Cykloturistika

Cykloturistika

Přijíždíte do cykloturistického ráje. Uvítá vás například Cyklostezka Bečva, královna mezi tuzemskými stezkami, užijete si Moravskou stezku (trasa Eurovelo 4) kolem řeky Moravy a Baťova kanálu, výzvou jsou stovky kilometrů terénních tras, přejezdy malebnými horami, adrenalinové traily v několika skvělých bike arénách. Na kole můžete křižovat vinohrady, vyjíždět k rozhlednám, poutním místům, do vyhlášené ZOO ve Zlíně–Lešné, na hrady či zámky. A co je jedinečné – můžete jízdu na kole spojit s plavbou na Baťově kanálu.

Výběr těch nejlepších tras hledejte na www.vmnakole.cz

Na kole v okolí Luhačovic

Rozmanitá příroda v okolí Luhačovic nabízí možnosti výletů pro zkušené a náročné cyklisty, ale i pro rodiny s dětmi či seniory. V mírně zvlněném terénu se nacházejí malebná údolí s vesnicemi. Cyklostezky vedou často přes otevřenou krajinu s dalekými výhledy, křižují pole a louky a procházejí drobnými lesy. Vybrat si můžete z několika tras nebo si můžete stáhnout cykloturistickou mapu nebo cykloprůvodce Luhačovickým Zálesím, kde najdete podrobný popis výletů. Hosté lázeňského města si mohou kola vypůjčit na místě.

Náš tip na zajímavou trasu: vmnakole.cz

Na kole v okolí Luhačovic

Podél řeky Moravy a Baťova kanálu

Z Kroměříže až do Hodonína vede podél vodní cesty Baťův kanál oblíbená cyklostezka. Na území Zlínského kraje jsou prakticky všechny dílčí etapy vedeny po stezkách s vyloučením motorové dopravy. Mnohé úseky jsou vhodné pro in-line bruslení. V přístavištích vodní cesty se můžete i s kolem nalodit a část trasy či zpáteční cestu můžete absolvovat na lodi. Tuto páteřní cyklostezku doplňuje síť odboček, které vedou k zajímavým cílům: do Holešova a dále do Hostýnských vrchů, do Zlína až k zoologické zahradě ve Zlíně Lešné, do pohoří Chřiby, k Velehradu, zámku v Buchlovicích. Je ideální pro výlety rodin s dětmi, pro poznávání historických míst.

Náš tip na zajímavou trasu vmnakole.cz

Podél řeky Moravy a Baťova kanálu

Vsetínské Beskydy – známá místa i neobjevená krása

Kdo se rád pohybuje po hřebenových trasách s nečekanými výhledy, ten vyrazí s horským kolem do Vsetínských Beskyd. Pohoří leží mezi údolími Vsetínské Bečvy a Rožnovské Bečvy, přístup na hřebeny je možný z řady míst na Cyklostezce Bečva – ze Vsetína, Halenkova, Velkých Karlovic, Horní Bečvy, Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Valašské Bystřice či Bystřičky. Pak si již užíváte zábavné přírodní trasy, které většinou zvládnou i málo zkušení cyklisté. Vystoupit můžete na rozhledny Súkenická, Miloňová, Búřov, ale i bez nich si budete užívat krásy krajiny.

Náš tip na zajímavou trasu: vmnakole.cz

Vsetínské Beskydy – známá místa i neobjevená krása

Bike arény Východní Moravy

Milovníci zábavných trailů si na Východní Moravě užijí v několika bike arénách na desítkách kilometrů tratí různé náročnosti.
Bike arena Vsetín je vybudována v Semetíně, místní části Vsetína. Je snadno dostupná po cyklostezce Bečva. Ve Velkých Karlovicích v Singltrail Bike parku Kyčerka je cesta na kopec zajištěna kotvovým vlekem.
Nově je vybudována Bike aréna ve Zděchově na svazích Javorníků a zábavný trail z Makovského sedla do Velkých Karlovic. Svou bike arénu mají také Mysločovice na Zlínsku, přírodní traily jsou vyznačeny v Luhačovickém Zálesí na úbočích hory Komonec.

Náš tip: vmnakole.cz

Bike arény Východní Moravy

Hostýnské vrchy – mystické a pohodové

Hostýnské vrchy jsou místem, kudy jsou vedeny trasy jednoho z nejtěžších bikerských bikemaratonů, který nese jméno moravského „obra“ Drásala. Na druhé straně nabízejí desítky pohodových tras v jedinečně malebné krajině, lesní silničky, studánky s vodou, kterou můžete pít, husté lesy i odlesněné vrcholy. Je zde k vidění hned několik zřícenin středověkých hradů, které obývali i loupežní rytíři, mystická hora Hostýn je nejvíce navštěvovaným poutním místem na Moravě, současně je skvělým turistickým cílem. Na hřebeni, kudy je vedena hlavní cykloturistická trasa, narazíte na rozhlednu Maruška, na nejvyšším vrchu pohoří – Kelčském Javorníku – je rozhledna právě ve výstavbě. Vyrazit můžete z Holešova, z Rusavy, Bystřice pod Hostýnem, Rajnochovic, Valašského Meziříčí, Vsetína, Lukova a dalších míst.

Náš tip na zajímavou trasu: vmnakole.cz

Hostýnské vrchy – mystické a pohodové

Vydejte se i na Slovensko

Při návštěvě Východní Moravy využije blízkost Slovenska k poznání nových cyklistických zážitků. Pomoci vám může webová stránka slovenského cykloportálu www.cykloportal.sk .

Na části tipů na výlety jsme se podíleli společně s partnery ze Žilinského samosprávného kraje. Proto jsou v části cykloportálu, která je věnována Žilinskému kraji, uvedeny také popisy tras na území Moravy – v Beskydech a Javorníkách. Naleznete je na odkazu http://za.cykloportal.sk/vyber-si-trasu/tag/6-ceske-trasy

Projekt byl realizován v rámci mikroprojektu „To, čo nájdeš na webe, odjazdi si v teréne!“ spolufinancovaného Evropskou unií z prostředků fondu mikroprojektů spravovaného Trenčianským samosprávnym krajem. 

Vydejte se i na Slovensko

Turistika a sport na Východní Moravě: