Halenkov

Halenkov

Slovní popis polohy obce

Obec Halenkov se nachází 12 km od Vsetína v údolí Vsetínské Bečvy mezi Vsetínskými vrchy a Javorníky.

Stručná historie obce

Obec vznikla z původního pastýřského osídlení. Roku 1653 koupil Jiří Illésházy vsetínské panství, roku 1654 založil v místě dvůr nazvaný po své dceři Heleně. V roce 1657 se objevuje název Helenovice, který se po roce 1872 ustálil ve tvaru Halenkov. Součástí dvora byla i kaple, připomínaná v letech 1660 a 1672. Obyvatelé Halenkova se zabývali chovem skotu, koz, ovcí a včel a živili se také řemesly. V obci byly dva mlýny. V polovině 19. století byl panský mlýn přestaven na parní pilu, roku 1868 si ji pronajala firma Bratři Thonetové a zřídili z ní továrnu nábytku z ohýbaného dřeva. Podomácku se vyráběly houně, papuče, sukno, plátno a dřevěné domácí nářadí. V současné obci žije 2360 obyvatel.

Nejvýznamnější památky

Kříž u kostela Povýšení sv. kříže je z roku 1778. Znak rodu Illésházyů se zachoval na portálu bývalého dvora. V údolí Dinotice stojí roubená zvonička. V údolí Bratřejůvka jsou zajímavé včelí úly zdobené řezbami. Zvonařskou dílnu Josefa Tkadlece založil Josef Tkadlec starší v 60. letech 20 století. Zpočátku se tu vyrábělo technické příslušenství ke zvonům a od roku 1966 i samotné zvony, které jsou výsledkem spojení starého řemesla s novými technologiemi. Hlasy zvonů z této dílny zní z četných věží v tuzemsku i zahraničí.

Kultura a tradice

Obec již tradičně pořádá začátkem června Halenkovské slavnosti, řemeslná a kulturní přehlídka spojená s výstavou výtvarných děl zdejších obyvatel.

Přírodní zajímavosti

V minulosti pokrývaly velkou část území obce pralesovité jedlobukové porosty. Původní prales pokrýval velkou část území ještě v 17. století. Z nich se dochoval jen malý zbytek, prales Kutaný v údolí Ráztočný v Dinotici. Některé horské louky a pastviny byly zařazeny mezi lokality se statutem chráněných území a přírodovědecky zajímavých stanovišť. Atraktivitu jim dodávají porosty jalovců, mnoha druhů orchidejí a jiných chráněných rostlin.

Možnosti trávení dovolené

Halenkov je vhodným východiskem turistických vycházek na hřebeny Javorníků a Vsetínských vrchů, které je v létě možno spojit s houbařením. Okolí obce je přitažlivé svou malebností, táhlými údolími lákajícími k cykloturistice. Místní obyvatelé nabízejí vyjížďky na koních, pro milovníky sjezdového lyžování je v provozu lyžařský vlek, hřebeny okolních kopců je možné využít pro běh na lyžích. Dostatečné jsou ubytovací kapacity.

Fotogalerie

PR Kutaný

Přírodní rezervaci Kutaný tvoří smíšený pralesovitý porost na centrálním hřebenu Vsetínských vrchů mezi obcemi Halenkov a Valašská Bystřice. Rezervace byla vyhlášena v roce 1969 na výměře 14,93 ha.

Zvonařský ateliér Tkadlec

Zvonařská dílna Josefa Tkadlece v Halenkově byla založena už v 60. letech 20. století Josefem Tkadlecem starším. Dílna vyrábí zvony jak do tuzemska, tak je i vyváží do zahraničí (např. do evropských zemí, ale i do Kazachstánu, USA nebo Indonésie). Prohlídka dílny je možná po předchozí domluvě.

Zámeček Thonetů

Zámeček Thonetů dnes slouží jako rekreační středisko.

Nejbližší cíle v okolí