Rajnochovice

Rajnochovice

Obec Rajnochovice je turisticky vysoce atraktivním centrem Hostýnských vrchů na jejiž území se nachází i nejvyšší vrcholy Kelčský Javorník (865m) a Čerňava (844m). Jedná se o obec s velkou vertikální členitostí, převážně zalesněnou s mnoha pasekami, jako odraz historického osídlování. Je to chráněné území, oblast klidu v přírodním parku Hostýnské vrchy s několika zvláště chráněnými územími. Díky velkému podílu lesů je zdejší klima srovnatelné s rakouskými Alpami (nacházeli se zde i klimatické lázně). Hlavním a nejdelším údolím protéká říčka Juhyně. Domy a chalupy jsou roztroušeny téměř po celém území, často na pasekách a samotách. V létě bývá počet obyvatel až trojnásobný, jen rekreačních chat a objektů je zde přes 550.

Fotogalerie

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

V roce 2015 byla na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů Kelčském Javorníku (865 m n. m.) postavena 35 m vysoká rozhledna, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran.

Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny

Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny

Nejvýznamnější historickou a architektonickou památkou v Rajnochovicích je barokní kostel Narození Panny Marie a sv. Anny nazývaný pro svou majestátnost „valašskou katedrálou“. Původní dřevěný kostelík sv. Anny stával uprostřed dnešního hřbitova.

PP Skalka-Polomsko

Přírodní památka Skalka-Polomsko, vyhlášená v roce 1952 na ploše 0,88 ha, se rozprostírá na příkré travnaté stráni, zčásti zarostlé keři a stromy.

PP Vřesoviště Bílová

Přírodní památka Vřesoviště Bílová, vyhlášená v roce 1982 na výměře 2,98 ha, představuje zbytky podhorského vřesoviště s jalovci v Hostýnských vrších.

PR Čerňava

PR Čerňava

Přírodní rezervace Čerňava, chráněná od roku 1975, na výměře 18,13 ha, představuje původní karpatský les pod vrchem Čerňava (843,8 m) v Hostýnských vrších.

PR Kelčský Javorník

PR Kelčský Javorník

Přírodní rezervace Kelčský Javorník byla vyhlášena v roce 1976 na rozloze 41,61 ha. Tvoří příkré severní úbočí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelčského Javorníku (864,7 m n. m.).

PR Sochová

Přírodní rezervaci Sochová tvoří lesní porosty typu jedlobučiny, v části rezervace staré až 150 let, s geologickými útvary a pseudokrasovými jevy.

PP Bernátka

Přírodní památka Bernátka, vyhlášená v roce 1975 o výměře 3 ha, představuje zachovalý jedlobukový porost v Hostýnských vrších.

Rajnochovická klauza

Rajnochovická klauza

Největším bohatstvím obce Rajnochovice byly a jsou dodnes lesy. Před 200 lety nebyly vybudovány pevné cesty pro povozy. Dříví se proto z lesů nesváželo, ale plavilo. Aby se zvýšil tok vody, vznikaly malé přehrady, tzv. klauzy. Jedna se nachází na Juhyni na Košových, u hlavní silnice Troják Tesák, druhá u pramene Fons Theodori nad Rosošným v PR Čerňava.

Rajnochovická lesní železnice, z.s.

Rajnochovická lesní železnice, z.s.

Areál Arcibiskupské lesní železnice v Rajnochovicích můžete navštívit po předchozí domluvě na níže uvedeném telefonním čísle nebo při příležitosti konání Anenské pouti a jiných kulturních akcích.

Ski areál Troják

Ski areál Troják

Na hranicích okresů Vsetín, Zlín a Kroměříž se v nadmořské výšce 583 metrů nachází ski areál Troják. Celková délka sjezdovek je 1 350 metrů a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Na své si přijdou ale také milovníci dalších zimních sportů jako jsou běžky a snowboarding. Návštěvníci areálu můžou využít i široké množství služeb střediska. Půjčovna vybavení, školy pro lyžaře a snowboardisty, půjčovna dětských sněžných skútrů a mnoho dalších zajistí ten pravý požitek z dokonale stráveného zimního dne. Na své si přijdou také běžkaři na trase Bukovina - Rusava (délka 3400 m).

Nejbližší cíle v okolí