Valašské Příkazy

Valašské Příkazy

Valašské Příkazy

Slovní popis polohy obce

Obec Valašské Příkazy se nachází jižně od obce Horní Lideč, severovýchodně od Valašských Klobouk.

Stručná historie obce

Původní název Przikazy (1520) se několikrát měnil. Na současný stav Valašské Příkazy byl ustálen v roce 1925. Název je patrně odvozen od slova příkaz, rozkaz, nebo v podobě překaza jako překážka. Poprvé je obec vzpomínaná v roce 1503 a až do zániku feudalismu byla součástí brumovského panství. Jako pohraniční ves trpěla několikrát válečnými útrapami. Od poloviny 18. století do roku 1886 byl v obci vrchnostenský pivovar. V roce 1924 je doložen obchod se dřevem, dva hostince, pálenice, obuvník a dva stolaři. V roce 1935 ještě pila, cihelna, kolář, obuvník, trafika, truhlář, domácí výrobna papučí. Chudá zemědělská ves se po roce 1945 začala měnit, a to hlavně zásluhou výstavby rodinných domků.

Přírodní zajímavosti

Obcí protéká potok Dúbravka, který odděluje výběžky Vizovické vrchoviny od pohoří Bílých Karpat.

Možnosti trávení dovolené

V obci je nově vybudované ubytovací zařízení o celkové kapacitě 24 lůžek v jedno až čtyřlůžkových pokojích, s vlastním sociálním zařízením, včetně kuchyněk. Ubytovna se nachází u cyklotrasy Hornolidečská magistrála. Tuto ubytovnu je možno využít i pro turistiku - jak do Bílých karpat, tak také do Beskyd. V zimě je možnost využití lyžařských vleků. Výhodné je dopravní spojení jak vlakové tak také autobusové. Přímé spojení autobusové je do krajských měst Ostrava a Zlín.

Fotogalerie

Pozorovatelna Durch

Pozorovatelna Durch

Unikátní vyhlídkové místo, které rámuje výhled na krajinu jižního Valašska. Kolemjdoucím nabízí skvělé místo k rozjímání, pozastavení se a pozorování krás okolní přírody, a v neposlední řadě také místo k odpočinku. #pozorovatelnadurch

Nejbližší cíle v okolí