Seninka

Seninka

Slovní popis polohy obce

Obec Seninka se rozkládá 8 km jihozápadně od Vsetína, na okraji Vizovické vrchoviny v údolí potoka Seninka.

Stručná historie obce

První zmínka o obci pochází z roku 1505, kdy byla součástí vsetínského panství. Název obce se odvozuje od vodního toku, kdy „senný“ potok seno buď přinášel nebo odnášel. V roce 1663 obce vyplenili Tataři, roku 1679 byla prodána k panství vizovickému. V letech 1849-1909 byla součástí okresu Valašské Meziříčí, pak okresu Vsetín. Od roku 1985 byla připojena k obci Valašská Polanka, o pět let později se z ní stala opět samostatná obec.

Nejvýznamnější památky

Kulturně historickou památkou je roubená chalupa č. p. 1 s velmi hodnotnou lidovou architekturou z roku 1832, původně komorově-chlévního typu s úhlovým dvorem.

Kultura a tradice

Malá obec zachovává tradici březnových josefovských zábav a říjnových hodových zábav pod střechou kulturního domu.

Přírodní zajímavosti

Přírodní zajímavostí obce Seninka jsou místní květnaté louky s teplomilnou květenou. Seninka je malá obec ležící v uzavřené kotlině Vizovických vrchů po obou stranách potoka Seninka. Západně od obce je nejvyšší vrch v okolí, dávný strážný kopec Vartovna (651 m. n. m.), z něhož kdysi ohněm hlásili daleko do okolí zprávy o blížícím se nepříteli.

Možnosti trávení dovolené

Třem stovkám obyvatel slouží prodejna potravin a kulturní dům. Obec leží stranou od hlavní komunikace, ale má pravidelné autobusové spojení jak s okresním městem Vsetín, tak i se Zlínem.

Fotogalerie

Rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna

Kovový válec rozhledny je dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím turistům nabízí krásné výhledy na Vsetínské Beskydy, Moravskoslezské Beskydy, Hostýnské a Vizovické vrchy a slovenské hory. Rozhledna se nachází na rozhraní tří katastrů - Seninky, Liptálu a Jasenné. Je dostupná po turistických trasách vedených ze Sirákova a Seninky (žlutá značka), Liptálu a Valašské Polanky (zelená značka), Vsetína a Pozděchova (modrá značka). Přes vrchol Vartovny vedou cyklotrasy z Prlova, Pozděchova, Leskovce, Sirákova.

Muzeum motocyklů

Na devadesát modelů motocyklů československé výroby z různých období 20. století je k vidění v Prvním valašském motomuzeu, které bylo otevřeno v Senince na Vsetínsku. Návštěvníci naleznou mezi exponáty i řadu skvostů, například Jawu OHV 500 vyrobenou v roce 1929. Sběratel Miroslav Tomanec se tak může chlubit unikátní sbírkou, která mapuje historii motocyklového průmyslu v bývalém Československu. Přitom nejstarší stroj, který se v ní nachází, byl vyroben v roce 1929, tedy v prvním roce vzniku firmy JAWA, a poslední modely pochází z roku 1992. K těm vzácnějších patří např. čtyřtaktní Jawa OHV 500 vyrobená v roce 1929, dále Jawa Robot, Jawa OHC 500, kterých bylo vyrobeno jen pár kusů, dále Jawa 250 speciál s ručním řazením z roku 1936 nebo ČZ 175 z roku 1937.

Nejbližší cíle v okolí