Horní Lapač

Horní Lapač

Horní Lapač

Slovní popis polohy obce

Obec Horní Lapač se rozkládá na jižním úpatí Hostýnských vrchů, asi 5 km JV od Holešova.

Stručná historie obce

Osada se šesti domky vznikla před rokem 1788 v období vlády císaře Josefa II. v tehdejším panství hraběte Seilerna. Z pověsti o názvu osady se dovídáme, že ve zdejších lesích v té době působili „lapkové“ mladých hochů na vojnu. Roku 1878 osada požádala Zemský výbor o samostatnost a Horní Lapač byl ustanoven samostatnou obcí. V okolí patří k těm nejmladším. Obec má rozlohu 76 hektarů a žije v ní 242 obyvatel.

Nejvýznamnější památky

Z kulturních památek stojí za pozornost kamenný kříž u hlavní silnice ve východní části obce. Postaven byl roku 1866 v období války Rakouska s Německem. Památkou z roku 1908 je kaple sv. Floriána.

Kultura a tradice

Organizátorem většiny kulturních akcí v malé obci jsou dobrovolní hasiči.

Přírodní zajímavosti

Katastrální území obce je pouhých 76 hektarů a žádné žádné přírodní zajímavosti se v něm nenachází.

Možnosti trávení dovolené

Obec nemá zázemí pro rekreaci. Jediným sportovištěm je hřiště a tenisový kurt, který se v zimním období mění na umělé kluziště. Stravování zajišťuje hostinec. Možnost ubytování v obci není.

Fotogalerie

Kaple sv. Floriana

Kaple sv. Floriana

Kaple sv. Floriana z roku 1908. Slouží k církevním účelům.

Socha P. Marie Hostýnské

Socha P. Marie Hostýnské

Socha se nachází na konci obce Horní Lapač ve směru na Martinice. Skládá se z dvoustupňové základny a podstavce s římsou. Socha v nadživotní velikosti je vyvedena barevně a kolem hlavy má svatozář s dvanácti hvězdami.

Nejbližší cíle v okolí