Za dřevěnými kostely napříč Valašskem

Pětidenní poznávací program vás povede po 7 valašských dřevěných kostelích a kaplích, jejichž historie sahá i více jak čtyři století zpět do minulosti. Čtyři římskokatolická a tři evangelická duchovní místa vás osloví svou jednoduchostí a neopakovatelnou krásou.

Za dřevěnými kostely napříč Valašskem

1. den Rožnov pod Radhoštěm

Příjezd, ubytování, prohlídka města ležícího při jižním úpatí posvátné hory Radhošť. Město je významné turistické centrum Valašska.

2. den Velké Karlovice

Prohlídka Karlovského kostela zasvěceného Panně Marii Sněžné. Dřevěný římskokatolický kostel má ojedinělý půdorys rovnoramenného kříže. Byl postaven bez jediného kovového prvku a veškeré spoje jsou pouze dřevěné. Jedná se o monumentální barokní stavbu valašské lidové architektury z roku 1754.
Oběd s valašskými specialitami.
Přejezd na Pustevny (1095 m n. m.). Prohlídka jedinečných dřevěných útulen (horských chat) z konce 19. století. Za příznivého počasí pěší nenáročná túra (tam i zpět 8 km) po hřebeni na horu Radhošť (1129 m n. m.). Zde stojí sousoší a kaple slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje z roku 1898 v románsko-byzantském slohu. Jde o připomínku jejich působení v dobách raného křesťanství. Cestou ke kapli minete i slavnou sochu pohanského boha Radegasta.

3. den Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm se pyšní hned třemi dřevěnými kostely. Rožnovský evangelický kostel je roubená stavba z roku 1953. Další dva kostely najdeme ve Valašském muzeu v přírodě, nejstarším a nejrozsáhlejším svého druhu ve střední Evropě. Bylo založeno v roce 1925 a je v něm umístěno na 100 památkových objektů. Mezi nimi dvě dřevěné repliky starých valašských kostelů. Kostel svaté Anny je z roku 1941 a evangelický kostel z roku 2009.

4. den  Valašské Meziříčí

Jedinečný kostel Nejsvětější Trojice je raně renesanční stavbou. První písemná zmínka o kostelu je z roku 1605. Kostel byl zbudován za hradbami města a v 17. a 18. století byl kostelem hřbitovním. Od roku 1693 byl poutním kostelem s tradicí svatotrojických poutí. Nyní funguje jako muzeum.
Velká Lhota – evangelický (toleranční) kostel, unikátní roubená stavba z roku 1783 a dobovým vybavením z roku 1839. Je jediným kostelem v ČR s původními základními rysy tolerančních kostelů, tj. např. lavice jsou soustředěné kolem oválného stolu.

5. den Zlín

Možnost návštěvy nákupních center ve Zlíně.

Odjezd.