Lačnov

Obec Lačnov s necelou tisícovkou obyvatel leží již téměř 600 let v jihovýchodním podhůří Vizovických vrchů. Je rozložena v malebném údolí Lačnovského potoka, který společně s říčkou Seninkou napájí trojici Lačnovských rybníků, které jsou oblíbeny zejména sportovními rybáři.

Lačnov

Lačnov

Slovní popis polohy obce

Obec Lačnov leží 6 km severně od Valašských Klobouk, v údolí mezi dvěma větvemi podhůří Vizovických hor.

Stručná historie obce

Území obce bylo osídleno ve 12. století. První písemná zmínka o Lačnově pochází z roku 1422 a rozeznává ještě dvojí Lačnov – Velký a Malý. Název obce je odvozen od osobního jména Lačen, což znamená hladový. Ve středověku obec značně utrpěla při turko-tatarských vpádech a během kurucké vojny. Také za 2. světové války Lačnovu vzhledem k rozsáhlému partyzánskému hnutí hrozilo vypálení, podobně jako nedaleké Ploštině nebo osadě Vařákovy paseky.

Nejvýznamnější památky

Památky lidové architektury představuje seskupení roubených budov kolem čtyřhranného dvorku s archaickými detaily z roku 1811 a stará studna s okovem. Na okraji obce stojí moderní kostel Panny Marie, královny nebe a země. Jeho základní kámen byl položen v roce 1968, ale po dokončení nesměl být z ideologických důvodů 20 let vysvěcen. Stalo se tak až v říjnu 1991.

Kultura a tradice

Už od roku 1894 v obci působí dechová hudba, z folklorních zvyků se udržuje vodění medvěda, masopust, domácí zabíjačky nebo valašské dožínky.

Přírodní zajímavosti

Západně od obce se nachází přírodní památka Lačnov – louka s bohatým výskytem chráněného šafránu bělokvětého. Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se sem dostal z alpské oblasti s krmivem pro koně během napoleonských válek. Chráněnou přírodní památkou je také letitý javor polní – babyka. Severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.), se nachází Lačnovské skály. Jsou členěny na horní skály, zvané Vrátnica, a dolní skály, zvané Trčkovy skály. Jsou zde četné voštiny, skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Z horních skal je nádherný výhled k jihu na část Bílých Karpat s Valašskoklobouckem v popředí a severovýchodním směrem na část Vsetínských vrchů a Beskyd. Dále zde prochází naučná stezka Vařákovy paseky, která začíná v Horní Lidči u vlakového nádraží a pokračuje k Čertovým skalám a do Lidečka. Trasa NS je dlouhá 16 km, je zde 15 zastavení s informačními panely, které informují o přírodě a historii celé oblasti.

Možnosti trávení dovolené

Milovníci přírody ocení pěší túry, vyjížďky na kolech ("Hornolidečská magistrála") nebo koních, na své si přijdou i lyžaři a běžkaři. Lačnovské skály jsou využívány horolezci jako lezecký terén, turisté mohou po hřebenech Vizovických vrchů směřovat dál do Bílých Karpat. Obec má soustavu tří rybníků a moderní rybářské středisko lákavé pro rybáře ze širokého okolí. Lačnov nabízí také možnost ubytování.

Fotogalerie

Přírodní památka Lačnov

Přírodní památka Lačnov

Přírodní památku Lačnov - louku s bohatým výskytem šafránu bělokvětého najdete ve Vizovické vrchovině na západním okraji obce Lačnov. Sledujte www.lacnov.eu, kde získáte aktuální informace o kvetoucích loukách (zpravidla březen/duben) a omezení týkající se přístupu na louky.

Dům čp. 13

Dům čp. 13

Jedná se o doklad staré lidové usedlosti s archaickými detaily stavebního provedení. Objekt datovaný na trámu ve světnici rokem 1811, byl původně součástí čtvercového dvora. Kromě objektu se zde zachovala ještě unikátní studna s okovem. Objekt je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek.

Lačnovské skály

Lačnovské skály

Pískovcový skalní útvar na hřebeni Vizovických vrchů, ležící 2,5 km severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.). Na malé ploše zájmového území na několika skalních útvarech je koncentrováno velké množství geologických zajímavostí.

PP Sucháčkovy paseky

PP Sucháčkovy paseky

Přírodní památku Sucháčkovy paseky tvoří květnatá louka jihovýchodně od obce Lačnov. Lokalitu tvoří květnatá louka s bohatým výskytem šafránu bělokvětého, který patří mezi silně ohrožené taxony květeny České republiky.

Vařákovy paseky

Vařákovy paseky

Vařákovy paseky se nacházejí na hřebeni Vizovických vrchů zhruba 2,5 km severozápadním směrem od obce Lačnov v nadmořské výšce přes 700 m.n.m. Jméno dostaly podle Martina Vařáka, který zde jako první postavil obytné stavení. Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. 5. 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou. Nedaleko pomníku je chráněná lokalita šafránu bělokvětého.

Muzeum Vařákovy paseky

Muzeum Vařákovy paseky

Muzeum Vařákovy paseky vám zprostředkuje návštěvu hospodářské usedlosti - obytná chalupa, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna se zahradou a včelíny - vybudované jako replika vypálené hospodářské usedlosti podle kroniky Vařáků. Muzeum je otevřeno o sobotách a nedělích od 13.00 do 17.00 hodin nebo po předchozí telefonické dohodě na čísle 571 447 481 nebo 603 863 294 nebo 732 875 492

Nejbližší cíle v okolí