PP Kazatelna

Přírodní památku Kazatelna, vyhlášenou v roce 1967, tvoří vypreparované skalisko (vrcholová skála) z pískovce magurské vrstvy, pod hlavním hřebenem Chřibů. Kazatelna je jedním z největších skalních útvarů v Chřibech.

PP Kazatelna

Adresa

PP Kazatelna
768 05 Koryčany

Kontakt

www: http://nature.hyperlink.cz

Další informace

Poloha

Přírodní památka Kazatelna se nachází 1 km jihovýchodně od zříceniny hradu Cimburk, v nadmořské výšce 518 m.
K památce se dostanete nejlépe ze silnice Koryčany–Vřesovice, rozcestí U křížku, po červené turistické značce, 2,5 km severovýchodním směrem.

Popis

Důvodem vyhlášení je ochrana ojedinělého morfologicky zajímavého skalního výchozu. Kazatelna je jedním z největších skalních útvarů v Chřibech. Jedná se o osamocené skalisko z pískovcových hornin o výšce 8 m, které severním směrem prudce spadá do údolí Stupavy. Pískovce jsou soláňského typu, středně až hrubě zrnité, světle hnědé barvy. Základní složkou je křemen, ortoklas, muskovit a biotit. Okolní porosty jsou přirozené bučiny, typické pro oblast Chřibů. 

Další informace

Horní část výchozu byla ve středověku silně pozměněna člověkem. Jsou zde vytesány schůdky pro výstup na vrchol, kde je upravená plocha připomínající kazatelnu. Na vrcholu je také zasazen železný dvouramenný kříž z roku 1972. Skála měla sloužit jako skutečná kazatelna pro některou z pronásledovaných středověkých sekt. Z vrcholu je široký výhled přes údolí Kyjovky (Stupavy) na protější hřeben Chřibů, nedalekou zříceninu hradu Cimburk a část Koryčanské přehrady. Nachází se na frekventované turistické stezce a je hojně navštěvována.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí