Kostel Povýšení sv. Kříže

Přesné datum postaveí kostela Povýšení sv. Kříže neznáme. Čistě románská věž ukazuje, že v místech nynějšího kostela stával kloboucký kostel již ve 13. století. Po tatarském vpádu v roce 1663, kdy celé město i s farou a kostelem lehlo popelem, byl znovu vystavěn.

Kostel Povýšení sv. Kříže
Typ památky nebo kulturního zařízení
Církevní památka

Adresa

Kostel Povýšení sv. Kříže
766 01 Valašské Klobouky

Kontakt

telefon: +420.739245902
e-mail: faraklobouky@volny.cz
www: www.faraklobouky.cz

Další informace

Kostel

Farní kostel Povýšení sv. Kříže má snad pozdně středověké jádro, které však zmizelo při pozdějších přestavbách. Kloboucký kostel byl v období let 1576 až 1581 opraven a opatřen věží. Horní část věže byla ozdobena renesančními okenicemi a opatřena bicími hodinami. Současná podoba je z let 1771 - 1772, kdy proběhla rozsáhlá oprava. Chrámová loď byla prodloužena, podlaha lodi byla snížena a vyrovnána a zároveň byla zbudována krypta, také byly vystavěny boční kaple. Roku 1782 byla nově vystavěna budova fary.

Křtitelnice z roku 1521

V podvěží  kostela dnes jako kropenka slouží pozoruhodný pískovcový artefakt. Tato původním účelem křtitelnice připomínající kalich s tordovanou nohou byla vyrobena v roce 1521 mistrem Petrem z Olomouce. Křtitelnice je vysoká 98 cm, její nádobu tvoří dvanáctiúhelník. Křtitelnice je nejstarší dochovanou součástí inventáře valašskoklobouckého kostela. Vzhledem k počtu dochovaných křitelnic z daného období na Moravě je nepochybně ta valašskokloboucká jedním z důležitých dokladů vybavenosti našich kostelů z doby přechodu od gotiky k renesanci.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí