Lužná

Lužná

Slovní popis polohy obce

Obec Lužná leží 14 km jižně od Vsetína, na obou březích říčky Senice. Jihozápadní část obce spadá do Vizovických vrchů, severovýchodní část kolem potoka Luženky je součástí Javorníků.

Stručná historie obce

Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1512. Tehdy byla součástí brumovského panství. V roce 1662 se Lužná spolu s okolními obcemi dostala do majetku Jiřího Illesházyo a byla těsně poutána ke Vsetínu. Turecko-tatarský vpád roku 1663 si v Lužné vyžádal velké ztráty na životech, zahynulo více jak sto lidí. Začátkem 18. století kraj trpěl častými nájezdy tureckých povstalců – Kuruců. Po jejich nájezdu zůstala stát v roce 1704 jen tři stavení. V roce 1725 byla v Lužné zřízena výpomocná a v roce 1730 samostatná církevní škola, která byla postavena ze dřeva na místě současné hasičské zbrojnice. Dodnes se proto tomuto místu říká Na Školičku.

Nejvýznamnější památky

Dominantou Lužné je dřevěná zvonička z 18. století postavená ve středu obce pod železniční tratí. Obec je známá roubenými dřevěnicemi, sklípky s kamennou podezdívkou a kamenným křížem z 19. století. Z Lužné byly do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm přemístěny dva objekty, a to roubená zvonice a Mališův dům č. p. 28, který byl postaven před rokem 1781.

Kultura a tradice

Obec Lužná je bohatá na tradice, jako je vodění medvěda nebo chození Mikuláše. V obci působí dechová hudba Kotáranka a Veselá pětka. Od roku 1998 pořádá obec sraz chatařů, chalupářů a občanů. Po povodních roku 1997 navázala obec partnerství s obcí Lužná u Rakovníka a od této doby se každoročně navštěvují. Členové Sokola, mysliveckého sdružení a hasičského sboru pořádají společenské plesy.

Přírodní zajímavosti

Katastr Lužné je rozdělen říčkou Senicí: západní část patří do Vizovických vrchů, východní část za železniční tratí už je součástí horského pásma Javorníků a patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Nejvyšším místem v katastru je vrch Filka (769 m). Z přírodních zajímavostí Lužné a jeho okolí stojí za zmínku památný buk na vrcholu Javorníku 1720 m n. m. Jeho stáří se odhaduje na 300 let. V Lužné jsou dlouhá a úzká údolí se značně svažitými pozemky, na nichž se střídají a prolínají lesy, zemědělské pozemky, jalovcové pasínky a rázovitá zástavba valašských dřevěnic.

Možnosti trávení dovolené

V Lužné je řada možností pro prožití příjemné dovolené. Vybudovány jsou dva lyžařské vleky s chatou pro ubytování. Nově vybudováno bylo víceúčelové hřiště v areálu tělovýchovné jednoty. Cestou údolím Luženky je příjemná letní zastávka u koupaliště v nedalekém Zděchově. V zimním i letním období se po turistických stezkách dojde na Vařákovy paseky, Ploštinu, Čertovy a Pulčínské skály. Obcí prochází silnice a železniční trať spojující Moravu se Slovenskem.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí