Čejkovice

Čejkovice

Čejkovice

Poloha

Obec Čejkovice leží asi 15 km východně od Hodonína.

Historie

První písemná zmínka o obci Čejkovice pochází z roku 1248. Vznik obce je spojen s rytířským řádem templářů, kteří zde vybudovali tvrz a zavedli pěstování vinné révy. Téměř 100 let před panováním českého krále Karla IV. tak v Čejkovicích začíná systematicky pěstovat francouzský templářský řád. Templářský komtur odkud spravoval svoji provincii Čech, Moravy a Rakouska. Po templářích přešly Čejkovice pod správu jezuitů. Po zrušení řádu byl čejkovický statek připojen k hodonínskému panství a sloužil především jako kanceláře a byty úředníků.

Památky

Zámek, resp. Templářská tvrz je nejvýznamnější památku Čejkovic. Po roce 1918 připadl státním statkům a v roce 1975 jej získala obec v dezolátním stavu. Demolici však striktně zamítla a od tohoto data se postupně prováděla rekonstrukce celého objektu. Jako první byla veřejnosti zpřístupněna kaple. Část zámku byla adaptována na hotel s kapacitou 50 lůžek ve stylově zařízených pokojích. V roce 2000 byla v prostorách zámku otevřena Zámecká galerie vín, která nabízí vína z Mutěnické vinařské oblasti a to jak od větších vinařských podniků, tak také od drobných vinařů. V současnosti se dokončuje hudební salon v patře starého paláce. Druhou významnou budovou je farní kostel sv. Kunhuty.

Kulturní tradice

Tradiční květnové vinné trhy v Čejkovicích patří k nejvýznamnějším vinařským akcím na Hodonínsku. Z ostatních akcí připomeňme tradiční krojované hody, které se konají v srpnu.

V Čejkovicích žil a působil i T.G.Masaryk.

V Čejkovicích se produkují bílá i červená vína lehčího slováckého typu a lahodné chuti, hlavně Rulandské bílé a Rýnský ryzlink. Lze je ochutnat i ve stylové vinárně Templářských rytířů v historických sklepích.

Příroda

Z přírodních zajímavostí stojí za pozornost lokalita Špidláky s vzácnou stepní vegetací.

Fotogalerie

Domek T. G. Masaryka

Domek T. G. Masaryka

V Čejkovicích chodil Masaryk do školy a prožil zde šest let svého života. V roce 1933 byla na domek nainstalována pamětní terakotová deska a uvnitř je stálá expozice ze života T. G. Masaryka.

Templářská tvrz

Templářská tvrz

Templářské sklepy Čejkovice

Templářské sklepy Čejkovice

Bylinkový ráj SONNENTOR

Bylinkový ráj SONNENTOR

BYLINKOVÝ RÁJ SONNENTOR nabízí zážitkovou exkurzi v moderním závodě na zpracování čajů a koření. Bylinkový ráj je místem, kde spolu se svými blízkými nebo kolegy z práce můžete nasát neopakovatelnou atmosféru. Vyškolení průvodci vás provedou provoněnými bylinkovými sklady a odhalí tajemství zrození nálevového sáčku bio čaje od výkupu bylinek z regionálních ekofarem až po samotnou výrobu v čejkovickém provozu, kde se také v krátkém filmu seznámíte s prací a filozofií SONNENTORu. Ve vegetačním období můžete obdivovat rozmanitost bylinkové zahrady sv. Hildegardy a vyzkoušet si tak své znalosti základních bylinek, které znaly již naše babičky. Certifikovaná přírodní zahrada je založena na respektu k přírodě a nabízí životní prostor živočichům a rostlinám. Také se můžete pokochat krásným výhledem na místní krajinu plnou vinohradů z Vyhlídky na výsluní. A v neposlední řadě si dopřát odpočinek a Čas na čaj v našem čajovém salonu s kavárnou. Zde se opravdu ocitnete ve velmi příjemném prostředí, vychutnáte si vytříbené čajové speciality, vynikající dezerty, domácí zmrzlinu nebo jedinečnou bio kávu s láskou připravovanou od našich baristů. A díky naší prodejně si odnesete kousek radosti i domů svým blízkým.

Kostel sv. Kunhuty

Kostel sv. Kunhuty

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů. Hned v prvním roce, když císař Josef II. koupil Čejkovice (1783), bylo započato se stavbou nového kostela. Do roku 1891 však neměl věž ani klenbu. Věž, jejíž výška činní 42 metrů, byla přistavěna v letech 1890 -1892. Další oprava kostela je datována rokem 1924.

PR Špidláky Čejkovice

PR Špidláky Čejkovice

Zachovalých lokalit nelesní vegetace je dnes už jen několik a jedná se především o stepní biotopy. Nejcennější jsou dvě stráně nazývané Čejkovické Špidláky, které jsou od počátku 90. let zapsány v seznamu našich chráněných území. Jedná se o lokality unikátní i v celorepublikovém měřítku co se týče společenstev i druhového bohatství. Počet druhů přesahuje dvě stovky, z toho několik desítek vzácných a chráněných.

Muzeum T. G. Masaryka

Muzeum T. G. Masaryka

V Čejkovicích prožil část svého dětství jeden z největších velikánů tohoto století vysokoškolský profesor, spisovatel a humanista, zakladatel Československé republiky v roce 1918 - T. G. Masaryk. Domek, v němž TGM bydlel, byl téměř zničený, léta neudržovaný. Jeho záchrana se podařila díky obrovskému nadšení čejkovických občanů, obecního úřadu a zemědělského družstva. Na domku byla v roce 1933 instalována terakotová pamětní deska, která setrvala na svém místě až do dnešních dnů. V interiéru domku je instalována stálá expozice ze života TGM.

Nejbližší cíle v okolí