Rusava

Rusava

Rusava

Obec Rusava se nachází ve Zlínském kraji v hlubokém údolí říčky Rusavy v severozápadní části Přírodního parku Hostýnské vrchy v průměrné nadmořské výšce 410 m n. m. Obec je pro svou polohu, malebnost okolní krajiny i zachovalost přírodních a kulturních památek vyhledávanou turistickou a rekreační lokalitou.

Obec je významnou a oblíbenou turistickou a rekreační destinací Podhostýnska. Největším bohatstvím rázovité obce a jejího okolí je zachovalá příroda, skalní útvary, studánky (Hurbanova, Mléčná, Hladná, Veverkova, pramen Rusavy) a zříceniny starých hradů, které lákají milovníky přírody, klidu a sportovní turistiky v letním i zimním období. Nejvyhledávanější místní atrakcí je koupaliště – Rehabilitační centrum Podhostýnského mikroregionu – s největší kolektorovou plochou pro ohřev vody v bazénu v ČR, s tobogánem, skluzavkou a řadou dalších vodních prvků. V areálu koupaliště je umístěn moderní dětský koutek s lezeckou stěnou a průlezkami, asfaltové hřiště pro míčové hry a hřiště pro plážový volejbal. Ke sportovnímu a rekreačnímu vyžití dále slouží tenisové hřiště s umělým povrchem a fotbalové hřiště. V zimním období je návštěvníkům obce k dispozici lyžařský vlek o délce 417m s umělým osvětlením a udržované běžecké trasy.

Okolí Rusavy je protkáno hustou sítí značených turistických a cykloturistických tras, k jejichž propagaci přispívá mimo jiné každoročně pořádaný závod horských kol "Rusavská 50ka". Obcí prochází naučná stezka z Velehradu na sv. Hostýn, místní naučná stezka Rusavské chodníčky, portášská trasa Portášské chodníčky (Rusava-Bečka-Tesák-Rajnochovice-Podhradní Lhota) a naučná stezka Hostýnské vrchy. K ubytování návštěvníků a turistů slouží celá řada rekreačních zařízení s celoročním provozem, v letním období je k dispozici stanový tábor – kemp.

Fotogalerie

Evangelický kostel sv. Trojice

Evangelický kostel sv. Trojice

Pozdně barokní kamenný kostel Českobratrské církve evangelické, jehož základní kámen byl posvěcen 23. července 1865. Jeho stavba trvala celkem sedmnáct let. V říjnu roku 1882 byl na věž kostela vytažen zvon, který spolu s křišťálovým lustrem darovala rusavská rodina Mozolů.

Kašparova vila

Kašparova vila

Kašparova vila (č. p. 190) patří mezi nemovité kulturní památky a je v soukromém vlastnictví. Roubená vila malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara z roku 1932 nese nápis "AŤ SI BYLO JAK SI BYLO , DYCKY JAKSI BYLO, EŠČE NIGDY NIKDY NEBYLO, ABY JAKSI NEBYLO".

Muzeum Rusava - Památník obce

Muzeum Rusava - Památník obce

Muzeum Rusava - Památník obce se nachází ve druhém patře obecního úřadu na Rusavě. Připomíná osobitou historii obce, kulturu a způsob života dřívějších obyvatel. Věnuje se lidové kultuře a umění, představuje tradiční řemesla, nářadí, valašské kroje, dřevěný nábytek a další výrobky, které patřily ke každodennímu životu rusavského lidu.

Pardus, vrchol

Pardus, vrchol

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek Hostýnských vrchů s téměř kruhovým rozhledem.

Zřícenina hradu Chlum

Na kopci nad Bílavskem jsou stopy zříceniny a valů. Byla tam středověká tvrz s dvojitými hradbami, kterou páni z Kunštátu přestavěli na hrad. Po roce 1420 nejsou již žádné zprávy o Chlumu, patrně byl pobořen v husitských nebo uherských válkách.

Nejbližší cíle v okolí