pravém údolním svahu potoka Tišínka, 1,7 km severně od obce Prasklice, na rozhraní mezi Vyškovskou bránou a Litenčickou pahorkatinou. v nadmořské výšce 228–277 m. Z Koválovic se vydáte po místní komunikaci východně přes železniční trať a polní cestou po hřebeni dalších asi 600 m.
Důvodem ochrany jsou zbytky teplomilné travinobylinné vegetace s řadou vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Podloží tvoří silně vápnité jíly s pískovci, písky a štěrkopísky, jejich profily jsou odkryty v území ve dvou bývalých pískovnách. Teplomilný travnatý porost tvoří válečka prapořitá s ostrůvky kavylu vláskovitého a s výskytem ohrožených rostlin lnu žlutého, tenkolistého a rakouského, hvězdnice chlumní, zlatovlásku obecného, koniklece velkokvětého, sasanky lesní, bělozářky větevnaté, žluťuchy menší, vstavače vojenského a smldníku jeleního. Koncem léta a na podzim se stráně zbarvují dofialova rozkvétající hvězdnicí chlumní.
Křéby jsou také významnou lokalitou teplomilných druhů hmyzu, především motýlů. Pozorován byl např. otakárek fenyklový, jasnobarvec hledíkový, z brouků jsou hojné majky, z pavouků byl zjištěn např. křižák pruhovaný, vyskytuje se také kudlanka nábožná. Z obojživelníků na lokalitě žije ropucha zelená, z plazů ještrěrka obecná. V pískových stěnách hnízdí břehule říční a vzácně i vlha pestrá. Ve skupinách keřů žije celá řada drobných pěvců, hnízdí zde např. ťuhýk obecný.
Křéby patří k nejstarším chráněným územím v okrese Kroměříž. Do rezervace zasahuje také archeologická lokalita s četnými doklady pravěkého osídlení, hlavně z doby bronzové (tzv. úněticko-věteřovská sídliště).
O území pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Správa CHKO Litovelské Pomoraví.