Břestek

Břestek

Břestek

Slovní popis polohy obce

Obec Břestek se nachází asi 12 km západně od Uherského Hradiště a asi 1,5 km od vedlejších Buchlovic.

Stručná historie obce

Malá obec v podhůří hradu Buchlova, těsně na úpatí kopce Modla s kaplí svaté Barbory, je skryta v malebném údolí. Je jednou z nejstarších obcí na Moravě, jejíž vznik je asi v počátku 12. století. Obec Břestek s osadou Chabaně je velmi stará lokalita. Již v roce 1141 zde vlastnil spytihněvský kostel pozemky. Od roku 1551 patřil Břestek k buchlovskému panství. Obec byla od samého počátku vinařská. Již v roce 1611 zdejších 44 usedlostí dodalo vrchnosti přes 6000 litrů vína. Bohužel se v 17. století Břestek stal terčem četných ničivých nájezdů. Tradice vinařství se nenarušila ani v 19. století. V roce 1900 bylo v Břestku už 34 hektarů vinohradů.

Nejvýznamnější památky

Zvonice uprostřed obce, postavená v roce 1888, je chráněnou kulturní památkou. Malá kaplička ve "Hlůžku" zasvěcená Panně Marii Sedmibolestné pochází z roku z roku 1720. V obci se nachází také socha sv. Jana Nepomuckého a památka lidové architektury (domek z 19. století v č.p. 157). Památník padlým je postaven na kopci zvaném Bukovina, odkud je krásný výhled do dalekého okolí.

Kultura a tradice

Skvělou vinohradnickou tradici podtrhuje každoročně pořádaný Velikonoční košt vína. Zimní pochod "Putování okolím Břestecké skály" je atraktivní díky domácí zabíjačce a hudební produkci. Dlouhou tradici má také folková akce "Břestecký pinkl". Z dalších akcí se dodržuje šlapání zelí nebo vaření trnek.

Přírodní zajímavosti

Na jižním úbočí vrchu Komínku, asi 1,5 km severozápadně od obce, se nachází přírodní památka Břestecká skála. Tvoří ji členité pískovcové skály s lesním porostem. Další vyhledávanou zajímavostí je sekvoj rostoucí v v osadě Chabaně. Sekvojovec obrovský má úctyhodný obvod kmene pět metrů, výšku kolem 40 m a jeho stáří je odhadováno až na 300 let. Obcí Břestek protéká Zlechovský potok.

Možnosti trávení dovolené

Obec Břestek je v posledních letech zajímavou turistickou rekreační oblastí. Kromě křižovatky pěších a cykloturistů se stává lákavou pro řady běžkařů a lyžařů. Pro ně tu byl vybudován nový lyžařský vlek. Zajímavosti okolní krajiny nabízí přilehlá osada Chabaně, často navštěvovaná je Břestecká skála, na jejímž úpatí se mohou návštěvníci občerstvit v hostinci Pod Břesteckou skalou.

Fotogalerie

Přírodní památka Břestecká skála

Přírodní památka Břestecká skála

Pískovcové skály, které se nachází v nadmořské výšce kolem 400 m n. m. v severozápadní části katastrálního území Břestek v centrální části Chřibů a jsou vyhledávaným cílem turistů, cyklistů, ale i horolezců.

Lyžařský areál Mendl Ski Břestek

Lyžařský areál Mendl Ski Břestek

Sjezdovka je dostatečně široká s mírným sklonem a je vhodná především pro začátečníky, mírně pokročilé lyžaře, seniory a děti.

Památka lidové architektury dům č.p. 157

Památka lidové architektury dům č.p. 157

Chalupářské stavení – typická stavba lidové architektury s historickým vinným sklepem z 19. století. Dům byl postaven s použitím starších částí původního objektu někdy v době mezi 1. a 2. světovou válkou. Nachází se u silnice na Chabaně v části obce Záhumní.

Horolezectví v Chřibech

Horolezectví v Chřibech

Chřiby se mohou pochlubit několika oblíbenými horolezeckými lokalitami, jako je Kozel s 30 cestami, skupina pískovcových skal Čertovky se čtyřmi skalními bloky, kde je 31 cest. Vyhledávané jsou také Skály pod Barborkou s 12 hlavními skalními bloky a více než stovkou cest a výstupových variant. Především pro svou západní stěnu dlouhou asi 10 metrů je vyhledávána Karlova skála a svou zdatnost si můžete ověřit i na 40 výstupových trasách na Budačině.

Nejbližší cíle v okolí