Haná

Hanácký kroj z oblasti Kroměříže vyniká krásou a bohatstvím výšivek. Motivy hanáckého ornamentu na výšivce jsou z rostlinné říše a z přírody. Pro oblast Kroměříže jsou typické červené široké koženky („baně“), které jsou pod koleny zadrhnuté střapci.

Valašsko

Valašský kroj, v němž se odráží nepříznivé geografické, hospodářské i sociální podmínky regionu, se vyznačuje jednoduchostí a prostotou materiálovou i výzdobnou. V jeho zhotovování se uplatňovaly dostupné přírodní materiály – len, konopí a ovčí vlna. Charakter valašského regionu je patrný i ve výzdobě kroje, pro niž je typická umírněnost v barevnosti i dekoru – převládá střízlivá výšivka s rostlinným geometrizovaným vzorem nejčastěji v modré barvě.

Slovácko

Slovácko je členitým krajem s řadou místních specifik a odlišností, které vedly k rozlišení dvaceti osmi různých regionálních typů kroje. Oděv horských oblastí moravských Kopanic a Horňácka se vyznačuje zachováním archaických střihů a použitím podomácky zpracovaných materiálů. Na lidovém oděvu rovinných a dolských oblastí se projevily střihové i materiálové změny, které měnily formu svátečního oděvu zejména u žen. Siluetu postavy rozšiřovaly škrobené spodní sukně i různě formované rukávce, výrazně se rozvinula výzdoba oděvu v podobě výšivky na límcích, rukávech i dalších částech oděvu. Specifická úprava šátku nebo zdobení klobouku u mužů odlišovaly svobodné od vdaných žen a mládence od ženatých mužů.