Žehnání svatomartinského vína

Akt žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti, legenda o sv. Martinovi, ochutnávky vín a martinských specialit, martinské plavby na Baťově kanále a řece Moravě.

Žehnání svatomartinského vína

Každoročně 11. 11. v 11. 11. se na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína.

Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci. Slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína se koná v Uh. Hradišti pro širokou veřejnost od roku 2007. Obyvatelé i návštěvníci města čekají na chvíli, kdy se na náměstí objeví svatý Martin na bílém koni a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody.

Možnost ochutnat vzorky svatomartinského i mladého vína pak mají všichni ve velkokapacitním stanu. Ochutnat víno z nové úrody patří k oblíbeným rituálům jeho tvůrců i milovníků. Oficiálně se nejenom degustuje, ale i uvádí do prodeje jako „svatomartinské“ právě na svátek svatého Martina, patrona vinařů. Tuto značku můžete objevit na pultech mnohých evropských zemí s vinařskou tradicí. U nás byla zaregistrovaná v roku 1995 a užívat ji mohou – po splnění přísných kritérií určených Vinařským fondem a vyhodnocených koncem října degustační komisí ve Valticích – všichni registrovaní vinaři v republice. 

Svatomartinská můžou být červená i bílá vína odrůd Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Modrý portugal a Veltlínské červené rané. V roku 2010 k nim přibyl Muškát moravský, vyšlechtěný Ing. Václavem Křivánkem ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.