Poutní stezky

Poutní cesty od pradávna křižují celou Evropu. Putování po těch starých, obnovovaných i nově vznikajících umožňuje seznámení s historií, kulturou, tradicemi. Přinášejí odkaz kulturní minulosti, identity. Naleznete zde prostor k odpočinku, regeneraci sil, zamyšlení i povzbuzení. 

Trasy Cyrilometodějských cest na Moravě připravuje  Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Nejzajímavější památky sakrální architektury v kraji nabízejí Otevřené brány. Najděte svou cestu.

Poutní stezky

Východní Morava je prostoupena hlubokou více než tisíciletou tradicí křesťanství. Poutníci zde naleznou nejen bohatství památek víry a lidské dovednosti od dob slovanských věrozvěstů až po současnost, ale zejména nezapomenutelnou atmosféru památných míst s jejich příběhy. Pojďte je objevovat spolu s námi.

Otevřené brány

Od května do září jsou vybrané kostely přístupné v pravidelném návštěvnickém režimu a s kompetentními službami průvodců. Lidé si mohou prohlédnout tyto církevní památky podobně, jako třeba hrady a zámky. Zlínský kraj a Arcibiskupství olomoucké Vás spolu s městy a obcemi srdečně zvou k návštěvě nejkrásnějších chrámů v kraji.

Informace o projektu, včetně seznamu zapojených kostelů, naleznete zde.

Ke stažení

Grandtour Východní Morava - další prodloužení programu (.jpg, 612.23 KB)

Zde si můžete prostudovat podrobného průvodce cyrilometodějskými stezkami. První úsek je veden ze Svatého Kopečku u Olomouce přes Svatý Hostýn, Zlín, Napajedla do Velehradu. Druhá trasa vede ze slovenského Šaštína přes Kopčany, Strážnici, Svatý Antonínek, Ostrožskou Novou Ves a Staré Město do Velehradu. Soubory jsou určeny ke čtení, nikoliv k reprodukci.

Průvodce_Šaštín - Velehrad (.pdf, 10.68 MB)

Památky a folklor na Východní Moravě: