Pivečkův lesopark

Lesopark byl obnoven v 90. letech 20. století a stal se unikátní galerií umění pod širým nebem i místem příjemných procházek a dětských her. Na podzim vznikne v lesoparku stavba fragmentu zbořeniště hradu o rozměru 6 x 7,3 metru bez zastřešení. Stěny hradu budou z lomového kamene a budou zde i herní prvky pro děti - skluzavka a lanová síť.

Pivečkův lesopark
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Jazyky - tištěný průvodce
anglický, český
Typ
Park / lesopark

Adresa

Pivečkův lesopark
K Parku
763 21 Slavičín

Kontakt

telefon: +420.577342822
e-mail: filakova@pivecka.cz
www: www.mesto-slavicin.cz

Další informace

Popis

Lesopark, dříve park „Pod Obruby“, v městské části Lukšín, o výměře 1,6 ha, byl založen v roce 1940 rodinou majitele místní obuvnické továrny JAPIS Jana Pivečky, jako památka na zesnulou manželku majitele paní Josefu Pivečkovou (zemřela v roce 1938 ve věku 46 let). Rodina se rozhodla vybudovat na její počest dětský park s chodníky, lavičkami, jezírkem, dětským hřištěm s Karkulkou, vlky a trpaslíky. Svému účelu sloužil park ještě krátce po znárodnění továrny v roce 1948, kdy o park začal pečovat národní podnik Svit. Další roky však již nebyl udržován, poslední známky parkové úpravy byly znatelné ještě v 70. letech minulého století.

V roce 1993 byl zcela zničený park vrácen synovi zakladatele Janu Pivečkovi, který se v roce 1990 po 44 letech vrátil z emigrace a začal podporovat mladé aktivní lidi v různých oborech a oblastech. Tak vznikla i spolupráce s místními členy Českého svazu ochránců přírody a následně i myšlenka na obnovu parku, ke které se připojilo i město Slavičín a stalo se i hlavním investorem akce. Projekt obnovy parku zpracovali ing. Zdeněk Kutra a ing. Zdeněk Juřík. V rámci sochařských sympozií, konaných od roku 1994, vznikly dřevěné plastiky 7 vlků od Stanislavy Konvalinkové, tuleň, had, slimák, šnek, píďalka, milenci a schody ke studni od Veroniky Zapletalové, kondor od Klause Dobrunze z Akademie Düsseldorf, dále plastiky hada, přesýpacích hodin atd., které jsou dílem dalších mladých výtvarníků. Mimo dřevěných plastik je v parku zbudováno kompletní dřevěné dětské hřiště. Jezírko s mostem ve tvaru ležící postavy a dřevěný kolotoč je od Marka Borsanyiho, studna, výtvarně zpracovaná Stanislavou Konvalinkovou a Bořivojem Vítkovičem, lavičky navrhli a vytvořili Lenka Klodová a Marek Rejent, šplhadlo pro děti Barbora Losíková, sochu Ducha pařezu Jaroslav Jeřábek. U vstupu do parku je umístěna kamenná plastika kentaura sochaře Maria Kotrby. V roce 1999, u příležitosti 8O. narozenin Jana Pivečky, byl park zastupitelstvem města přejmenován na „Pivečkův lesopark“.

Další informace

O park v současnosti pečuje město Slavičín ve spolupráci se členy místní organizace Českého svazu ochránců přírody a studenty Gymnázia ve Slavičíně.

Na konferenci Partnerships Stockholm v roce 2002 byl Pivečkův lesopark představen jako jeden z 50 vybraných světových projektů udržitelnosti životního prostředí.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí