Huslenky

Huslenky

Slovní popis polohy obce

Obec Huslenky, nejmladší obec Vsetínska, leží na obou březích Vsetínské Bečvy, ve východní části Valašska asi 12 km jihovýchodně od Vsetína.

Stručná historie obce

První zpráva o zpustlé vsi Huslné pochází z roku 1505. Historie samostatné obce Huslenky se začíná psát až v roce 1949, kdy se oddělila od obce Hovězí. Huslenky jsou nejmladší obcí Vsetínska. Obec byla často cílem útoků z uherské strany. Za třicetileté války se místní vyznamenali při tzv. valašských povstáních. V místě Na Žárech v Kychové se v roce 1943 našel poklad pětadvaceti bronzových náramků z doby lužické kultury, asi 1200 let před n. l. Uložen je v depozitáři Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.

Nejvýznamnější památky

Dominantou obce je evangelický kostel z období 1873– 892, náhrada dřevěného tolerančního kostela. Zámeček v lokalitě Kychová byl v roce 1945 adaptován na dětskou ozdravovnu. Přechod 1. čs. Armádního sboru přes Papajské sedlo připomíná pomník v Kychové. Na Bařinách u vlakové zastávky stojí pomník osvoboditelům a nacistické perzekuce. V roce 1995 byla lokalita Kychová vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Známý je Čemanův dvorec – soubor valašských dřevěnic s kamenným podstavcem.

Kultura a tradice

O kulturní a společenské vyžití ve dvoutisícové obci se starají místní spolky, zejména dobrovolní hasiči, a základní s mateřskou školou. V areálu Rybníček se pořádají letní kulturní a sportovní akce.

Přírodní zajímavosti

V údolí Uherská, nedaleko usedlosti u Kretů, roste památná lípa. Její kmen sloužil jako úkryt pro knihy pronásledovaných evangelíků v pobělohorské době. Díky svému místu v historii obce je lípa součástí obecního znaku. Vrch Hrachovec je známý přírodní rezervací Galovské lúky se vzácnou vstavačovitou květenou. Nachází se zde jedna z největších populací prstnatce bezového na Moravě. V některých letech kvete více jak šest tisíc těchto rostlin. Na loukách poletuje množství hmyzu, okolní lesy jsou areálem výskytu vzácného rysa ostrovida, občas se zatoulá i medvěd.

Možnosti trávení dovolené

Díky poloze a přístupnosti jsou Huslenky ideální pro cykloturistiku, pěší túry a zimní sporty. Obec vybudovala sportovní areál s fotbalovým, volejbalovým a tenisovým hřištěm. Lesními cestami procházejí rok co rok houbaři a milovníci klidu. Nádherné jsou výhledy na krajinu Horního Vsacka, nejvyhledávanější je vrchol Ochmelov. V létě se dá koupat v Bečvě, v zimě jsou v provozu lyžařské vleky. V příjemném lesním prostředí údolí Kychová je známá dětská ozdravovna pro celoroční pobyty dětí. Místní rekreační střediska svou kapacitou vyhovují školám v přírodě i rekreaci rodin s dětmi. Díky příznivému klimatu jsou zvlášť vhodné pro astmatiky a alergiky.

Další témata (upřesněte)

V chalupě na Bařinách našel ideální podmínky pro život a vědeckou práci Josef Válek (1871–1937), historik, archivář a spoluzakladatel Sokola a muzea ve Vsetíně.

Fotogalerie

PR Galovské lúky

Přírodní rezervace Galovské lúky představuje horské květnaté louky na svazích pod hřebenem vrcholu Hrachovec (777 m). Rezervace o rozloze 1,95 ha byla vyhlášena v roce 1952.

PR Makyta - Valašská Kyčera

Navrhovanou přírodní rezervaci Makyta - Valašská Kyčera tvoří horské bukové lesy v horním konci údolí Kychové v okolí vrcholu Makyta (923,3 m) a Valašská Kyčera (863 m) v Javorníkách na hranicích se Slovenskem. Rezervace by měla být vyhlášena v roce 2008 na výměře 130 ha.

Nejbližší cíle v okolí