Město Karolinka

Město Karolinka

Karolinka

Slovní popis polohy města

Město Karolinka je po Zubří druhým nejmladším městem na Valašsku. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, asi 23 km od okresního města Vsetín.

Stručná historie města

Území dnešní Karolinky patřilo již od prvních známých písemných zmínek ke vsetínskému panství. Na počátku 16. století byla nejvýchodnějším sídlem panství ves Hovězí. Poměrně rozsáhlý prostor mezi Hovězím a hranicí Moravy, tvořenou hřebenem Javorníků, nebyl osídlen. Podmínky pro osídlování tohoto úseku moravsko-uherského pohraničí byly příznivější až v polovině 17. století, kdy zde vznikly nové vsi - Zděchov, Halenkov a Nová dědina. Z hlediska historie Karolinky má zásadní význam posledně jmenovaná ves. Nová dědina vznikla roku 1649 a podle jména manželky zakladatele, tehdejšího majitele vsetínského panství, byla nazývána také Rozínkov, později Hrozenkov. Od začátku 19. století se jmenuje Nový Hrozenkov. V letech 1861-62 nechal postavit na východním okraji Nového Hrozenkova podnikatel Salomon Reich sklárnu, nazývanou Karolinina huť. Hlavním odbytištěm výrobků z huti - broušeného skla a cylindrů na petrolejové lampy - byla Vídeň a oblast Haliče. Výstavba závodu brzy podnítila další stavební činnost v jejím okolí a vznik nových živností. Prosperující huť byla motorem industrializace a růstu životní úrovně v celém mikroregionu zejména v období do světové hospodářské krize. Nová místní část obce Nový Hrozenkov byla pojmenovaná po sklárně - Karolinina Huť. Situace po druhé světové válce přející radikálním změnám využili občané průmyslové východní části Nového Hrozenkova k prosazení rozdělení obce. A tak 1. ledna 1949 vznikla samostatná Karolinina Huť, která byla zanedlouho (21. června 1951) přejmenována na Karolinka. Stavba přehrady (1975 - 1986) v údolí Stanovnice se stala dalším významným mezníkem v historii obce, který ovlivnil zásadním způsobem podobu Karolinky. Dnes tato přehrada zásobuje pitnou vodou velkou část okresu Vsetín a částečně Zlín. V roce 1995 byl obci přidělen znak a prapor, kde je skleničkou znázorněna tradiční sklářská výroba. Modré vlnky se stříbrnou konturou, respektive modré pásy na praporu, znázorňují přehradu na pitnou vodu v údolí Stanovnice a zelené pozadí znázorňuje přírodu - hory Javorníků a Beskyd. V roce 1998 získala Karolinka statut města.

Nejvýznamnější památky

Mezi největší kulturní pamětihodnosti Karolinky patří tzv. Raťkovský shluk starých valašských dřevěnic z konce 18. a počátku 19. století. Za shlédnutí stojí také kostel Panny Marie Karmelské, který byl vysvěcen v roce 1997 a kde je umístěna největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm).

Kultura a tradice

Pro kulturní vyžití je ve městě v provozu soukromé kulturní zařízení Valašské národní divadlo, kde vedle divadelních a hudebních představení probíhají i plesy, výstavy a různé kulturní akce. Základní umělecká škola několikrát ročně pořádá koncerty žáků školy, Konzervatoře Kroměříž a koncerty umělců z celé republiky. Zároveň zajišťuje i tradiční „Živý Betlém“, „Mikulášskou nadílku“ a výstavy výtvarných prací. Také provozuje loutkové divadlo pro nejmenší. Návštěvníci města mohou navštívit galerii a ateliér akademického malíře Jiljího Hartingera. Velkou církevní událostí je každoroční Pouť ke svátku Panny Marie Karmelské, která se koná pravidelně v polovině července. V roce 2014 bylo otevřeno Muzeum sklářství, kde můžete shlédnout sklářské výrobky od roku 1862 do současnosti. V Galerii Muzea sklářství jsou vystaveny obrazy se sklářskou tématikou ak. malířů J. Hartingera., F. Podešvy, K. Hofmana.

Přírodní zajímavosti

Karolinka je situována v údolí podél Vsetínské Bečvy ve východní části okresu Vsetín. Střed města leží v nadmořské výšce 485 m a nejvýše položeným místem je Malý Javorník (1019,2 m). Město je obklopeno ze severu pohořím Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Území města protínají údolí Stanovnice, Pluskoveček, Bzové, Raťkov a Kobylská. Dominantou je vodní nádrž Stanovnice, která byla vystavena v letech 1977 až 1986. Padesátihektarová nádrž pojme 7,5 milionů metrů krychlových vody.

Možnosti trávení dovolené

V Karolince jsou pro turisty dostupné ubytovací služby (hotel, penziony, chalupy). Síť restauračních zařízení doplňuje Raťkovský šenk s místními specialitami. V Karolince nechybí nejrůznější sportovní zařízení, jako například travnaté hřiště na kopanou, tenisové a volejbalové kurty, sportovní areál Na Horebečví, skatepark Karolinská laguna. V zimě je v provozu SKI areál Karolinka nebo je možné využít lyžařských areálů na Soláni a v okolních obcích Velké Karlovice a Nový Hrozenkov. Vyznavačům bílé stopy slouží řada udržovaných a značených tras zejména ve Velkých Karlovicích. Turistům je ve městě a okolí k dispozici řada značených stezek a Cyklostezka Bečva. Na Radničním náměstí je umístěna nabíjecí stanice pro elektrokola.

Fotogalerie

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň zahrnuje lyžařská střediska v blízkosti centrální části Vsetínských vrchů. Skiareály Soláň - sedlo, Soláň (dříve TJ Rožnov) a Karolinka jsou součástí nově koncipovaného SKIREGIONU Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro tyto tři areály (Soláň - sedlo, Soláň a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky, který propojuje tyto 3 areály, vybrané ubytovací kapacity a nabízí každodenní dopravu z Rožnova pod Radhoštěm. Kromě tří areálů, patřících do nově vytvořeného Skiregionu Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci lyžařské areály Kamenný most a Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov

Soubor 26 roubených staveb z přelomu 18. a 19. století je jedním z nejcennějších komplexů lidových staveb dochovaných na původním místě. Stavby nejsou volně přístupné, jsou v soukromém vlastnictví majitelů.

Ski areál Karolinka

Ski areál Karolinka

Na čtyřech sjezdovkách o celkové délce 2,1 kilometru se můžete prohánět na lyžích či snowboardu v zimním lyžařském středisku, které se nachází v nadmořské výšce 500 až 700 metrů v jedné z nejkrásnější částí Valašska. Tratě jsou vhodné jak pro začínající lyžaře, tak pro ty, kteří vyhledávají náročnější terény. Přeprava je zajištěna jedním vlekem, který přepraví až 1 200 osob za hodinu. Milovníci snowboardingu si užijí zážitek z jízdy ve snowparku měřícím 100 metrů. Své auto můžete nechat zaparkované na bezplatném parkovišti přímo u areálu. Můžete zde využít také možnost večerního lyžování. Díky kvalitnímu umělému osvětlení a úpravě sjezdovek si lyžování v tomto středisku užijete do sytosti.

Expozice skla a sklářských výrobků

Expozice skla a sklářských výrobků

Počátky města Karolinky jsou spojeny s podnikatelskou činností židovské rodiny Reichů, kteří dle historických pramenů založili sklárny, což je jeden z hlavních symbolů města. V letech 1861 - 1862 byla založena a otevřena sklárna Karolinina huť (zakladatelem Salomonem Reichem, který ji pojmenoval po jeho nevlastní matce). Expozice se nachází v 1. patře Městského úřadu Karolinka.

Crystalex Karolinka

Crystalex Karolinka

R. 1862 zřídil sklářský podnikatel Salomon Reich (1808 - 1880), společník firmy S. Reich a spol., sklárnu Karolininu huť. Crystalex CZ, s. r. o., je přímým pokračovatelem těch nejlepších tradic českého sklářství. K 31.7.2020 ukončena výroba a sklárna zavřena.

Kostel Panny Marie Karmelské

Kostel Panny Marie Karmelské

Raritou kostela Panny Marie Karmelské je největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm) autor: Ladislav Borák. Křížovou cestu vyřezala Karla Dorotíková, mozaika je od Juraje Beganyho SVD. Kostel Panny Marie Karmelské byl vysvěcen v roce 1997. Nezávazná památka Panny Marie Karmelské se slaví 16. července. Kostel v Karolince spadá pod Farnost Nový Hrozenkov.

Lyžařské areály Soláň

Lyžařské areály Soláň

SKIAREÁLY SOLÁŇ se nachází v nadmořské výšce 700–861 m n. m. a nabízejí kvalitní lyžování a velký rozsah služeb pro všechny kategorie lyžařů v malebném prostředí Valašska. Vznikly sjednocením dvou areálů Soláň-sedlo a Soláň-vrchol (dřívější TJ Rožnov p. R.), vzdálených od sebe přibližně 1 km, pod jednu hlavičku. Vzájemně jsou propojeny SKIBUSEM z centrálního parkoviště a vybraných ubytovacích zařízeních, využívají společný odbavovací systém. Skiareály Soláň jsou součástí Horského střediska Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro 3 areály (Soláň sedlo, Soláň-vrchol a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky. Informace o jednotlivých areálech Horského střediska Soláň-Karolinka: Soláň-sedlo (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1904/lyzarsky-areal-solan-sedlo ) Soláň-vrchol (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1902/lyzarsky-areal-tj-roznov ) Karolinka (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1908/ski-areal-karolinka ) Kromě tří areálů, patřících do Horského střediska Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum otevřeno všem, kteří chtějí zhlédnout zručnost a umění sklářských mistrů. V Galerii muzea sklářství je stálá výstava obrazů valašských mistrů akad. malíře Jiljího Hartingera, akad. malíře Karla Hofmana, akad. malíře Františka Podešvy, kteří ve vystavených uměleckých dílech zobrazili sklářské mistry, sklářskou výrobu, život ve sklárně a v Karolince. Sklárna Crystalex ukončila svoji činnost 31.7.2020.

PP Skálí

Přírodní památka Skálí

PP Smradlavá

Přírodní památka Smradlavá, rozloha 9,28 ha. Zbytek staré jedlobučiny. Nejstarší stromy mají věk cca 170 let.

PP Vachalka

Přírodní památka Vachalka - pralesovitý zbytek javorové bučiny na hřbetě menzi Kobylskou a Raťkovem.

Rodinný dům č.p. 18 Orságů - Bitalovských

Roubená usedlost z r. 1747. Soukromý objekt.

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol nabízí sedm sjezdovek různých obtížností, které jsou vhodné pro celou rodinu. Součástí ski areálu jsou dvě černé, dvě červené a tři modré sjezdovky. Součástí areálu je také sjezdovka s názvem Dětský vlek, která je opatřena lanovým vlekem pro nejmenší. Na vrcholu Gigula se lze napojit na jednu z nejkrásnějších hřebenových běžeckých tras v Beskydech. Tato hřebenovka s délkou 32 km, která vede ze Vsackého Cábu přes Soláň na Bumbálku, je po celé délce strojově upravovaná. V okolí Bumbálky na tuto trasu navazují další hřebenové trasy s překrásnými výhledy na beskydské kopce.

Valašské národní divadlo

Valašské národní divadlo

VALAŠSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO má více než patnáctiletou tradici. Uvádí širokou škálu divadelních žánrů, a to hned 12krát do roka. Na budově je umístěna socha skláře, která tak spojuje historii města s přítomností. S divadlem je také spojeno ochotnické divadlo, které má v Karolince dlouholetou tradici. Základní kámen byl položen v roce 1930. Budova byla stavěna dobrovolníky a pomocí sbírek. VALAŠSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO o. s. vzniklo dne 11. 5. 2004 registrací u MV v Praze. Slavnostní otevření proběhlo v neděli 13. 3. 2005. Za jeho vznikem stojí stejnojmenné občanské sdružení. Kamennou budovu divadla můžete navštívit v Karolince na ulici Vsetínská 46.

Základní umělecká škola

Základní umělecká škola

Základní umělecká škola Karolinka zahájila svoji činnost 1.září 1992. V současné době je Základní umělecká škola Karolinka již čtyřoborová - vyučujeme hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický obor a naši školu navštěvuje 410 žáků.