Turistika

Turistika

Východní Morava – to je čistá a rozmanitá příroda a více než 7500 km značených turistických tras. Užívat si můžete pěšky, na kole či na hřbetu koně. Můžete putovat po historických poutních stezkách, zavítat do přírodních rezervací, nacházet studánky s čistou vodou.

Cykloturistický ráj

Východní Morava je dnes rájem cykloturistiky. Najdete zde nádherné horské bikerské trasy i pohodové rodinné stezky kolem řek. Mezi nimi vyniká Cyklostezka Bečva, která vede od horských pramenů řeky Bečvy z Valašska až na rovinatou Hanou. Koryta řeky i jejích přítoků přejíždí četnými mosty a lávkami a nabízejí zajímavé průjezdy valašskými městy a vesničkami.

Cykloturistický ráj

Za výhledy na nikdy nedobytý hrad Buchlov či rozhlednu Brdo

Klid a pohodu hledejte v malebném pohoří Chřiby. Vyšlápněte si na nikdy nedobytý hrad Buchlov. Vydejte se na horu sv. Klimenta a další místa spojená s misijí sv. Cyrila a Metoděje, brouzdejte hlubokými bukovými lesy.

Polovinu Moravy shlédnete z rozhledny na vrchu Brdo. Zabavte se na skalách opředených pověstmi. To je jen zlomek toho, co zde můžete zažít.

Za výhledy na nikdy nedobytý hrad Buchlov či rozhlednu Brdo

Pohodové vycházky

Bílé Karpaty nabízejí nenáročné vycházky kolem lázeňského města Luhačovice nebo výšlapy za tajemstvím Žítkovských bohyní.

Krásy Bílých Karpat můžete poznat při putování po rozhlednách na Slovácku. Ojedinělé jsou orchidejové louky, které jsou ozdobou biosférické rezervace Bílé Karpaty.

Také tudy mohou vést vaše kroky při poznávání nejcennějších přírodních lokalit Východní Moravy.

Pohodové vycházky

Hipostezky

Na koňském hřbetu nenechejte unášet krásami Chřibů, Hostýnských a Vizovických vrchů. Okouzlí vás jak překrásné valašské lesy v Beskydech a Javorníkách, tak jedinečná bělokarpatská příroda či louky, rybníky, lužní lesy a mrtvá ramena v okolí řeky Moravy.

Milovníkům jízdy na kole Východní Morava nabízí na 240 km značených hipostezek.

Hipostezky

Jedinečný betlém

Ve valašské obci Horní Lideč je celoročně otevřen unikání česko-slovenský betlém. Na jeho výrobě se podílelo 14 řezbářů z obou stran hranice. Základním námětem je sice biblický příběh o narození Ježíška, ale „biblická krajina“ je zasazena do reálií a historie moravsko-slovenského pomezí. Na ploše 170m2 představuje nejznámější turistická místa Zlínského a Trenčínského kraje. Mezi stovkou vyřezávaných staveb najdete například objekty z rožnovského skanzenu, Pustevny, významné kostely, moravské a slovenské hrady a zámky i nedaleké lázně Luhačovice. Dřevěné figurky zase představují mnohdy již zanikající řemesla, dříve pro venkov tak typická – kováře, koláře nebo třeba ševcovskou dílnu. Nechybí ani věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj. Sedmdesát pět ze 230 figurek je pohyblivých. Betlém takto slouží jako multimediální nástroj k poznání charakteru a historie kraje. 

Jedinečný betlém

Skalní města a místa, která si zamilujete

Vizovice, Vizovické vrchy, podhůří Bílých Karpat. Místa mnohdy neobjevená, přesto skýtající nečekané zážitky. Skalní město Pulčín či Čertovy skály v Lidečku. Ale i rozhledny Královec nebo Čubův kopec jsou lákavými místy. Území je poseto místy bolestných vzpomínek na válečné útrapy, jakým je například památník na místě vypálené osady Ploština. 

Skalní města a místa, která si zamilujete

Hostýnské vrchy - pohodová turistika pro každého

Přírodní rezervace, daleké výhledy, studánky s vodou, kterou můžete pít. V místních hlubokých lesích naleznete řadu hradních zřícenin. Vrch Hostýn, který dal pohoří jméno, je pro Moravu symbolem ochrany před nebezpečím a víry. Poutní areál Svatý Hostýn se svou bazilikou je nejvíce navštěvované poutní místo v ČR. Pohoří je protkáno sítí turistických, cykloturistických tras, vede tudy Cyrilometodějská poutní stezka vedoucí do Velehradu. Okouzlí vás elegantní rozhledna na Kelčském Javorníku

Hostýnské vrchy - pohodová turistika pro každého

Do Beskyd za mystickými pralesy

Beskydy a Javorníky s mystickými pralesy, majestátními vrcholy či malebnými hřebenovkami turistům není třeba představovat. Jsou kolébkou turistiky na Moravě, oblíbil si je například náš první president Masaryk, ale také Karel Jaromír Erben. Radhošť se stal poutním místem, vrch Soláň ve Vsetínských Beskydech je zase kopcem umělců. Proč? Pochopíte, když se rozhlédnete do okolní krajiny. Můžete sem přijet několikrát za rok a pořád budete objevovat něco zajímavého.

Do Beskyd za mystickými pralesy

Turistika a sport na Východní Moravě: