Školní výlety

Kam na rodinný či školní výlet na Východní Moravě? Inspirovat se můžete našimi doporučeními či zpracovanými návrhy tipů na výlety v podobě pdf souborů, které jsou připraveny ke stažení.

Školní výlety

Hrady a zámky

Častým tématem výletů rodin s dětmi  i školních výprav jsou návštěvy hradů či zámků. Na Východní Moravě rozhodně stojí za návštěvu hrad Buchlov, zámek Vizovice, či barokní skvost - zámek v Buchlovicích. Rozhodně nemůžete vynechat prohlídku Arcibiskupského zámku v Kroměříži, ten je zapsán mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Pro děti jsou zajímavé jsou také  další veřejně přístupné  hrady a zámky, například  v Chropyni, v Lešné u Valašského Meziříčí, ve Zlíně - Malenovicích, ve Vsetíně, Valašském Meziříčí. Zajímavé a "tajemné" jsou také zříceniny hradů Lukova, Brumova, Cimburka. 

Hrady a zámky

Za krásami Kroměříže

Kroměříž patří k nejkrásnějším městům České republiky, tak proč se tam nevydat společně s dětmi?  Prohlédněte si jedinečný  Arcibiskupský zámek. Zajděte do Podzámecké zahrady. Je zde miniaturní zoo koutek, vodní plochy, nedaleko zámku skvělé koupaliště. V Květné zahradě si užijete zábavu v zelených labyrintech či u Králičího kopečku. Můžete vyzkoušet přenos hlasu v pověstné Kolonádě, nebo odhalit tajemství Foucaultova kyvadla v Rotundě. Děti možná poznají místa, v nichž se natáčely známé pohádky.  V Muzeu Kroměřížska sejděte například do tajemného podzemí. V turistické sezoně se v Kroměříži pravidelně pořádají zábavné kostýmované prohlídky města, při kterých se jak děti, tak dospělí snadno přenesou o několik století do minulosti. 

Za krásami Kroměříže

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Toto místo byste neměli vynechat. Valašské muzeum v přírodě v průběhu celého roku přináši zábavu i poučení. Programy jsou inspirovány lidovými zvyky, folklorem a tradičními řemesly. Areál muzea má tři části - Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valašskou dědinu. Děti budou zajímat staré stroje poháněné vodou  - hamr, mlýn, pila. Prohlédnou si například zručnost kováře u žhavé výhně, uvidí, jak ze zrna vzniká mouka. Nad Valašskou dědinou lze vystoupat na pohádkově krásnou Jurkovičovu rozhlednu. 

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Výšlap do Chřibů na kamennou rozhlednu Brdo

Na Brdo, nejvyšší vrchol pohoří Chřiby, se vydejte na kamennou rozhlednu, která nabízí nezaměnitelný výhled na Beskydy, Jeseníky, Malé i Bílé Karpaty, Roháče a Malou Fatru. Uvidíte také středověký, nikdy nedobytý hrad Buchlov, který může být cílem jiného výletu.  Pro výšlap s dětmi zvolte fyzicky nenáročnou trasu, značenou červenou turistickou značkou, vycházející od Lesního penzionu Bunč. Po stejné trase lze jet i na kole. Cestou si můžete prohlédnout zbytky tzv. Baťovy nedokončené dálnice. Jestliže plánujete delší pobyt v této oblasti, doporučujeme také navštívit zříceninu hradu Cimburk, Komínské skály, Areál Skanzen v Modré u Velehradu nebo Westernový ranč Kostelany. 

Výšlap do Chřibů na kamennou rozhlednu Brdo

Poznávání Bílých Karpat - Naučná stezka Květná

Pobyt v rozmanité přírodě Bílých Karpat je skvělým tipem pro strávení víkendových či prázdninových dnů. Naučná stezka Květná je přírodovědně zaměřená stezka, která vede přes lesy a louky pod Velkou Javořinou (970 m n. m.). Ta je nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. Trasa měří celkově 7km a vede v okolí obce Strání, kde začíná u sklárny v místní části Květná. Tato trasa se řadí mezi trasy fyzicky nenáročné. Hlavními atraktivitami této naučné stezky je okolí Svinárského potoka, Stráňanská kotlina a ruční výroba skla ve sklárně Květná.

V letních měsících můžete využít koupaliště ve Strání - Květné, které je v provozu od června do září.

Poznávání Bílých Karpat - Naučná stezka Květná

Více tipů na výlety nalezete ve formě pdf zde: