Vsetín

Vsetín, významné centrum Valašska, to je bohatá historie, zajímavé památky i krásná příroda. Na své si tady přijdou milovníci historie, kultury, přírodních krás, letních i zimních sportů.

Vsetín

Vsetín

Soubor:Vsetin CoA CZ.png

Vsetín, významné centrum Valašska, to je bohatá historie, zajímavé památky i krásná příroda. Na své si tady přijdou milovníci historie, kultury, přírodních krás, letních i zimních sportů.

Město leží asi 32 km severovýchodně od krajského města Zlína, v údolí Vsetínské Bečvy na okraji západní části Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Setkávají se tu tři karpatská horská pásma – Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy a Vsetínské vrchy. Město je oblíbeným výchozím bodem k poznávání okolních přírodních krás. Vsetín má ale také bohatou historii a množství památek. Ty nejvýznamnější se nacházejí na Horním městě. K dominantám Vsetína patří zámek, Maštaliska nebo kostel Panny Marie. Vsetín žije bohatým kulturním životem, k vidění jsou tu zajímavé expozice Muzea regionu Valašsko, výstavy a řada pozoruhodných akcí. Turisté ocení hustou síť vyznačených pěších turistických tras i cyklotras, sportovně založení návštěvníci zase sportovní centra a lyžařská střediska v blízkém okolí.

Fotogalerie

CYKLOSTEZKA BEČVA

CYKLOSTEZKA BEČVA

STEZKA PRO CYKLISTY, in-line bruslaře, turisty i běžkaře. Stezka nejen pro cyklisty. Ať už si k návštěvě cyklostezky Bečva vyberete kteroukoli roční dobu, můžete se těšit na příjemný zážitek. Od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou máte na 141 km možnost poznávat pamětihodnosti, přírodní krásy, lidové tradice i místní speciality Valašska, Moravské brány a Hané. Bezpečné a komfortní stezky sledující tok Bečvy, jsou jako stvořené pro cyklisty a in-line bruslaře každého věku, ale využít je mohou i vozíčkáři, turisté a v zimě běžkaři.

ARBORETUM v SEMETÍNĚ

ARBORETUM v SEMETÍNĚ

Už více než rok je pro veřejnost otevřeno arboretum v Semetíně, které vybudovala vsetínská radnice prostřednictvím své společnosti Městské lesy Vsetín za pomocí evropských dotací. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Běžecká magistrála Vsetínské Beskydy

Běžecká magistrála Vsetínské Beskydy

Hřeben Vsetínských Beskyd nabízí celkem 108 km strojově upravovaných běžeckých tratí. Hlavní hřebenovkou je Beskydská Hornovsacká magistrála dlouhá 43 km.

BIKE ARÉNA VSETÍN

BIKE ARÉNA VSETÍN

Ve vsetínské části Semetín vznikla Bike arena pro horská kola, která stylově navazuje na dostavěnou cyklostezku Bečva z Velkých Karlovic až do Vsetína. Bike aréna Vsetín - 7,5 km gravity tratí a cca 9 km dlouhý vrstevnicový okruh pro horská kola. Gravity tratě jsou trasy vedoucí z kopce dolů, bez nutnosti šlapání. Je na nich množství zábavných prvků, které umožní bikerovi naplno využít potenciál svého kola. Tyto tratě jsou v rámci 1. etapy Bike arény Vsetín celkem tři. Díky různým propojením se dají různě kombinovat a pro úplné začátečníky je možno využít třeba je 300 metrů dlouhé úseky ve spodní části arény. 9 km dlouhý okruh nebyl nově budován. Zde byla provedena úprava stávajících lesních cest a pěšin prořezáním větví, částečným odvodněním podmáčených míst. Na okruhu je více míst s krásnou vyhlídkou do krajiny.

Divadlo v Lidovém domě

Divadlo v Lidovém domě

Divadelní představení v nově zrekonstruovaném divadelním sále LIDOVÉHO DOMU ve Vsetíně.

Dům kultury s.r.o.

Dům kultury s.r.o.

Společnost Dům kultury Vsetín,s.r.o. provozuje moderní víceúčelovou budovu Domu kultury ve Vsetíně v samotném centru okresního města , která slouží nejen ke kulturnímu a společenskému vyžití občanů, ale i jako objekt vhodný ke konání výstav, prodejních akcí, mítingů, grémií a v neposlední řadě sjezdů politických stran nebo společenských organizací. Dále provozuje kino Vatra.

Dům Občanské záložny čp.166

Dům Občanské záložny čp.166

Řadový jednopatrový dům, budova bývalé občanské záložny, byl postaven v letech 1895 - 1896 vsetínským architektem Michalem Urbánkem. Shodou okolností v té době navštívil Valašsko malíř Mikoláš Aleš, s nímž se Urbánek seznámil na Národopisné výstavě v Praze.Mikoláš Aleš navrhl u Urbánků na půdě sgrafitovou výzdobu fasády záložny: 20 vlysových návrhů mezi římsy a menší figurální kresby - vše ve skutečné velikosti. Tato Alšova sgrafita jsou jediná na Moravě.

Evangelický kostel Dolního sboru

Evangelický kostel Dolního sboru

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 se rozhodli hned následující rok vsetínští evangelíci postavit vlastní kostel s farou v místě zvaném Podsedky.První toleranční kostel ve Vsetíně byl stavěn v souladu s tehdejším císařským nařízením, které ukládalo kostel stavět stranou silnice, bez věže a zvonů. Vznikla tak nízká , tmavá budova se šindelovou střechou a dvěma plechovými kohouty na střeše a s jedním malým oknem v průčelí a několika okny na bočních stěnách. Až v letech 1881 - 1882 byl kostel pomocí sbírek v celé monarchii a za velkých finančních obětí upraven podle plánů tehdejšího vsetínského architekta Michala Urbánka. Věž kostela má 37,5 metru a tři zvony pro věž byly ulity v německé Bochumi. Evangelický kostel Dolního sboru (dříve luterské či augsburské konfese) je jedním z mála dochovaných tolerančních kostelů.

Evangelický kostel Horního sboru

Evangelický kostel Horního sboru

Evangelický kostel Horního sboru (helvetský) a fara - po reformaci a rozdělení evangelické církve v roce 1784 na tehdy jedinou státem uznávanou konfesi augšburskou a helvétskou , byla roku 1827 vybudována v těsném sousedství dosavadního evangelického kostela nová modlitebna - kostel pro helvétskou konfesi. Současnou podobu s novorenesančním portálem podle Dušana Jurkoviče získala v roce 1892 jenž byl jeho prvním dílem ve Vsetíně.Byl tehdy asistentem hlavního vsetínského architekta M.Urbánka. Na rozdíl od staršího kostela však zůstal nový kostel i nadále bez věže. Stojí v bezprostřední blízkosti ev. kostela Dolního sboru. Ke sloučení obou konfesí došlo v roce 1918 v jedinou církev českobratrskou evangelickou.

Hvězdárna Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Hvězdárna Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Hvězdárna Vsetín, která je od roku 2005 součástí Muzea regionu Valašsko, se nachází cca 0,5 km od zámku Vsetín na ul. Jabloňová. Veřejnosti nabízí exkurze, večerní astronomická pozorování, přednášky, populárně naučné pořady a další zábavu pro celou rodinu.

KINO VATRA

KINO VATRA

Kino Vatra ve Vsetíně je situováno blízko Domu kultury v samém centru města. Umožňuje digitální 3D projekce.

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Masarykova knihovna Vsetín byla přemístěna na podzim v roce 2006 do nových prostor na Dolním náměstí.

Maštaliska

Maštaliska

Bývalý panský dvůr, tzv. Maštaliska, jsou jedním z posledních domů původní zástavby Horního náměstí. Před Maštalisky stojí památník (tzv. Rebel) věnovaný obětem valašských bouří v 17. století. Starobylé zdivo ve svém jádru pamatuje možná ještě počátky 17. století, když zde byl za Albrechta z Valdštejna zřízen panský šenk. Dále v průběhu doby zde byly konírny pro 50 koní, vrchnostenský šenk, solnice. Za napoleonských válek zde byl lazaret a v době epidemie cholery v roce 1831 - 36 cholerová nemocnice. Dnešní podoba je od architekta Urbánka z roku 1893. Nyní zde sídlí tzv. Podnikatelský inkubátor.

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN jsou součástí Vsetínské sportovní, s.r.o., která má sídlo v budově zimního stadionu Na Lapači 394, 755 01 Vsetín.V budově městských lázní se nachází krytý bazén o délce 25 m s 6 dráhami a s profesionálními startovacími bloky. Dále je zde tobogán o délce 98 m s dojezdovým bazénkem, dětské brouzdaliště, dětský bazén s hříbkem, relaxační bazén s podvodní masážní lavicí a Whirpool. V 1. patře budovy se nachází sauna, která má vlastní vstup. Venkovní areál městských lázní nabízí terasu a travnatou relaxační plochu a bazén Sokolák o rozměrech 18×14 m, který je v provozu v období letních prázdnin.

PLANETKA VSETÍN

PLANETKA VSETÍN

Kamenná plastika na Dolním náměstí - PLANETKA - meteorologický sloup.sochařsky pojatý objekt planetky, jejíž skutečná předloha krouží ve vesmíru pod číslem 27079.

Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vsetínský kostel Nanebevzetí Panny Marie je datem svého založení jediný svého druhu na Vsetínsku z doby pobělohorského baroka z roku 1683, kdy tehdejší zámecký pán, hrabě Jiří Illesházy daroval katolické církvi rozestavěný nový zámek, aby na shořelých troskách tehdejšího kostela postavili kostel nový. Farníci pak tento nedostavěný zámek přestavili na kostel, kdy některé prvky zámku zůstaly zachovány, jako např. nárožní rondely se střílnami či konzoly bývalého zámeckého balkonu. Kostelní věž byla do své konečné nynější podoby uvedena v roce 1889 a dostala dnešní barokní ráz. Kostel se nachází se na jižní straně Horního náměstí.

Stará radnice (galerie)

Stará radnice (galerie)

Stará radnice č.p. 1, barokní budova z roku1720-21, postavená na místě dřívější dřevěné budovy, která byla vypálena v r. 1708 uherskými povstalci stejně jako městský archív, který v ní byl uchován. Zajímavostí bylo, že vstup do budovy býval dvojramenným venkovním schodištěm až v prvním patře. Část přízemí radnice a radniční sklep sloužily jako městská šatlava.Uprostřed střechy byla vížka se zvoncem, kterým se zvonívalo odsouzeným při cestě na popraviště a nebo na poplach. Na základě hrdelního práva zde byl zván kat z nedalekého Lipníka a ozbrojený doprovod z Pržna. Popravy se konaly na místě zvaném Šibeničák. V roce 1850 byla radnice opravena a rozšířena o vězení, přistavené vzadu za radnicí a sloužila jako sídlo okresního soudu a berního úřadu. Do roku 1992 zde sídlil okresní archív a také hudební škola. Po generální opravě roku 1996 slouží přízemí jako galerie pro výstavy a je zde také zasedací síň pro slavnostní příležitosti. Zabývá se prezentací děl současných renomovaných umělců.

Zámecký park Vsetín

Zámecký park Vsetín

Součástí zámeckého areálu je přilehlý anglický park, založený v 1. polovině 19. stol., se vzácnými dřevinami a romantickou stafáží umělé zříceniny „antického chrámku“. Tvoří jeden historický celek dělený řekou Bečvou. Zámecký park se rozkládá na ploše 1 hektaru na Horním městě ve Vsetíně pod zámkem. Panská zahrada na druhém břehu řeky Bečvy je od roku 1949 při příležitosti výstavy "Valaščsko v práci" obnovena a dostává zcela jiný ráz. V obou parcích byla na přelomu let 201 - 2012 vybudována naučná stezka v rámci projektu "Environmentální střediska Muzea regionu Valašsko". Oba parky poskytujé množství vzácných dřevin jako Korkovník amurský, Ořešák černý, Magnólie. Liliovník tulipánokvětý ajn.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která bude dokončena letos na podzim. Správce památky Muzeum regionu Valašsko zde pro Vás buduje novou atraktivní expozici s názvem Člověk v krajině, krajina v člověku, která za pomoci současných trendů výstavnictví přiblíží, jak se vyvíjel vztah zdejších lidí a okolní přírody.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Kulturní památka z počátku 17. století patří díky své poloze nad centrem města k dominantám Vsetína, který odtud máte jako na dlani z krásné vyhlídky ve věži. Zámek spravuje organizace Muzeum regionu Valašsko, která v něm během roku pořádá výstavy a akce pro širokou veřejnost zaměřené na historii, výtvarné umění, etnografii, přírodovědu a další obory. Velkým lákadlem je i moderní stálá expozice Živá paměť regionu o historii, tradicích a dalších specifikách Valašska. Rozhodně nevynechejte ani návštěvu Templářského sklípku s rytířskou hernou pro děti, Akvárium řeky Bečvy s živými rybami a další atrakce pro všechny generace.

Galerie "V POSCHODÍ"

Galerie je umístěna nad cestovní kanceláří VSACANTOUR na Dolním náměstí , č.p. 344.

Horní náměstí

Horní náměstí

Horní náměstí je tvořeno budovami Zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek , Okresního soudu a jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

PR Halvovský potok

Přírodní rezervaci Halvovský potok tvoří zbytky starých jedlobukových porostů západně pod vrcholem Vsackého Cábu (842 m n.m.). Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 o výměře 19,14 ha.

Valova skála - pískovec

Valova skála - pískovec

Valová skála se nachází na okraji Vsetína, cca 3 km severovýchodně od centra města, v údolí Velký Skalník. Naučná stezka OKOLÍM VSETÍNA vás zavede právě i k Valově skále. Popis n.stezky najdete na http://www.vychodni-morava.cz/trasa/41/

Židovský hřbitov Vsetín

Židovský hřbitov Vsetín

Hřbitov z konce 19. století skrývá kromě novodobých náhrobků vsetínských Židů také pamětní desku se jmény zdejších obětí holocaustu.

Dolní náměstí

Dolní náměstí

Centrum města, kulturní místo s historií i současností. Jeho vznik se datuje do roku 1650. Uprostřed náměstí je kamenný kříž z roku 1775, který stával u Janové, na hranici vsetínského katastru. Na Dolní náměstí byl přestěhován r. 1848. Je na něm vyznačena úroveň hladiny Bečvy při povodních v 19. století. Z křížem bylo ještě několikrát stěhováno a zde na náměstí se konečně dostal roku 1990. Jako památky moderní architektury jsou zde na náměstí chráněny dva domy - Rodingerův obchodní dům čp. 342, který je dílem architekta L.Hilgerta a budova někdejší Spořitelny města Vsetína, nyní Komerční banky a.s. z roku 1938. Další dominantou náměstí je dům U Merkura postavený v novorenesančním slohu podle návrhu Michala Urbánka v l. 1898 - 1900.

Galerie Pohoda

Galerie Pohoda

Slouží k výstavám různých výtvarníků. Galerie se nachází v prostorách Snack bar Caffé v budově Pohody .

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody - náměstí obklopují budovy hotelu Vsacan, bývalé Dolní školy , Masarykova gymnázia Vsetín a areál Panské zahrady.

Panská zahrada

Panská zahrada

Panská zahrada, park s rybníčkem, je oblíbené místo dopočinku a také konání kulturních akcí v letních měsících. Je to největší z městských parků .Založen byl roku 1773 hrabětem Illesházym. Samotný park je ze dvou částí. První horní část rozkládající se u zámku, je osázená vzácnými dřevinami a vše dplňuje romantický altánek z dórských sloupů . Dolní část parku s rybníčkem, altánem a vyznačeným místem, kudy prochází 18. poledník východní délky . Panská zahrada je půvabnou realxační zónou města.

PP Ježůvka

PP Ježůvka

Přírodní památka Ježůvka představuje původně extenzivní pastviny se dvěmi lučními enklávami obklopenými převážně listnatým lesem. Nachází se v horním konci údolí Zádilský, v nadmořské výšce 430 až 525 m, asi 1,5 km severovýchodně od Vsetína. Katastrální území Vsetín. Vyhlášeno v r. 1956.

PP Mokřady Vesník

PP Mokřady Vesník

Přírodní památka Mokřady Vesník tvoří dvě oddělené lokality v údolí potoka Vesník vzdálené od sebe asi 600 m. První z nich představuje mokřadní louku v údolní nivě potoka Vesník u točny autobusu (Dolní Vesník), leží v nadmořské výšce 335 až 340 m. Druhá lokalita Břehy představuje svahové pěnovcové prameniště, leží v nadmořské výšce 455 až 470 m. Katastrální území Vsetín. Vyhlášeno v r. 1999.

Sokolovna

Sokolovna

Sokolovna je jedním z několika sportovních zařízení v majetku a užívání TJ MEZ Vsetín a Družstva sokolovny. Multifunkční sportovní areál s pěti sportovními sály a čtyřmi venkovními antukovými kurty, kde kromě tréninků oddílů nohejbalu, volejbalu, stolní tenis, apod. probíhají i významné akce celoměstského charakteru (např. Valašský krpec), poskytuje zázemí nejen sdruženým oddílům, ale nabízí tréninkové prostory i široké veřejnosti. Pod vedení zkušených instruktorů zde probíhají komerční hodiny např. Power jógy, Pilates, cvičení pro těhotné, atd.

Nejbližší cíle v okolí