Valašsko

Vítejte na Valašsku

Na Valašsko se jezdí za tradicemi, lidovými památkami, ale také do přírody a na lyže.

Možná máte Valašsko spojené jen s lidovou architekturou. Ano, v rožnovském skanzenu skutečně najdete největší soubor lidových staveb u nás, ale dědictví zdejších památek je mnohem pestřejší. Jsou tu například zajímavé zámky, stavby Dušana Jurkoviče na Pustevnách nebo navštěvovaná socha Radegasta. Asi největšími poklady valašské přírody jsou překrásné lesy s tak vzácnými obyvateli jako jsou vlk, medvěd a rys. Nemusíte se nijak bát, tato zvířata jsou tak vzácná, že je s největší pravděpodobností ani nezahlédnete – při velkém štěstí možná jejich stopy. Ale typická valašská krajina to je především mozaika lesů, luk, pastvin a dřevěnic zasazených ve stráni. Vedle zajímavých muzeí můžete na Valašsku obdivovat umění řady lidových výrobců, nebo navštívit světově proslulou valašskomeziříčskou gobelínku. S lidovými tradicemi a folklórem se můžete po celém Valašsku setkat od jara až do zimy. A nechybí tu ani sportovní, společenské a duchovní akce. A jestli rádi odpočíváte aktivně, pak si určitě přijdete na své, ať už patříte k pěším turistům, cykloturistům, příznivcům jezdectví, koupání, golfu, horolezectví, houbaření, nebo ožíváte s příchodem prvních mrazů a sněhu a patříte k milovníkům sjezdovek, běžek a snowboardu.

4 dny na Valašsku - 55 tipů na výlety ke stažení

Fotogalerie

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Národní kulturní památka

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Národní kulturní památka

Rožnovské muzeum prezentuje po celý rok obsáhlou kolekci lidových staveb a pořádá zajímavé akce. Ukázky řemesel a obyčejů. Dřevěné městečko Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic. Dřevěný kostelík sv. Anny je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Byl postaven v období 2. světové války a vysvěcen v roce 1945. Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín. Je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Dnes je Valašský Slavín čestným pohřebištěm. Mlýnská dolina Shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982. Valašská dědina Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Pro funkční typ větrného mlýnu však nebyla zvoleno vhodné místo, a tak se síla větru nedá prakticky využít. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.

Barokní Sýpka Valašské Meziříčí

Barokní Sýpka Valašské Meziříčí

Bývalá barokní sýpka na zadním nádvoří zámku Žerotínů. Sídlí zde Turistické informační centrum a Galerie Sýpka. Informační centrum poskytuje informace: o městě a jeho okolí, o pamětihodnostech a atraktivitách regionu, o kulturních, společenských a sportovních akcích, o firmách a službách ve městě, o vlakových a autobusových spojích, o možnostech ubytování a stravování ve městě a okolí. Poskytujeme: prodej upomínkových předmětů, turistických známek, publikací a map, internet pro veřejnost, prodej vstupenek do galerie Sýpka, prodej vstupenek v síti TICKETPRO, TICKETSTREAM, TICKETPORTAL A TICKETART.

CYKLOSTEZKA BEČVA

CYKLOSTEZKA BEČVA

STEZKA PRO CYKLISTY, in-line bruslaře, turisty i běžkaře. Stezka nejen pro cyklisty. Ať už si k návštěvě cyklostezky Bečva vyberete kteroukoli roční dobu, můžete se těšit na příjemný zážitek. Od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou máte na 141 km možnost poznávat pamětihodnosti, přírodní krásy, lidové tradice i místní speciality Valašska, Moravské brány a Hané. Bezpečné a komfortní stezky sledující tok Bečvy, jsou jako stvořené pro cyklisty a in-line bruslaře každého věku, ale využít je mohou i vozíčkáři, turisté a v zimě běžkaři.

Česko-slovenský mechanický betlém

Česko-slovenský mechanický betlém

V Horní Lidči byl v roce 2011 uveden do provozu nový mechanický betlém. Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také příjemné atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek. Tím je náš betlém charakteristický a mimořádný. V betlému je možné shlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem jsou pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v našem betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Obdivovat můžeme 65 mechanicky se pohybujících figur. Betlém byl realizován ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku. Projekt „Česko-Slovenský pohyblivý Betlém“ je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému je osazeno asi 220 figur, z toho 65 pohyblivých, více jak 100 vyřezávaných staveb. Autor námětu – Josef Tkadlec, scénář – Naďa Urbášková, návrh betlémské scény – Jan Teisler, světelný design – Jan Plesník, kamera – Martin Žucha, hudba – Jiří Pavlica, stavba scény, mechaniky – Zdeněk Tkadlec, výtvarné práce – Jana Trubačová. Provoz betlému: protože součástí prohlídky betlému je také promítání filmu, budou stanoveny začátky projekce. Divák se usadí v hledišti, shlédne asi 30-ti minutový filmový snímek, potom následuje prohlídka betlému, předpokládaná doba prohlídky maximálně 60 minut. Celková doba návštěvy betlému je 1,5 hodiny. Další projekce je tedy možná po dvou hodinách. Kapacita hlediště je 45 míst, proto doporučujeme rezervovat si prohlídku telefonicky, zejména před vánočními svátky.

Dům U dvanácti apoštolů

Dům U dvanácti apoštolů

Dům č. 118 s původním názvem U dvanácti apoštolů poprvé zmiňovaný v roce 1598 je zdoben plastickými reliéfy z přelomu 17. a 18. století s motivy apoštolů.

CHKO Beskydy

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Rozkládá se na území Zlínského a Moravskoslezského kraje, okresů Vsetín, Nový Jičín a Frýdek-Místek. Její výměra je 116 000 ha, a byla vyhlášena v roce 1973.

Moravská gobelínová manufaktura

Moravská gobelínová manufaktura

Gobelínka ve Valašském Meziříčí zachovala tradiční ruční výrobu. Každý návštěvník si může tkaní gobelínů také sám vyzkoušet.

NPR Kněhyně - Čertův mlýn

Národní přírodní rezervaci Kněhyně - Čertův mlýn tvoří přirozené lesní porosty horského typu na vrcholu a přilehlých svazích vrchů Kněhyně (1257 m n. m.) a Čertův mlýn (1206 m n. m.). Rezervace byla vyhlášena v roce 1989 na výměře 195 ha.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka v areálu Pustevny, na Radhošti patří k známým stavbám proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Rožnovské pivní lázně

Rožnovské pivní lázně

Amfiteátr v zámeckém parku

Amfiteátr v zámeckém parku

Rekonstruovaný amfiteátr v parku u zámku Kinských nabízí se svou kapacitou 500 míst k sezení prostor pro pořádání velkých open-air akcí. Tyto prostory spravuje Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí a nabízí rovněž možnost jejich pronájmu.

ARBORETUM v SEMETÍNĚ

ARBORETUM v SEMETÍNĚ

Už více než rok je pro veřejnost otevřeno arboretum v Semetíně, které vybudovala vsetínská radnice prostřednictvím své společnosti Městské lesy Vsetín za pomocí evropských dotací. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Běžecká magistrála Vsetínské vrchy

Běžecká magistrála Vsetínské vrchy

Hřeben Vsetínských vrchů nabízí celkem 108 km strojově upravovaných běžeckých tratí. Hlavní hřebenovka je Beskydská Hornovsacká magistrála dlouhá 43 km.

BIKE ARÉNA VSETÍN

BIKE ARÉNA VSETÍN

Ve vsetínské části Semetín vznikla Bike arena pro horská kola, která stylově navazuje na dostavěnou cyklostezku Bečva z Velkých Karlovic až do Vsetína. Bike aréna Vsetín - 7,5 km gravity tratí a cca 9 km dlouhý vrstevnicový okruh pro horská kola. Gravity tratě jsou trasy vedoucí z kopce dolů, bez nutnosti šlapání. Je na nich množství zábavných prvků, které umožní bikerovi naplno využít potenciál svého kola. Tyto tratě jsou v rámci 1. etapy Bike arény Vsetín celkem tři. Díky různým propojením se dají různě kombinovat a pro úplné začátečníky je možno využít třeba je 300 metrů dlouhé úseky ve spodní části arény. 9 km dlouhý okruh nebyl nově budován. Zde byla provedena úprava stávajících lesních cest a pěšin prořezáním větví, částečným odvodněním podmáčených míst. Na okruhu je více míst s krásnou vyhlídkou do krajiny.

Čertovy skály v Lidečku

Čertovy skály v Lidečku

Unikátní skalní stěna na okraji obce Lidečko. Skály představují ideální lezecký terén i zajímavý turistický cíl pro každého. Jedná se o přírodní památku. Kolem skal prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Vznik a uspořádání skal je námětem řady bájí a pověstí.

Dřevěný toleranční kostel

Dřevěný toleranční kostel

Toleranční kostel ve Velké Lhotě je unikátní ukázkou původních protestantských kostelů z konce 18. století. Historie dřevěného tolerančního kostela je spjata s tzv. Tolerančním patentem císaře Josefa II. z roku 1781. V letech 1875-1895 zde působil autor Broučků Jan Karafiát. Pobyt tohoto kazatele připomíná i pamětní deska na budově fary. Jeho jméno nese i naučná stezka zbudovaná v posledních letech.

Dům kultury s.r.o.

Dům kultury s.r.o.

Společnost Dům kultury Vsetín,s.r.o. provozuje moderní víceúčelovou budovu Domu kultury ve Vsetíně v samotném centru okresního města , která slouží nejen ke kulturnímu a společenskému vyžití občanů, ale i jako objekt vhodný ke konání výstav, prodejních akcí, mítingů, grémií a v neposlední řadě sjezdů politických stran nebo společenských organizací. Dále provozuje kino Vatra.

Evangelický kostel Dolního sboru

Evangelický kostel Dolního sboru

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 se rozhodli hned následující rok vsetínští evangelíci postavit vlastní kostel s farou v místě zvaném Podsedky.První toleranční kostel ve Vsetíně byl stavěn v souladu s tehdejším císařským nařízením, které ukládalo kostel stavět stranou silnice, bez věže a zvonů. Vznikla tak nízká , tmavá budova se šindelovou střechou a dvěma plechovými kohouty na střeše a s jedním malým oknem v průčelí a několika okny na bočních stěnách. Až v letech 1881 - 1882 byl kostel pomocí sbírek v celé monarchii a za velkých finančních obětí upraven podle plánů tehdejšího vsetínského architekta Michala Urbánka. Věž kostela má 37,5 metru a tři zvony pro věž byly ulity v německé Bochumi. Evangelický kostel Dolního sboru (dříve luterské či augsburské konfese) je jedním z mála dochovaných tolerančních kostelů.

Evangelický kostel Horního sboru

Evangelický kostel Horního sboru

Evangelický kostel Horního sboru (helvetský) a fara - po reformaci a rozdělení evangelické církve v roce 1784 na tehdy jedinou státem uznávanou konfesi augšburskou a helvétskou , byla roku 1827 vybudována v těsném sousedství dosavadního evangelického kostela nová modlitebna - kostel pro helvétskou konfesi. Současnou podobu s novorenesančním portálem podle Dušana Jurkoviče získala v roce 1892 jenž byl jeho prvním dílem ve Vsetíně.Byl tehdy asistentem hlavního vsetínského architekta M.Urbánka. Na rozdíl od staršího kostela však zůstal nový kostel i nadále bez věže. Stojí v bezprostřední blízkosti ev. kostela Dolního sboru. Ke sloučení obou konfesí došlo v roce 1918 v jedinou církev českobratrskou evangelickou.

Farní kostel Navštívení Panny Marie

Farní kostel Navštívení Panny Marie

Chrám zasvěcený Navštívení Panny Marie v Zašové je nejznámějším mariánským poutním místem Valašska. Uctíván je vzácný obraz Panny Marie s Děťátkem a poutní místo Stračka s pramenem kvalitní pitné vody opředeným pověstí.

Hroby Portášů Valašská Bystřice

Hroby Portášů Valašská Bystřice

Kulturní památka chráněná státem. Hroby s barokními náhrobky se nacházejí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí se nachází na jižním okraji města, na kopci zvaném Stínadla. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1955.

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna, která je nyní součástí Muzea regionu Valašsko se nachází nedaleko Staré a Nové radnice. Je přístupná veřejnosti a nabízí návštěvníkům exkurze, večerní astronomická pozorování, přednášky a různé populárně naučné pořady.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kamenná kaple v románsko-byzantském stylu byla dokončena a vysvěcena v roce 1898. Stavba je obložena dřevěným šindelem. Je to nejvýše položená církevní stavba v ČR. Na počátku července bývá cílem cyrilometodějských poutí.

Kaplička sv. Huberta ve Valašské Senici

Kaplička sv. Huberta ve Valašské Senici

Nová dřevěná kaple sv. Huberta je postavena na kopci na vesnicí Valašská Senice, v blízkosti hřebenové cesty (modrá značka Francova Lhota - rozhledna Čubův kopce - Kobzova lípa - Makyta). Kaplička byla slavnostně vysvěcena dne 1.5.2012. U kapličky (dál od cesty, směrem k obci Valašská Senice) je dřevěná vyřezávaná socha sv. Josef Dělníka v nadživotní velikosti. Z místa je dobrý výhled směrem na obec Valašská Senice a kopce, které ji obklopují.

Karlovské muzeum

Karlovské muzeum

Barvičův dům Napůl zděný kupecký dům snad z roku 1813 se nazývá podle obchodníka a posledního karlovského fojta Karla Barvíce. Barvič se třikrát oženil, naposledy si v 79 letech bral o 44 let mladší vdovu, která už měla 6 dětí. Barvič měl už 7 potomků z prvního manželství. Syn Jindřich hospodařil na fojtství, Jakub převzal po otci obchod, byl úspěšným karlovským obchodníkem, dcera Marie se stala milenkou majitele skláren, starosty Salomona Reicha, čímž si zajistila existenci také. Nejznámějším z Barvičových dětí se stal syn Josef - známý brněnský knihkupec a nakladatel. Nyní je v domě Karlovské muzeum s expozicí o historii obce, zemědělské a salašnické výrobě a se souborem řezbářských prací. Samostatnou expozici tvoří historie výroby zaniklých skláren. V podkroví muzea je galerie, kde probíhají výstavy. [Lípa u muzea se svým úctyhodným obvodem 5 metrů jistě pamatuje obchodníka a fojta Barvíce]

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, příspěvková orgaizace

Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí sídlí v bývalém zámku Žerotínům a po celý rok je dějištěm mnoha hudebních, divadelních a jiných kulturně-společenských akcí.

Kunovická hůrka u Rajnochovic

Kunovická hůrka u Rajnochovic

Na vrcholu Kunovické hůrky se nachází rozhledna, ze které se můžete kochat krásnými panoramaty. Cesta k této rozhledně vede naučnou stezkou prof. Rudolfa Haši. Stezka začíná u vlakového nádraží Kunovice-Loučka, pokračuje přes obec Kunovice a dál pokračuje cestičkou mezi poli a lány, kolem rybníka. Následuje strmý výstup na vrchol Kunovické hůrky.

Lyžařská lokalita Horní Bečva

Lyžařská lokalita Horní Bečva

Několik lyžařských areálů na úbočí Vsetínských Beskyd v nadmořské výšce kolem 800 metrů nad mořem, nabízí svým návštěvníkům sjezdovky různé náročnosti. Jsou zde jak tradiční vleky, tak sedačková lanovka. Lyžařská lokalita Horní Bečva uspokojí jak rodiny s dětmi, vyznavače snowboardu i náročné lyžaře. Naleznete zde tyto areály: U Sachovy studánky - východ, U Sachovy studánky - západ, Rališka, Bumbálka, Solisko. Dále pak vleky Kubiška - rodinka, vlek chaty Martiňák, vlek v údolí Mečová, vlek u Masarykovy chaty na Bumbálce. Na své si zde přijdou nejen lyžaři, ale také milovníci běžek, pro které jsou připraveny dokonale upravené tratě. Ve středisku nechybí možnost bezplatného zaparkování auta, občerstvení, ubytování, lyžařské půjčovny či ski servis.

Lyžařská lokalita Kohútka, Vranča

Lyžařská lokalita Kohútka, Vranča

Toto lyžařské středisko ve Zlínském kraji s neuvěřitelnou celkovou délkou tratí 6 610 metrů si zamilují nejen začátečníci, ale také zdatní lyžaři. Právě pro ně je zde připravena černá sjezdovka o délce 850 metrů. Přeprava osob je zajištěna pěti vleky a jednou lanovkou. Pro nejmenší návštěvníky je zde k dispozici nejen dětská školička, ale také pojízdný koberec. Po příjezdu lze zaparkovat na bezplatném parkovišti. Ze zázemí nechybí lyžařská škola, půjčovna lyžařského, snowboardového a běžkařského vybavení, či občerstvení v bufetu nebo restauraci i možnost ubytování. Areál ležící na pohraničním hřebeni Javorníků je přístupný jak z české, tak slovenské strany.

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň zahrnuje lyžařská střediska v blízkosti centrální části Vsetínských vrchů. Skiareály Soláň - sedlo, Soláň (dříve TJ Rožnov) a Karolinka jsou součástí nově koncipovaného SKIREGIONU Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro tyto tři areály (Soláň - sedlo, Soláň a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky, který propojuje tyto 3 areály, vybrané ubytovací kapacity a nabízí každodenní dopravu z Rožnova pod Radhoštěm. Kromě tří areálů, patřících do nově vytvořeného Skiregionu Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci lyžařské areály Kamenný most a Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Lyžařský areál RAZULA

Lyžařský areál RAZULA

Lyžařský areál se 2 sjezdovkami rozptýlenými v údolí Léskové. Hlavní sjezdovka Razula měří 1 km a má 210 m převýšení. Pro rodiny s dětmi je ideální sjezdovka Horal se snowtubingem a lyžařskou školou u hotelu Horal.

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Masarykova knihovna Vsetín byla přemístěna na podzim v roce 2006 do nových prostor na Dolním náměstí.

Maštaliska

Maštaliska

Bývalý panský dvůr, tzv. Maštaliska, jsou jedním z posledních domů původní zástavby Horního náměstí. Před Maštalisky stojí památník (tzv. Rebel) věnovaný obětem valašských bouří v 17. století. Starobylé zdivo ve svém jádru pamatuje možná ještě počátky 17. století, když zde byl za Albrechta z Valdštejna zřízen panský šenk. Dále v průběhu doby zde byly konírny pro 50 koní, vrchnostenský šenk, solnice. Za napoleonských válek zde byl lazaret a v době epidemie cholery v roce 1831 - 36 cholerová nemocnice. Dnešní podoba je od architekta Urbánka z roku 1893. Nyní zde sídlí tzv. Podnikatelský inkubátor.

Městská památková zóna Valašské Meziříčí

Městská památková zóna Valašské Meziříčí

Památková zóna v centru města byla vyhlášena v roce 1992. Náleží do ní 45 měšťanských domů, vesměs ze 16. a 17. století, nichž k nejhodnotnějším patří dům U dvanácti apoštolů, budova radnice, barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a renesanční zámek Žerotínů z poloviny 16. století.

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN

MĚSTSKÉ LÁZNĚ VSETÍN jsou součástí Vsetínské sportovní, s.r.o., která má sídlo v budově zimního stadionu Na Lapači 394, 755 01 Vsetín. MĚSTSKÝ KRYTÝ BAZÉN VE VSETÍNĚ.

Muzejní a galerijní centrum Valašské Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum Valašské Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum se nachází v jižním křídle barokního Zámku Žerotínů v centru Valašského Meziříčí. V rámci centra můžete navštívit stálou expozici, věnovanou historii města a zámku, nebo dvě galerie s výstavami dle aktuálního programu. Kromě toho jsou zde pořádány přednášky, workshopy a různé jiné doprovodné programy. Aktuální program je k dispozici na stránkách centra: http://www.magc.cz/

Muzeum regionu Valašsko - Muzeum Valašské Meziříčí

Muzeum regionu Valašsko - Muzeum Valašské Meziříčí

Muzeum v budově zámku Kinských ve Valašském Meziříčí patří k nejstarším českým muzeím na Moravě. Stálé expozice: Sklo a gobelíny - umělecké řemeslo a průmysl ve VM, nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí, Muzejní kavárna, Vůně kávy ve Valašském Meziříčí, konšelský nábytek, zámecké pokoje, hračky ze zámku a podzámčí, staré knihy vyprávějí.

Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně

Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně

Muzeum regionu Valašsko ve vsetínském zámku prezentuje expozice věnované zejména historii lidových bouří, vývoji lidového odívání, tradic a řemesel na Vsetínsku.

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví se věnuje řeznickému řemeslu na Valašsku a připomíná výjimečné kvality uzenářských a masných výrobků v regionu. Zároveň je kulturním a společenským centrem. Muzeum založil majitel rodinné firmy MP Krásno Karel Pilčík. Pro veřejnost jsme otevřeli 10. září 2015. Více informací na: http://www.krasno.cz/historie-reznicke-muzeum/

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Zpočátku vede po žluté turistické značce kolem Lačnovských rybníků, do vesnice Lačnova, odtud kolem Dolních a Horních lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Dále pokračuje modrou turistickou značkou na Vařákovy paseky. Odtud se vrací kousek zpět k rozcestí Láz a pokračuje pod vrcholy Krajčice a Kopce k Čertovým skalám a do Lidečka. Trasa naučné stezky, dlouhá 16 km, vede po značených turistických cestách a je vyznačena na každé tabuli stezky. Je zde celkem 15 zastavení, která informují návštěvníky o přírodě a historii celé oblasti.

NPR Pulčín - Hradisko

NPR Pulčín - Hradisko

Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko tvoří nápadné Pulčínské skály a vrchol Hradisko (773 m n. m.) včetně jeho prudkých svahů a v lese ukrytých skalních útvarů. Rezervace byla vyhlášena v roce1989 na ploše 72,73 ha.

NPR Razula

NPR Razula

Prales Razula byl vyhlášen Národní přírodní rezervací již v roce 1933. Výměra rezervace je 23,52 ha. Nachází se asi 2 km jihovýchodně od Leskového - místní části obce Velké Karlovice - v závěru údolí Hanzlůvka, v nadmořeské výšce 660 - 812 m n. m.

Památník napoleonských válek v Abácii

Památník napoleonských válek v Abácii

Bitva u Slavkova přinesla Napoleonovi vítězství a slávu, byla však vykoupena utrpením desítek tisíc mrtvých a zraněných vojáků obou válčících stran. Ranění byli kromě jiného odvezeni do žerotínského zámku ve Valašském Meziříčí, kde jich ještě mnoho podlehlo zraněním a epidemii. Mrtví byli pohřbíváni v Abácii a u cesty do Hrachovce, kde je dnes litinový kříž. Na místě pohřebiště u soutoku řek v dnešním parku Abácie byl r.1901 postaven pomník z jarcovského vápence. Kromě 1220 vojáků zde leží i 12 vojáků ruských.

PLANETKA VSETÍN

PLANETKA VSETÍN

Kamenná plastika na Dolním náměstí - PLANETKA - meteorologický sloup.sochařsky pojatý objekt planetky, jejíž skutečná předloha krouží ve vesmíru pod číslem 27079.

Pozorovatelna Durch

Pozorovatelna Durch

Unikátní vyhlídkové místo, které rámuje výhled na krajinu jižního Valašska. Kolemjdoucím nabízí skvělé místo k rozjímání, pozastavení se a pozorování krás okolní přírody, a v neposlední řadě také místo k odpočinku. #pozorovatelnadurch Budem rádi, když nám pošlete fotku z pozorovatelny Durch - jakub@janosik.cz

Pulčínské skály - Hradisko

Pulčínské skály - Hradisko

Pulčínské skály na Valašsku jsou zcela unikátní. Toto největší skalní město na Moravě se rozkládá v masivu kopce Hradisko, mezi skály se vstupuje od rozcestí turistických cest na jihozápadním úpatí kopce pod vesnicí Pulčín. Odtud, kolem Ludmiliny skály a Zbojnického kostela, stoupá stezka strmě vzhůru labyrintem skal. Celý skalní komplex připomíná chaoticky naskládané obrovské balvany, jež se spojují do skalních řad a stěn. Podstatná část skal je skryta ve vegetaci, takže i skalní bloky o výšce až 20 m a délce až 250 m příliš nevynikají. Převažují zde řídké porosty zakrslé břízy, smrky, borovice a buky. Na prosluněných místech se vyskytuje i teplomilná květena.

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov

Soubor 26 roubených staveb z přelomu 18. a 19. století je jedním z nejcennějších komplexů lidových staveb dochovaných na původním místě.

Rozhledna na Marušce

Rozhledna na Marušce

16 m vysoká dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2014 vedle meteostanice Maruška v katastru obce Hošťálková přímo na trase hostýnské magistrály. Dvoupatrová stavba ve valašském stylu podle návrhu architekta Antonína Závady stojí v nadmořské výšce 664 m a je vyrobena ze dřeva z místních lesů pod vedením tesařského mistra Antonína Papšíka. Rozhledna slouží jak turistům, tak i k meteorologickým měřením. Z rozhledny jsou překrásné výhledy do všech světových stran. Vidět můžete na nejvyšší vrchol hostýnských vrchů Kelčský Javorník, Radhošť, Pustevny, Lysou horu a při dobré viditelnosti až Nízké Tatry. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna

Kovový válec rozhledny je dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím turistům nabízí krásné výhledy na Vsetínské Beskydy, Moravskoslezské Beskydy, Hostýnské a Vizovické vrchy a slovenské hory. Rozhledna se nachází na rozhraní tří katastrů - Seninky, Liptálu a Jasenné. Je dostupná po turistických trasách vedených ze Sirákova a Seninky (žlutá značka), Liptálu a Valašské Polanky (zelená značka), Vsetína a Pozděchova (modrá značka). Přes vrchol Vartovny vedou cyklotrasy z Prlova, Pozděchova, Leskovce, Sirákova.

Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vsetínský kostel Nanebevzetí Panny Marie je datem svého založení jediný svého druhu na Vsetínsku z doby pobělohorského baroka z roku 1683, kdy tehdejší zámecký pán, hrabě Jiří Illesházy daroval katolické církvi rozestavěný nový zámek, aby na shořelých troskách tehdejšího kostela postavili kostel nový. Farníci pak tento nedostavěný zámek přestavili na kostel, kdy některé prvky zámku zůstaly zachovány, jako např. nárožní rondely se střílnami či konzoly bývalého zámeckého balkonu. Kostelní věž byla do své konečné nynější podoby uvedena v roce 1889 a dostala dnešní barokní ráz. Kostel se nachází se na jižní straně Horního náměstí.

Ski areál Búřov Valašská Bystřice

Ski areál Búřov Valašská Bystřice

SKI AREÁL BÚŘOV se nachází v malebném prostředí Beskyd v obci Valašská Bystřice, která je vzdálená 7 km od Rožnova pod Radhoštěm. Areál je vhodný pro začínajíce a pokročilé lyžaře. Je ideální pro lyžařské kurzy, hodně je navštěvován také snowbordisty, pro které je zřízen snowpark.Nadmořská výška vleků je 500 - 620 m.n.m. Na hlavní a dětské sjezdovce je nainstalován zasněžovací systém se třemi sněžnými děly Areco. Výkonné osvětlení zajišťuje komfortní večerní lyžování. Denní úprava povrchu se provádí strojem Prinoth Big. Běžkaři směřující na upravované trasy Vsackých Beskyd mohou využít jízdu na vleku Búřov zdarma.

Ski areál Karolinka

Ski areál Karolinka

Na čtyřech sjezdovkách o celkové délce 2,1 kilometru se můžete prohánět na lyžích či snowboardu v zimním lyžařském středisku, které se nachází v nadmořské výšce 500 až 700 metrů v jedné z nejkrásnější částí Valašska. Tratě jsou vhodné jak pro začínající lyžaře, tak pro ty, kteří vyhledávají náročnější terény. Přeprava je zajištěna jedním vlekem, který přepraví až 1 200 osob za hodinu. Milovníci snowboardingu si užijí zážitek z jízdy ve snowparku měřícím 100 metrů. Své auto můžete nechat zaparkované na bezplatném parkovišti přímo u areálu. Můžete zde využít také možnost večerního lyžování. Díky kvalitnímu umělému osvětlení a úpravě sjezdovek si lyžování v tomto středisku užijete do sytosti.

Socha Radegasta na Radhošti

Socha pohanského slovanského boha Radegasta je dílem sochaře Albína Poláška. Vznikla v roce 1930 ve Spojených státech a v červenci roku 1931 byla přivezena z Frenštátu pod Radhoštěm pětispřežím při příležitosti Slovanské pouti na Radhošť.

SVĚT KAMENŮ

SVĚT KAMENŮ

V naší prodejní galerii naleznete širokou nabídku drahých kamenů, mineralogických ukázek, polodrahokamů a šperků z celého světa. Protože disponujeme dostatečnými prostory včetně parkoviště, je návštěva naši prodejní galerie vhodná pro školní výlety, autobusové zájezdy i individuální turistiku. Vaši prohlídku můžeme na požádání doplnit odborným výkladem o původu drahých kamenů. Najdete nás před světelnou křižovatkou u Eroplánu.

Turistické informační centrum Rožnov pod Radhoštěm

Turistické informační centrum Rožnov pod Radhoštěm

IC podává informace turistům i občanům města o pamětihodnostech města a okolí, o kulturních, společenských a sportovních akcích, informace o vlakových a autobusových spojeních, o službách ve městě, o ubytování a stravování ve městě a okolí, nabízí prodej map, turistických známek a vizitek, upomínkových předmětů, pohlednic, dále prodej knih z edice Rožnovské malé tisky, zdarma nabízí vybrané turistické mapy a propagační materiály, další službou pro veřejnost je kopírování, skenování, veřejný internet a prodej vstupenek v síti TICKETMASTER, TICKETSTREAM, vstupenek na akce T klubu - kulturní agentury a některých zvykoslovných programů Valašského muzea v přírodě

VKCI - Vzdělávací a komunitní centrum Integra Vsetín o.p.s.

VKCI - Vzdělávací a komunitní centrum Integra Vsetín o.p.s.

Obecně prospěšná společnost zajišťuje - Občanskou poradnu ve Vsetíně, - Psychologické poradenství - Vzdělávání v sociálních službách, - Sociálně terapeutickou dílnu, - Specializovanou knihovnu.......

Zámecká věž - Zámek Vsetín

Zámecká věž - Zámek Vsetín

Bezmála 60 metrů vysoká věž patří k hlavním turistickým lákadlům vsetínského zámku (Muzeum regionu Valašsko) a skýtá úchvatný rozhled na město i okolní kopečky. Otevřena je stejně jako celý zámek denně mimo pondělí od 9 do 17:00 hodin. Více na www.muzeumvalassko.cz.

Zámecký park v Lešné

Zámecký park v Lešné

Anglický přírodně krajinářský zámecký park v Lešné z poloviny 19. století byl po desetiletích devastace nákladně obnoven a od roku 2000 je opět zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Kinských

Zámek Kinských

Zámek Kinských prochází od 1. ledna 2019 rozsáhlou rekonstrukcí - těšit se můžete na moderní depozitáře a interaktivní expozici na téma Člověk a krajina. Rekonstrukce bude dokončena v roce 2021. Do té doby mohou zájemci navštívit další pobočky Muzea regionu Valašsko - zámek Lešná u Valašského Meziříčí, zámek Vsetín nebo hvězdárnu Vsetín.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek Lešná, který získal současnou podobu až na konci 19. století, prošel rozsáhlou rekonstrukcí pod taktovkou Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně a od 31.10.2011 je přístupný veřejnosti. Během rekonstrukce se podařilo zachránit vzácné barokní podlahy, na fasádě zámku se nachází původní renesanční malované ostění a dřevěná střílna. Zámecké pokoje jsou vybaveny původním mobiliářem převážně z 19.století. Za návštěvu stojí také přilehlý anglický park, který je dendrologicky cennou lokalitou. Zámek byl mj. využit při natáčení filmu Requiem pro panenku.

Zámek Žerotínů

Zámek Žerotínů

Původně renesanční zámek,založený r.1538 Janem z Pernštejna, patřil postupně různým větvím rodu Žerotínů. Poslední majitel jej r.1854 prodal rakouskému státu, který zde zřídil ženskou trestnici. Vzhledem k faktu, že šlo o jediné zařízení toho druhu na Moravě a ve Slezsku, traduje se,že zde pykala travička Maryša, známá z díla bratří Mrštíků. Za I.sv.války sloužil zámek jako vojenský lazaret. V současnosti je sídlem Kulturního zařízení města a dějištěm řady hudebních a divadelních akcí. Na zadním nádvoří zámku se nachází barokní sýpka se stejnojmennou galerií a Tur.inf.centrem.

Buk na Bařince

Buk na Bařince

Mezi údolím Podťaté a Malou Hanzlůvkou v místě, kterému se říká Bařinka, roste buk, jehož stáří se odhaduje na 300 až 400 let. Obvod kmene měří 680 cm. Je největším bukem v okrese Vsetín. Před několika lety mu vichřice začaly ulamovat větve. Navíc si v něm někdo rozdělal oheň, a tím zničil skoro všechna živá pletiva. V současnosti má buk už jen dvě větve. Ochranáři vyřkli krutý ortel: Nedá se zachránit, nechejme ho v klidu dožít.

Bývalá vězeňská kaple

Bývalá vězeňská kaple

Roku 1854 byl žerotínský zámek ve Valašském Meziříčí prodán rakouskému státu,který zde zřídil ženskou trestnici.Jelikož šlo o jediné zařízení toho druhu na Moravě a ve Slezsku,traduje se,že zde pykala známá travička Maryša.Pro potřeby trestankyň byla na na zadním nádvoří zámku zřízena vezeňská kaple.Tomuto účelu sloužila do r.1908,kdy byla odsvěcena a postupně sloužila jako sklad vojenského a zdravotního materiálu.Objekt postupně silně chátral a hrozila mu úplná demolice.Záchrana se našla v podobě Evropských fondů a dnes spolu s bývalou barokní sýpkou tvoří zadní nádvoří zámku Žerotínů s odpočinkovou zonou.Kaple byla slavnostně otevřena 17.července 2008 vernisáží výstavy Slavné zlínské vily.

Dům čp. 13

Dům čp. 13

Jedná se o doklad staré lidové usedlosti s archaickými detaily stavebního provedení. Objekt datovaný na trámu ve světnici rokem 1811, byl původně součástí čtvercového dvora. Kromě objektu se zde zachovala ještě unikátní studna s okovem. Objekt je zapsán ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek.

Dům Občanské záložny čp.166

Dům Občanské záložny čp.166

Řadový jednopatrový dům, budova bývalé občanské záložny, byl postaven v letech 1895 - 1896 vsetínským architektem Michalem Urbánkem. Shodou okolností v té době navštívil Valašsko malíř Mikoláš Aleš, s nímž se Urbánek seznámil na Národopisné výstavě v Praze.Mikoláš Aleš navrhl u Urbánků na půdě sgrafitovou výzdobu fasády záložny: 20 vlysových návrhů mezi římsy a menší figurální kresby - vše ve skutečné velikosti. Tato Alšova sgrafita jsou jediná na Moravě.

Evangelický kostel

Evangelický kostel

Kostel v Ratiboři z let 1842-1861 projektoval význačný vídeňský architekt Franz Förster. Kostel nahradil původní dřevěnou modlitebnu z roku 1782. Chráněnou památkou je za oltářem zazděný kámen, v němž byly ukrývány v dobách pronásledování náboženské knihy, z kterých kázal lidový kazatel Jan Maniš (1746 – 1781).

Expozice skla a sklářských výrobků

Počátky města Karolinky jsou spojeny s podnikatelskou činností židovské rodiny Reichů, kteří dle historických pramenů založili sklárny, což je jeden z hlavních symbolů města. V letech 1861 - 1862 byla založena a otevřena sklárna Karolinina huť (zakladatelem Salomonem Reichem, který ji pojmenoval po jeho nevlastní matce),

Galerie CREARS

Galerie nabízí výběr tvorby umělců, se kterými galerie spolupracuje. O aktuální výstavě se dočtete na internetových stránkách Galerie Crears.

Horní náměstí

Horní náměstí

Horní náměstí je tvořeno budovami Zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek , Okresního soudu a jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

JURKOVIČOVA ROZHLEDNA V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM (Karlův kopec)

JURKOVIČOVA ROZHLEDNA V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM (Karlův kopec)

Barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Rozhledna byla postaven dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů. Je vertikálně členěna na sedm podlaží, veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byla prováděna ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 m3 kulatiny (100 m3 řeziva). Nosné prvky rozhledny jsou z dubového dřeva, na ostatní části byl použit smrk nebo jedle.

Kaplička Na Rovni

Zděná kaplička nedaleko základní školy je obklopena šesticí lip.

Karlovské fojtství

Karlovské fojtství

V údolí Bzovém se dochovala roubená stavba fojství, pocházející z 18. Století. Patrová budova s pavlačí, do obdélníku obestavěný dvůr hospodářskými staveními, obrovskou lípou a potokem v krásném prostředí. Nepřesná kopie fojtství je v rožnovském skansenu. Natáčel se zde film Stíny horkého léta. Karlovské fojtství je dřevěný dvorec s patrovou obytnou budovou stojící na začátku údolí Bzové. Postavil ho roku 1793 vyhlášený tesařský mistr Jan Žák (stavěl také např. fojtství na Solanci). Fojtství je spolu s kostelem nejhonosnější stavbou v Karlovicích. V největší místnosti byla šenkovna a fojt, zástupce vrchnosti v obci, sem každou neděli odpoledne svolával poddané k rozdělování úkolů. Prvním fojtem se po založení Karlovic stal Jura Hudeček "za věrné a dobré služby" majiteli panství. V roce 1848 byl úřad fojta zrušen. Za 134 let trvání úřadu se na fojtství vystřídaly 4 rody (v Malých Karlovicích bylo fojtství od roku 1774 po celou dobu v majetku rodu Třetinů). Roku 1876 koupil bývalé fojtství za 12 000 zlatých František Borák, vnuk posledního solaneckého fojta. Rodině Borakově patří fojtství dodnes a přízvisko "fojt" jim zůstalo.

KINO VATRA

KINO VATRA

Kino Vatra ve Vsetíně je situováno blízko Domu kultury v samém centru města. Umožňuje digitální 3D projekce.

Kostel Českobratrské církve evangelické

Kostel Českobratrské církve evangelické

V dnešním evangelickém kostele bývalo původně dívčí gymnázium, které navštěvovaly Gabra a Málinka, známé z knih Amálie Kutinové. Budova,postavená chorvatským architektem Kaldou, zaujme jednak netradičním propojením samotného kostela s farní budovou,jednak jižními architektonickými prvky. Před kostelem se nachází pomník T.G.Masaryka,jehož osudy jsou výmluvným obrazem politických zvratů v českých dějinách.Od svého odhalení v r.1925 byl několikrát zrušen a zase obnoven.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel postavený v barokním stylu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven na místě původně gotického kostelíka ze 13.století. V roce 1581 k němu byla přistavěna renesanční věž a v roce 1680 barokní kaple. Vlevo od vchodu je cenná plastika s tematem Getsematské zahrady.

Kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné

Farní kostel ve Velkých Karlovicích byl postaven v roce 1754 na půdorysu kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn. Celý obvod kostela je zalomen 24 úhly. Uprostřed křížové stavby je věžička s dvoustupňovou cibulovou bání a růžicí. Kostel je zasvěcen sv. Panně Marii Sněžné.

Kostel svatého Jakuba Většího

Kostel pochází asi z 16. století, v jádru renesanční architektura s pozdějšími barokními dostavbami. Jeho součástí je i gotický žlábkový portál a na strmé střeše je věžička s umíráčkem. U kostela se nachází socha sv. Josefa s Ježíškem datovaná chronogramem do roku 1762.

Kostel sv. Jana Křtitele

Klasicistní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1778 s oltářem netradičně orientovaným na západ.

Kostel sv. Josefa

Kostel sv. Josefa opatřil ojedinělou nástěnnou výzdobou malíř František Podešva.

Kostel Všech svatých

Kostel Všech svatých

Farní kostel Všech svatých byl postaven v polovině 18. století na místě původně dřevěného kostelíka. Projekt jednolodní barokní stavby vypracoval magister murarius Jan Ignác Čapek z Nového Jičína. V červnu 1764 chrám vysvětil olomoucký biskup Maxmilián z Hamiltonu. Z původního barokního vybavení se do dnešní doby dochoval jen hlavní oltář s cenným obrazem Všech svatých od významného vlámského malíře Anthonise Schoonjanse. Schoonjans byl ve své době velmi vyhledávaným umělcem. Věnoval se jak sakrální výzdobě, tak tvořil pro významné evropské šlechtické a panovnické dvory. Značnou část života strávil umělec u císařského dvora ve Vídni, kde patrně vznikl i oltářní obraz Všech svatých. Řada zobrazených svatých se totiž těší velké úctě v rakouském a bavorském prostředí, zatímco v našich zemích je upírána pozornost především k domácímu okruhu z pantheonu světců. K identifikaci postav použil malíř atributy, tj. předměty charakterizující život světců nebo nástroje jejich mučednické smrti. Jde o staletí neměnné umělecké symboly, jimiž autor mluví k pozorovatelům jasnou a srozumitelnou řečí. Dvě dominantní postavy na plátně, sv. Valentin a sv. Liborius, byly pod vlivem místní lidové tradice dlouho považovány za sv. Cyrila a sv. Metoděje, kteří měli podle této tradice působit také v tomto kraji a snad kázat i na slavném Radhošti. Plastická, pro pozdní baroko typická, nadoltářní kompozice představuje Nejsvětější Trojici v den posledního soudu. Zajímavostí je, že při nedávné rekonstrukci horní části 50 metrů vysoké věže kostela byly objeveny tubusy s historickými dokumenty z předchozích oprav kostelní věže v letech 1876 a 1909. Po doplnění kolekce o nové dokumenty ze současnosti, byla v roce 2007 schránka s tubusy uložena zpět do makovice věže.

KZ Valašské Meziříčí - M klub

KZ Valašské Meziříčí - M klub

M-klub vznikl koncem šedesátých let ve sklepních prostorách žerotínského zámku a patří k nejhezčím zařízením svého druhu v České republice.Dnes zde probíhají kocerty,divadla a festivaly-např.Valašský špalíček,Moravský festival poezie či divadelní Malé jevištní formy.

Lačnovské rybníky

Lačnovské rybníky

Na katastru obce se nachází část soustavy tří Lačnovských rybníků s možností rybolovu a s výskytem vzácné květeny lilie zlatohlavé a vstavače blamatého.

Lačnovské skály

Lačnovské skály

Pískovcový skalní útvar na hřebeni Vizovických vrchů, ležící 2,5 km severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.).

Lapidárium Trojice (kostel Nejsvětější Trojice)

Lapidárium Trojice (kostel Nejsvětější Trojice)

Kostel pocházející z konce 16. století byl renesančním hřbitovním kostelem, ale v 18. století k němu byla přistavěna dřevěná loď s ochozem v lidovém stylu. Dnes je v něm lapidárium renesančních a barokních náhrobních kamenů. Otevřeno je v červenci a srpnu.

Mohutná lípa u Kamasů

V Kateřinicích na pasekách u Kamasů roste památná lípa s obvodem 630 cm.

Muzeum bratří Křičků - expozice

V rodném domě bratří Křičků je k vidění stálá expozice věnovaná rodině Křičků (hudební skladatel Jaroslav Křička, básník Petr Křička a spisovatelka Pavla Křičková).

Muzeum motocyklů

Na devadesát modelů motocyklů československé výroby z různých období 20. století je k vidění v Prvním valašském motomuzeu, které bylo otevřeno v Senince na Vsetínsku. Návštěvníci naleznou mezi exponáty i řadu skvostů, například Jawu OHV 500 vyrobenou v roce 1929. Sběratel Miroslav Tomanec se tak může chlubit unikátní sbírkou, která mapuje historii motocyklového průmyslu v bývalém Československu. Přitom nejstarší stroj, který se v ní nachází, byl vyroben v roce 1929, tedy v prvním roce vzniku firmy JAWA, a poslední modely pochází z roku 1992. K těm vzácnějších patří např. čtyřtaktní Jawa OHV 500 vyrobená v roce 1929, dále Jawa Robot, Jawa OHC 500, kterých bylo vyrobeno jen pár kusů, dále Jawa 250 speciál s ručním řazením z roku 1936 nebo ČZ 175 z roku 1937.

Muzeum valašských strašidel

Muzeum valašských strašidel

Muzeum představuje nejznámější valašská strašidla, skřítky a rarášky z dílny výtvarníka Aleše Drašara. Nabízí však prostor i k hostování strašidel přespolních.

Památník Antonína Strnadla

Památník Antonína Strnadla

Památník je věnovaný životu a dílu předního ilustrátora Antonína Strnadla, jehož silně ovlivnily valašské lidové motivy.

Památník malířky Marie Bognerové

Památník Marie Bognerové prezentuje život a dílo akademické malířky Marie Bognerové, která ve Valašské Bystřici prožila třicet let svého života.

Památník v tzv. "Provázkových chlévech"

Památník připomíná tragickou událost z roku 1944, kdy v dřevěném chlévě uhořelo 8 partyzánů po přestřelce s nacisty.

Pomník padlých

Pomník byl vystavěn obětem války z řad valašskobystřických občanů.

PP Bražiska

Přírodní památka Bražiska u Jarcové je zajímavá geologicky. Střídají se zde obnažené vrstvy pískovce s břidlicí. Tvrdší hornina tvoří v řečišti Bečvy říční prahy (pražiska-bražiska)

PP Jarcovská kula

PP Jarcovská kula

Přírodní památku Jarcovská kula (místním nářečím Jarčovská gula) tvoří pískovcová skalní věž o výšce 8 m nacházející se nad obcí Jarcová.Jde o typickou ukázku skaliska typu tor (z geomorfologického hlediska to znamená skálu,která představuje zbytek nejpevnější části horniny po intenzivním mrazovém zvětrávání v okolí).Ve vertikálním směru je "gula" rozdělena do pěti vrstev různého složení. Ke "guli" se váže také několik lidových pověstí,vždy spojených s čertem.Jednou měl za úkol obrátit potok v Lidečku,jindy přehradit Bečvu nebo postavit most.Samotná gula je pak výsledek jeho marného snažení. Pro naše předky bývala gula pozoruhodnou raritou,která se dostala i na pečetidlo obce Jarcová.

PP Sucháčkovy paseky

PP Sucháčkovy paseky

Přírodní památku Sucháčkovy paseky tvoří květnatá louka jihovýchodně od obce Lačnov. Katastrální území Lačnov. Celková výměra přírodní památky činí 0,6951 ha.

PR Dubcová

Přírodní rezervace Dubcová tvoří smíšený les s květnatými loukami a svahovými prameništi na východním svahu vrchu Dubcová (575,3 m n. m.). Rezervace o výměře 5,82 ha byla zřízena v roce 1956.

PR Galovské lúky

Přírodní rezervace Galovské lúky představuje horské květnaté louky na svazích pod hřebenem vrcholu Hrachovec (777 m). Rezervace o rozloze 1,95 ha byla vyhlášena v roce 1952.

PR Halvovský potok

Přírodní rezervaci Halvovský potok tvoří zbytky starých jedlobukových porostů západně pod vrcholem Vsackého Cábu (842 m n.m.). Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 o výměře 19,14 ha.

PR Choryňský mokřad

Přírodní rezervaci Choryňsaký mokřad tvoří společenstva mokřadů údolní nivy řeky Bečvy v těsné blízkosti choryňských rybníků. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 na výměře 20,98 ha.

PR Klenov

Přírodní rezervaci Klenov tvoří lesnaté svahy a hřeben vrchu Klenov (678 m n. m.) jižně od přehrady Bystřička. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 na výměře 15,35 ha.

PR Kutaný

Přírodní rezervaci Kutaný tvoří smíšený pralesovitý porost na centrálním hřebenu Vsetínských vrchů mezi obcemi Halenkov a Valašská Bystřice. Rezervace byla vyhlášena v roce 1969 na výměře 14,93 ha.

PR Makyta - Valašská Kyčera

Navrhovanou přírodní rezervaci Makyta - Valašská Kyčera tvoří horské bukové lesy v horním konci údolí Kychové v okolí vrcholu Makyta (923,3 m) a Valašská Kyčera (863 m) v Javorníkách na hranicích se Slovenskem. Rezervace by měla být vyhlášena v roce 2008 na výměře 130 ha.

Rozhledna na Čubově kopci

Rozhledna na Čubově kopci

Originální pětipatrová dřevěná rozhledna je volně přístupná. Z rozhledny se můžete kochat výhledy na Javorníky a Vizovické vrchy, na Bílé Karpaty, Lyský průsmyk a Súlovské skály.

Rozhledna Súkenická

Rozhledna Súkenická

Rozhledna se nachází asi 2 km západně od hraničního přechodu Bumbálka a 15 km východně od Rožnova pod Radhoštěm, 200 m od chaty Súkenická.

Sportovně turistické centrum

Sportovně turistické centrum

Otevřením areálu se nebývale rozšířily možnosti sportování nejenom pro naše občany, ale i pro všechny návštěvníky obce Horní Lideč. Sportovně - turistické centrum tak výraznou měrou přispělo k zatraktivnění malebného jihovýchodního cípu Valašska.

Stará radnice (galerie)

Stará radnice (galerie)

Stará radnice č.p. 1, barokní budova z roku1720-21, postavená na místě dřívější dřevěné budovy, která byla vypálena v r. 1708 uherskými povstalci stejně jako městský archív, který v ní byl uchován. Zajímavostí bylo, že vstup do budovy býval dvojramenným venkovním schodištěm až v prvním patře. Část přízemí radnice a radniční sklep sloužily jako městská šatlava.Uprostřed střechy byla vížka se zvoncem, kterým se zvonívalo odsouzeným při cestě na popraviště a nebo na poplach. Na základě hrdelního práva zde byl zván kat z nedalekého Lipníka a ozbrojený doprovod z Pržna. Popravy se konaly na místě zvaném Šibeničák. V roce 1850 byla radnice opravena a rozšířena o vězení, přistavené vzadu za radnicí a sloužila jako sídlo okresního soudu a berního úřadu. Do roku 1992 zde sídlil okresní archív a také hudební škola. Po generální opravě roku 1996 slouží přízemí jako galerie pro výstavy a je zde také zasedací síň pro slavnostní příležitosti. Zabývá se prezentací děl současných renomovaných umělců.

T-klub

T KLUB - KULTURNÍ AGENTURA v Rožnově pod Radhoštěm je kulturní organizace města, které je také jejím zřizovatelem. V průběhu roku nabízí pestrou škálu pořadů od reprodukované hudby všeho druhu, přes divadla, besedy či setkání Klubu cestovatelů až po koncerty různých žánrů. Od 1. ledna 2008 je také provozovatelem kina Panorama.

Troják

Troják

Troják (583 m n.m.) leží uprostřed Hostýnských vrchů, na hranicích okresů Kroměříž, Vsetín a Zlín. Je jedním z významných zastavení v Hostýnských vrších. Prochází tudy Hostýnská magistrála, která je v letním období hojně navštěvovaná turisty, cyklisty a v zimním období běžkaři a lyžaři. Nachází se zde lyžařský areál Troják s půjčovnou lyží a rekreační areál Na Trojáku s hotelem a bohatým sportovním využitím. Odpočinout a občerstvit se můžete ve staré horské hospodě, která byla zde postavena v roce 1937. U hlavní cesty je jedno ze zastavení Naučné stezky Tesák, která vede ze Vsetína na Tesák a má celkem 23 zastavení.

Valova skála - pískovec

Valova skála - pískovec

Valová skála se nachází na okraji Vsetína, cca 3 km severovýchodně od centra města, v údolí Velký Skalník. Naučná stezka OKOLÍM VSETÍNA vás zavede právě i k Valově skále. Popis n.stezky najdete na http://www.vychodni-morava.cz/trasa/41/

Vařákovy paseky

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. 5. 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou. Nedaleko pomníku je chráněná lokalita šafránu bělokvětého.

Vodní mlýn

Bývalý vodní mlýn Jana Mikuly v Mikulůvce (dříve Pržně) je jednou z mála zajímavých technických památek v našem regionu. Chráněn je sice jako památka kulturní, ale podstatná je jeho funkce a velmi dobře dochované mlýnské zařízení, které je i dnes schopné provozu. Bývalý vodní mlýn s mlynářovou dřevěnicí, vám představí valašskou jizbu s trvalou expozicí věnovanou dějinám obce Mikulůvka.

Výroba brousků - Jaroslav Sucháček

Tradiční výrobce brousků, vábniček a dalších předmětů z kamene, rohoviny, dřeva, kůže a kovu.

Zámecký park Vsetín

Zámecký park Vsetín

Součástí zámeckého areálu je přilehlý anglický park, založený v 1. polovině 19. stol., se vzácnými dřevinami a romantickou stafáží umělé zříceniny „antického chrámku“.

Zvonařský ateliér Tkadlec

Zvonařská dílna Josefa Tkadlece v Halenkově byla založena už v 60. letech 20. století Josefem Tkadlecem starším. Dílna vyrábí zvony jak do tuzemska, tak je i vyváží do zahraničí (např. do evropských zemí, ale i do Kazachstánu, USA nebo Indonésie). Prohlídka dílny je možná po předchozí domluvě.

Zvonička na Kyčerách

Zvonička z roku 1997 je postavena celá ze dřeva.

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov

Hřbitov z konce 19. století skrývá kromě novodobých náhrobků vsetínských Židů také pamětní desku se jmény zdejších obětí holocaustu.

Arcibiskupská alej

Na bařince v Podťatém se můžete projít alejí a ne ledajakou. Dubovou. U nás se dubům moc nedaří a proto všechny nedorostly. Dnes je jich tam deset s obvodem kmenů od 180 po 230 cm. Místo těch, co nevydržely, dosazovali lesníci jasany, a tak alej zůstala. Na jejím začátku trůní věkovitý buk. Tomu se kdysi dobře vedlo. Ale roky josu roky.

Běžecké trasy Velké Karlovice

Běžecké trasy Velké Karlovice

Velké Karlovice jsou rájem pro výlety na běžkách. Nabízí se pestrý výběr tras s krásnými výhledy i tradiční závod Karlovská padesátka.

Boží muka u Boráků

Architekt Stanislav Borák postavil v roce 1970 pro své rodiče boží muka. Využil přírodní skalku a připevnil k ní lucerničku z nabíleného betonu. Celá boží muka jsou pojata velmi moderně. Svou bělostí svítí mezi stromy.

Boží muka u Bukovjanů

Byla postavena roku 1780 na památku císařovny Marie Terezie.Z obou stran božích muk jsou zasazeny lípy,které narušují stabilitu malé stavby.

Buk nad Šturalovým v Podťatém, Noclehách

Buk byl v roce 1931 při výstavbě cesty na Kasárna z jedné strany zasypán materiálem. Nikdo nevěřil, že to může přežít. roste a vypráví se o něm pověsti. Je od něho široký výhled na údolí Podťaté.

Cukrárna u Mikulců

Pečeme pravé valašské frgály (moravský koláč, vdolek),svatební koláčky, dorty, rolády, řezy, čajové máslové pečivo a klasické zákusky. Naše výrobky, jsou nejčastěji žádány pro svatební hostiny, narozeninové oslavy, firemní večírky a jiné významné události. Není nic neobvyklého, že výrobky z naší cukrárny jsou žádány za hranicemi našeho regionu i státu.

Černá jedle pod Soláněm

pod hřebenem Soláně roste mohutná jedle, které se říká "černá". Nachází se na okraji chodníku ke srubu, ve kterém bydleli malíř Fr. Podešva a jeho žena, spisovatelka Marie Podešvová.

Divadlo Schod

Divadlo Schod

Známé valašskomezříčské amatérské divadélko hraje pouze hry z per valašských autorů.

Divadlo v Lidovém domě

Divadlo v Lidovém domě

Divadelní a osvětová činnost - provoz a údržba divadla, realizace dílen, zájmových kroužků, přehlídek, kulturních akcí.

Dolní náměstí

Dolní náměstí

Centrum města, kulturní místo s historií i současností. Jeho vznik se datuje do roku 1650. Uprostřed náměstí je kamenný kříž z roku 1775, který stával u Janové, na hranici vsetínského katastru. Na Dolní náměstí byl přestěhován r. 1848. Je na něm vyznačena úroveň hladiny Bečvy při povodních v 19. století. Z křížem bylo ještě několikrát stěhováno a zde na náměstí se konečně dostal roku 1990. Jako památky moderní architektury jsou zde na náměstí chráněny dva domy - Rodingerův obchodní dům čp. 342, který je dílem architekta L.Hilgerta a budova někdejší Spořitelny města Vsetína, nyní Komerční banky a.s. z roku 1938. Další dominantou náměstí je dům U Merkura postavený v novorenesančním slohu podle návrhu Michala Urbánka v l. 1898 - 1900.

Dřevěná zvonice

Dřevěná zvonice

Dřevěná zvonice z roku 1771, postavená po kuruckém vpádu, byla přestěhována roku 1927 do rožnovského Valašského muzea v přírodě. Dnes je na původním místě její přesná replika. Zvonice se nachází u obecní knihovny.

Dub letní a buk lesní pod Oslovým

I když nerostou moc blízko sebe, nemají k sobě daleko. Dub stihl vyrůst do 330 cm v obvodu, buk hravě zvládl 594 cm. Jejich koruny jsou rozložené a napovídají, že by noci pod nimi mohly být čarovné.

Escape Rožnov

Escape Rožnov

Napínavé a originální únikové hry pro celou rodinu - vydejte se hledat Radegastův poklad či poznejte hororovějšího Saniťáka. Prokažte důvtip, postřeh i fantazii a projděte labyrintem hádanek, šifer a úkolů, odhalte tajemství.

Escape 13 Valašské Meziříčí

Escape 13 Valašské Meziříčí

Staňte se součástí příběhu. Najděte indicie, rozluštěte hádanky a objevte tajné skrýše! Podaří se vám za 60 minut uniknout?

Evangelický kostel

Evangelický kostel

Evangelický kostel, jeho stavba byla dokončena roku 1871, po postupném vybavování byl posvěcen roku 1895.

Farma Vystrkov

Farma Vystrkov

Na farmě se nachází klidní koně vhodní k tzv. pasivní hipoterapii, což je hlazení, drbání, krmení a čištění koní, které příznivě působí na lidskou psychiku. Okolo farmy vede cyklotrasa spojující Valašské Meziříčí a obec Branky. Většina trasy jsou silnice III.třídy. V zimním období lze mnohé cyklotrasy v okolí farmy využít k běžeckému lyžování, mushingu nebo skieringu. Nedaleko od farmy se nachází letiště se dvěma travnatými ranvejemi, které slouží sportovním i rekreačním aviatikům. Farma se nachází na náhorní plošině, část pastvin využíváme k pouštění draků klasických, akrobatických i tažných tzv. powerkitů.

Fauna park-dětský ráj

Fauna park-dětský ráj

Areál soukromé ZOO byl založen z iniciativy Tomáše Jugy v roce 2000 a pro veřejnost otevřen v roce 2001. Jednalo se o soukromý chov. Prvními exempláři byly ovce a kozy kamerunské a několik druhů vodní drůbeže (labutě černé, kachničky, husy...). Brzy poté byly pořízeny lamy krotké. Postupně ubývalo typicky domácích zvířat a přibývaly druhy exotické. V roce 2003 byla zakoupena samice dikobraza, v roce 2004 tři klokani rudokrcí. Do výběhu po kozách kamerunských se nastěhovaly lamy alpaky. Rozrůstající rodince lam krotkých je postaven velký domek, v roce 2006 se nového bydlení dočkali také klokani. Pro návštěvníky byl poblíž jezírka zbudován altán. V zimovišti bydlí papoušci kakadu a ary ararauny. Úspěšně se daří odchovávat ovce kamerunské, morčata, kachničky, agapornisy fischerovy a růžohrdlé. KRMENÍ ZVĚŘE JE POVOLENO.

Galerie pod Soláněm

Galerie pod Soláněm

Galerie uměleckého řezbáře Ladislava Boráka v údolí Jezerné.

Galerie Pohoda

Slouží k výstavám různých renomovaných výtvarníků.

Galerie "V POSCHODÍ"

Galerie funguje jako součást cestovní kanceláře VSACANTOUR na Dolním náměstí , č.p. 344.

Grossmanův dům

Grossmanův dům

Grossmanův dům Na rozcestí Soláň stojí dům, který bychom čekali spíš někde ve městě. Na první pohled nás zaujme svou secesní výzdobou. Postavila ho bohatá rodina Grossmanů a výhodnou polohu v křižovatce rušných cest využila pro provozování obchodu. Nejdřív v něm měla krejčovství a obchod střižným zbožím podnikavá Adéla Grossmanová, která obchodovala také se dřevem. Dodnes si na fasádě nad výlohou můžeme přečíst nápis připomínající jméno jejího nástupce, Ferdinanda Grossmana. Připomínkou dalšího obchodníka je pamětní deska na domě. Prodával tady Dobromil Kovář, který byl 23. listopadu 1944 před domem oběšen nacisty. Nechali ho pověšeného 48 hodin a připevnili mu na prsa cedulku s nápisem "Pomáhal jsem partizánům".

Hrad Pulčín

Skalní hrad Pulčín byl postaven ve 13. a zanikl koncem 15. století.

Hudební altán

Hudební altán

Od podzimu 2009 stojí znovu v městském parku hudební altán. Je přesnou kopiíí altánu, který zde stál v letech 1884 - 1973.

Chalupa č. 117 "Na Sihle"

Chalupa č. 117 "Na Sihle"

U rozcestí Podťaté - Leskové za Bečvou je usedlost čp. 117. Sihla znamená bažinu, mokřisko a na tomto "mokřisku" si už před rokem 1782 postavil chalupu Jan Vičan (Wiczan). Jestli stavení později nevyhovovalo nebo ho odnesla voda, nevíme, ale v roce 1841 byla kousek vedle postavena chalupa nová. Zřejmě pozdějším rozšířením vznikla pozoruhodná stavba se třemi štíty, v Karlovicích i na Valašsku ojedinělá. Chalupa má dochovaný původní interiér se starou pecí. Pozoruhodná roubená chalupa se třemi štíty a souborem roubených hospodářských budov a starou lípou ve dvoře stojí za vidění.

Chalupa se stodolou čp. 18

Chalupa byla původně usedlost dokládající starou zástavbu obce a tvořící malebné pozadí patrové zvoničky. Kromě chalupy s typickým valašským štítem a podlomenicí tvoří areál i stodola, hospodářská stavba roubená z kuláčů na kamenné podezdívce z první poloviny 19. století, a seník (sušárna) - roubená hospodářská lidová stavba z první poloviny 19. století.

Jasany ztepilé na Panském Příschlopě

Hned čtyři jasany na Panském Příschlopě patří mezi velké karlovské stromy. Obvod kmene mají do 300 cm. Patřily ke staré usedlosti, ze které stojí dnes už jen chalupa a bývalá stodola.

Jasan ztepilý ve Velké Hanzlůvce

Jasan roste blízko statku u Holčáků. Kmen má obvod 390 cm. Historie stromu je spjatá s gruntem. Říká se tam u Babčanů. Pověst vypráví, že grunt byl postaven ze zbojnických peněz. Zbojníci se zdržovali v Babské, proto prý u Babčanů.

Javor klen na Beskydě

Hned za bukem na Bařince nastupuje podle velikosti javor klen na Beskydě. Pyšní se podobným prvenstvím: je to největší javor klen v okrese. Jeho obvod dosahuje 465 cm. Má kolem sebe samou vybranou společnost: tis a jilm

Jezero v údolí Jezerné

Jezero v údolí Jezerné

Karlovské jezero leží 4 km severně od centra Velké Karlovice, 1 km, schováno mezi lesy okolních Beskydských kopců. Jezero patří do kategorie tzv. závalových jezer, která vznikají sesuvem půdy do vodního toku nebo zatarasením vodního toku kameny. Je napájeno vodou Jezerního potoka a několika dalších bezejmenných potůčků. Přesné datování, kdy k sesuvu došlo, nebylo provedeno. Existují domněnky, že k tomuto geologickému pochodu na tektonické poruše probíhající územím mohlo dojít poměrně nedávno - v 16. nebo 17. století. Možná právě proto, že se zde odehrávají tyto geologické pochody, se kterými údajně souvisí další neobvyklé jevy, je Karlovské jezero opředeno mnoha pověstmi a legendami. Například přilehlou strouhu prý vyhloubil ďábel, který se pokoušel odvést vodu z Jezera na svůj mlýn na Radhošti. Zvláštní rýhy a útvary v okolních balvanech vyhloubili čerti svými drápy a řetězy, když v tom ďáblovi pomáhali. Koluje také legenda, že se v Jezeře rodili a žili draci. Tento motiv ve své pověsti Karlovské jezero, kterou najdeme v Národních pohádkách, zpracoval Karel Jaromír Erben. Mimo tyto "zvláštnosti" je vodní prostředí a jeho okolí také domovem (mimo draků) mnoha živočichů (například raka - pravděpodobně křížence raka říčního a raka bahenního a škeble rybniční či rostlin (například orobinec úzkolistý Jezero je především úžasným místem k relaxaci a načerpání klidu a pohody z klidně se vlnící hladiny hnědé vody mezi lesy. Otevírací doba Celoročně volně přístupné

Jilm horský nad závodištěm

400 cm naměřili po obvodu kmene stromu, který se větví hodně nízko. Kolem sebe má hodně místa a rozhled po dolní části obce. Každý den vidí trénovat nejlepší koně na dostihové dráze, ale i okolo sebe. Je pamětník. Ví, že stáj naproti němu je slavná a jmenuje se Valencio.

Jilm horský na okraji Bzového

Mezi fojtstvím a pilou ve Bzovém roste jilm horský, který má obvod 370 cm. S fojtstvím za zády se asi cítí bezpečně, vždyť nevyhořelo od roku 1793, kdy bylo psotaveno. Je to nádherné místo.

Jilm horský pod hotelem Lanterna

V Léskovém, blízko hotelu Lanterna roste jilm. V současnosti má obvod kmene 419 cm. Roste sám a svou přítomností přispívá k malebnosti údolí

Juřičkův mlýn

Juřičkův mlýn, vypálen 3. dubna 1945 fašisty, mlynář s celou rodinou popraven pro pomoc partyzánům, v místě je památník s připomínkou této tragické události.

Kamenný kříž u kostela

Kamenný kříž u kostela

Kamenný kříž u kostela - stoji u cesty před kostelem a byl postaven roku 1819. Je na něm vytesán nápis: "Aby Krista každý chwálil, lid karlowsky ten kříž stawil. Neb láska Boži proniká i bludné srdce hřizsnika." Tento nápis se velice líbil Petru Bezručovi, zejména oceňoval tvar "karlovský". Prohlásil, že učené hlavy si mohou přát místo "karlovský" správně česky "karlovický", ale "karlovský" patři do mluvy lidu. Proto máme Karlovské jezero, Karlovské muzeum a spoustu dalších "karlovských" názvů. Schválil nám to i Petr Bezruč.

Kaple a kříž v Léskovém

Původní kaple z r. 1878 byla zbořena a na jejím místě byla vystavěna nová - v r. 1946. Také kříž nestojí na tomto místě odjakživa, nejdříve stál na Soláni.

Kaple na Javorníčku

už dříve stála na tomto místě kaple a u ní dřevěný kříž. Když ji chtěli roku 1930 opravit, zjistilo se, že už to není možné. Proto se rozhodli, že postaví novou. V roce 1990 musela být kaple opravena, protože ji neznámí vandalové silně poničili. Na věžičce není a nebyl zvon.

Kaple na rozcestí Podťaté

Kaple na rozcestí Podťaté

Byla postavena v r. 1866 jako poděkování za odvrácení cholery a zasvěcena svatým Cyrilu a Metoději.

Kaple Nejsvětější Trojice v Jezerném

Dřevěná kaple byla vystavěna v letech 1870-1873, tvoří významnou dominantu údolí.

Kaple v Podťatém - Světlá

Kaple v Podťatém - Světlá

Kaple se nachází na kopečku a je dominantou horní části údolí Podťatého. Původně zde stála dřevěná zvonice z roku 1884. Její zvon byl zasvěcen sv. Michalu Archandělovi a sv. Janu Křtiteli. Kaple je ve velmi dobrém stavu a je průběžně opravována. V roce 2002 bylo obecním úřadem pořízeno venkovní osvětlení. Okolo jsou vysazeny modříny a jedle.

Kaplička a kříž v Léskovém

Kdysi v Léskovém stály dvě jednoduché zvonice se zvonem pověšeným na stromě. Nad bývalou tovární školou v blízkosti restaurace u Bačů stávala od roku 1878 kaple. Před ni byl umístěn roku 1884 kamenný kříž se sochou Krista, který stával dříve na Čartáku. Tam ho vyvrátila vichřice, kříž spadl a rozlomil se. Ležel bez povšimnutí, až jej dal Adolf John roku 1874 převézt, opravit a postavit v Léskovém. Je to krásný doklad lidového umění dnes bohužel ve velmi špatném stavu.

Kaplička na Janíčkové nad Miloňovem

Kaplička byla postavena kolem roku 1920. Vedle jsou velké vzrostlé lípy. Přestože byla kaplička opravena, kořeny lip rozrušují i nadále její zdivo a dnes už zase potřebuje opravu. Je na krásném místě a navíc s výhledem na celou střední část Velkých Karlovic

Kaplička na Koncové

Nad Pluskovcem, na pozemku rodiny Gáškovy, je kaplička. Kdy byla vystavěna, se neví, ale v roce 1947 ji museli celou rozebrat, rozpadlé části vyměnit za nové a znovu psotavit. U kapličky je statný jasan a vedle něho malá studánka s dobrou vodou. Z lavičky před kaplí je nádherný rozhled do Pluskovce a na hřeben Vsetínských vrchů.

Kaplička na Štrčkové

Kaplička na Štrčkové

Stojí při cestě z Javorníčku na místě s pěkným výhledem. Její oválný tvar je v Karlovicích i na Valašsku výjimečný.

kaplička Sv.Rocha

kaplička Sv.Rocha

V šedesátých a sedmdesátých letech bylo malebné městečko Krásno nad Bečvou (dnes součást Valašského Meziříčí) zbouráno a mezi šedí panelových sídlišť zůstalo zachováno nemnoho památek. Mezi tuto hrstku patří kaplička zasvěcená Sv.Rochu na Vrbenské ulici. Čtenářky knih Amálie Kutinové si možná vybaví, že kolem kapličky chodily "nezvedené dcérky" Gabra a Málinka do školy.

KAPLIČKA U STAVINOHŮ

Kaplička se nachází po straně hlavní silnice přes Velké Karlovice směrem na Makov.

Kaplička v Léskovém na Skalce

Mezi léty 1928 až 1930 postavil u své chalupy na Skalce řežbář Jan Petřek kapličku. Byla zasvěcena Panně Marii. Po prodeji původní chalupy musela kaplička ustoupit stavebním pracím. Syn Jana Petřeka Miloš obložil kapličku matracemi a jeřábem ji nechal přenést na nové základy blízko své chalupy. Znovu ji vysvětil Otec Waldemar v roce 2000.

Kaplička v Lopušánkách - Podťatém

Kaplička na horním konci Lopušánek byla zbudována péčí rodiny Korytářovy. Stavěl ji Josef Horák. Byla zasvěcena Panně Marii. Po celou dobu se o ni staral rod Korytářů. V roce 2001 opravil fasádu Karel Vodička.

Kaplička v Pluskovci v Baďurce

Kapličku nechal postavit Miroslav Valenta v roce 2001. Barokem inspirovaná socha Panny Marie je jeho řezbářským dílem. Za kapličkou je malá zvonička ještě bez zvonu.

Kaplička v Tísňavách u Kysučanů

Kaplička v Tísňavách u Kysučanů

Kaplička stojí nad Tísňavami pod nádhernou vysokou lípou (s obvodem kmene 350 cm). Postavil ji Jan Koňařík a je zasvěcena Panně Marii a svatému Josefu. V roce 1990 uhodil do kapličky blesk. Shořela šindelová stříška a celkově bylo poškozeno i kamenné zdivo. Kaplička byla opravena a dnes svítí novotou.

Kapličky na domech

Na mnoho chalup věšeli jejich majitelé dříve malé dřevěné kapličky, mnohdy dobré řezbářské práce. Byly věšeny proto, aby se dařilo v chalupě i na poli. Byla i tajná přání.

Karlovský hřbitov

Karlovský hřbitov

Rozprostírá se kolem karlovského kostela, odpočívá zde akad. malíř Alois Schneiderka, spisovatel Petr Křenek, řezbáři Jan Petřek, Josef Klaban a Josef Kacerle.

Kasárna

Kasárna

Lokalita se rozprostírá v pohoří Javorníků, na pomezí Moravy a Slovenska v nadmořské výšce 1 000m. Jsou zde výhledy na Beskydy, Vsetínské vrchy, Strážovské vrchy a Malou Fatru.

Kino Panorama

Kino Panorama

Pokladna je otevřena vždy 1 hodinu před začátkem prvního představení. Vyzvedněte si své rezervované vstupenky včas. Rezervace se automaticky ruší 20 minut před začátkem představení.

Kino Velké Karlovice

Kino Velké Karlovice

Akce se tvoří podle aktuálních potřeb a seznamu akcí plánovaných na aktuální rok. Kino nepromítá. Využívá se především pro kulturní akce, koncerty, ochotnické divadlo KOS a dětské divadélka.

Kobzova lípa

Památný strom

Kostel Panny Marie Karmelské

Raritou kostela Panny Marie Karmelské je největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm) autor: Ladislav Borák. Křížovou cestu vyřezala Karla Dorotíková.

Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava

Kostel je zasvěcen svatému Václavovi, patronu země, jehož doba je připomenuta i v materiálech stavby: dřevu, kameni, jednoduché omítce. Obvod kostela tvoří 3 metry vysoká zeď. Nad ní jsou čtyři velká okna, která propouští dovnitř světlo. Klenba je nesena dřevěnými sloupy. Vstupní portál, kterým vcházíme do předsíně kostela, připomíná Golgotu s třemi kříži zde přepásanými jediným příčným břevnem. Druhým portálem vstupujeme do lodi. Obětní stůl tvoří bílá kamenná deska na třech podporách. Kolem něho jsou v půlkruhu rozmístěny lavice.

Kovárna

Kovárna

Historická Povalačova kovárna v místní části Kočičina.

Krásenská radnice

Krásenská radnice

vzácná památka městského stavitelství z roku 1765. Ve zdivu je zasazen znak někdejší krásenské vrchnosti hrabat ze Žerotína a znak městečka Krásna. Budova dnes slouží jako městská knihovna.Zajímavostí je dřevěná plastika Madony od Ambrože Špetíka v průčelí radnice.

Kříž a lípy na Machůzkách

Kříž a lípy na Machůzkách

Lípy na Machůzkách byly vysazeny v roce 1753 na paměť srážky Moravčíků s Uherčíky. Bitka byla svedena roku 1733 o hranici mezi Moravou a Uhrami. na obou stranách byli mrtví, z uherské strany více. Byli pohřbeni na místě, kde zemřeli. Obvod kmene horního stromu je 590 cm a dolní je o deset centimetrů útlejší. Lípy patří k největším a nejstarším ve Velkých Karlovicích. Původně stál mezi lipami holý dřevěný kříž. U příležitosti stoleté památky bitvy se zde v roce 1833 konala slavnost. Tehdy byla na kříž připevněna malba Ježíše Krista, která byla čas od času obnovována.

Kříže na Ztracenci

Kříže na Ztracenci

Památník věnovaný třem československým vojákům, kteří zahynuli při osvobozování Velkých Karlovic ze 3. na 4. května 1945.

Kříž na Bukorýšce

Kaplan Jan Vindiš, který byl ve Velkých Karlovicích teprve deset dnů, šel přes Bukorýšku do Tísňav učit náboženství. Nedošel, zemřel na mozkovou příhodu. Na místě tragédie byl postaven kříž, který byl vysvěcen 18. srpna 1929.

Kříž na Čartáku

Před Čartákem stojí kříž. Spodní část je z pískovce, kříž je litinový. Byl postaven místo staršího kříže, který byl sražen bleskem a po opravě našel své místo v Léskovém u kapličky.

Kříž nad Čartákem

V roce 1918 postavila Barbora Křenková kříž na památku svého muže Karla Křenka, který zemřel toho roku ve věku 58 let. Po 9 let byl starostou Solance. Jejich potomci dodnes žijí na solanecké straně.

Kříž nad chatou Soláň

Kříž stojí u staré cesty z Velkých Karlovic do rožnova pod Radhoštěm a obyvatele Soláně se k němu chodí modlit. Kdy byl postaven se neví. Je dost možné, že to byl kříž ze hřbitova, který někdo nepotřeboval, protože postavil nový pomník.

Kříž nad Miloňovem

Na levé straně cesty do Miloňova, hned na začátku údolí, je na kopci vidět kříž. Je dřevěný a byl postaven na památku čtyřiapadesátiletého Jana Minarčíka, kterého zabil blesk 11. července 1968. Kříž nechala postavit jeho žena Anežka k prvnímu výročí tragédie.

Kříž na hřbitově

Velký kříž uprostřed hřbitova byl postaven patrně v 90. letech 19. století při rozšiřování hřbitova. Lidé, kteří mají své drahé pohřbeny jinde, daleko, zastavují se u něho, vzpomínají a rozsvěcují svíčky.

Kříž na Koncové

Menší dřevěný kříž postavil na vrcholu Koncové zpěvák Petr Ulrych v roce 1993. Od kříže je rozhled jen na Soláň a kousek Benešek. Ostatní strany zastiňuje les. Vhodné místo k přemýšlení.

Kříž na památku padlým na hřbitově

Byl postaven padlým v 1. světové válce dne 13. května 1934. Poslední jména byla doplňována v průběhu dalších let, jak se ukazovalo, že naděje na návrat nezvěstných byla lichá.

Kříž na Vaňkově

Blízko cesty přes Vaňkov směrem na Kuřičkov, mezi Tísňavami a Miloňovkami je postaven z bílého kamene kříž. Je udržován.

Kříž v Bzovém

U cesty v horní části Bzového je kříž s nápisem: "Pozdraven buď svatý kříž na němž zemřel Pán Ježíš". Podstavec Kříže je z pískovce, zdobený v horní části tesanými třásněmi. Soška Krista je kovová. Na střední části je oválný obrázek Madony s dětátkem.

Kříž v Bzovém za Diatkovými

Pod Diatkovou chalupou blízko potoka je kříž. Je pískovcový, silně poškozený povětrnostními vlivy. Z obou stran kříže jsou zasazeny lípy.

Kříž v Kubáních

Kříž v Kubáních

Na kraji Kubání, vedlejšího údolí podťatého, stojí kříž. Spodní část je kamenná, kříž s tabulkou litinový. Většina litinových křížů v Karlovicích má jednoduché kamenné podstavce, podstavec tohoto kříže je však ukázkou pěkné kamenické práce.

Kříž v Léskovém ve Velké Hanzlůvce

Dřevěný kříž na začátku údolí nechala postavit Anna Holčáková. Nápis na něm je: "zachránila jsi nás od záhuby časné naše milá matičko. Zachraň nás tež od záhuby věčné Krista Pána rodičko."

Kříž v Miloňově

V roce 1874 nechal Josef Malina z Miloňova postavit kříž vedle studánky, o které se vyprávělo, že má zdravou vodu. Kříž má vysoký kamenný podstavec, ve kterém je vytesána nika a v ní je umístěn obrázek Panny Marie. Kříž stojí u lesní cesty, která vede kolem Malinových směrem na Benešky. Přestožeje vysoký, dá se snadno přehlédnout, protože je v dolince. Kolem něj jsou vysazeny čtyři mohutné lípy. Studánka je zde do dnešních dnů.

Kříž v Pluskovci

U silnice na kraji údolí Pluskovce stojí mezi starými jasany kříž s nápisem: "Svatý kříži, tebe ctíme." Nikdo si nepamatuje, proč byl vystavěn. Můžeme se jen dohadovat, že byl vystavěn v souvislosti s epidemií cholery, která roku 1866 Velké Karlovice postihla.

Kříž v Podťatém pod Koňaříkovým

Na začátku první světové války stál tento kříž u staré silnice, která vedla údolím nahoru po pravé straně. Postavil jej otec Jana Koňaříka z Juráňkova jako prosbu, aby se mu vrátili tři synové z první světové války. Vrátili se. Na kříží je datování 1914 - 1918. Dnes vede silnice opačnou stranou údolí. Kříž stojí pod břehem a v roce 2002 byl opraven rodinou Koňaříkovou.

Kříž v Tisňavách nad Vojvodíkovým

Kříž je železný, spodní část je zděná. původní nápis byl zničen. V současné době je na kříži napsáno následující: "Poutníče zde chvíli stůj, rány Krista rozvažuj, rány Krista kynou, léta tvoje plynou."

Kulíškův dětský park

Kulíškův dětský park

Kulíškův park nahrazuje dřívější zábavní park Razulák u 3 km. Svým umístěním i výběrem atrakcí akcentuje sepětí s přírodou: děti se zde mohou zabavit na převážně dřevěných hracích prvcích, ve stínu pod vzrostlým javorem vzniklo obří pískoviště, zajímavostí jsou hudební stěna či kuchyňky s vybavením pro vlastní tvoření, lákavým místem zvláště v horkých dnech bude i indiánská vesnička u potoka s možností budovat hráze nebo rýžovat „drahokamy“. Přímo u parku začíná Kulíškova naučná stezka přibližující zajímavosti přírody Beskyd a cyklostezka Bečva.

Lešná u Valašského Meziříčí – kostel sv. Michaela archanděla

Lešná u Valašského Meziříčí – kostel sv. Michaela archanděla

Obec Lešná se nachází v krásné krajině 7 km od Valašského Meziříčí, poblíž řeky Bečvy. Dominantu obce tvoří kostel sv. Michaela. Nepřehlédnutelný je i zámek, kolem něho se rozprostírá park anglického původu s bohatou sbírkou cizokrajných stromů a keřů na ploše 7,22 ha. První dřevěný kostel byl postaven v Lešné v období 1420 – 1430 za Hanuše z Pržného. Od roku 1480 vlastnili Lešnou Pražmové z Bílkova. Nejdříve Jan, který celé panství v roce 1567 prodává mladšímu bratru Benešovi, který byl náboženství luterského. Podle pramenů v roce 1589 přichází 3 luteránští kněží roku 1605 – 1612. V roce 1620 se vrchnost zřekla katolictví a Beneš Pražma se přidal k odboji proti Ferdinandu II., za což bylo do Lešné posláno vojsko, které vypálilo kostel, dvůr, část zámku a celou Lešnou. Zbytek byl ponechán manželce Ludmile, která musela uhradit 1800 tolarů do královské pokladny. Proto roku 1628 prodala Ludmila celé panství Martinovi Půhoučímu z Předmostí a za jeho panování byl v období 1628 – 1635 postaven druhý kostel ke cti a chvále Blahoslavené Trojice, z větší části dřevěný.

Lípa na Oslovém

U Adamů na Oslovém roste jedna z největších karlovských líp. Je velkolistá, obvod kmene dosahuje 596 cm. Je na výborném místě. Odtud se můžete rozhlížet po celé dolní části obce.

Lípa na rozcestí Podťaté - Leskové

Tato lípa patří k usedlosti Podešvových. Je velkolistá a má obvod kmene 386 cm. Možná si pamatuje, jak se tady zvonívalo na zvon, zavěšený na větvi starší lípy, kterou zničil blesk.

Lípa na Sihle

Odnepaměti vysazovali Valaši u svých chalup stromy. Lípy nebo jasany. V usedlosti na Sihle roste velká lípa a provází stavení více než 200 let. Obvod kmene měří 425 cm.

Lípa srdčitá v Kubáních v Podťatém

Grunt, ke kterému lípa patřila postavil Matúš Kubáň. Statek stál u hlavní cesty do Uher. Hospodářství bohatě vzkvétalo, protože Kubáň měl dobré styky z Uherskou stranou. Z gruntu už moc nezbylo, ale velká lípa svědčí o tom, že tam býval. její kmen měří po obvodu 475 cm.

Lípa u Karlovského muzea

Lípa srdčitá,stáří je odhadováno na 250 let.výška 29 m,průměr koruny 16 m,obvod 5,05 m.

Lípa u železniční zastávky

U železniční zastávky blízko přejezdu roste lípa srdčitá. Je náležitě vysoká. Obvod kmene dosáhl 400 cm. Dnes už nikdo neví, kdo ji vysadil. Zažila dobré i zlé časy.

Lípa velkolistá u cesty na Soláň

Kdo jede nebo jde po cestě na Soláň, všimne si na konci Jezerného těsně pod lesem krásné lípy. Vybojovala si prostor, nic ji neomezuje, a tak roste. Už má obvod kmene 495 cm. Její koruna je obrovská. Shlíží do jezerného a pozorně sleduje, co se tam děje. Lípa byla kdysi součástí statku u Matochů. Statek podlehl zubu času, a tak stojí lípa dnes osamocena.

Lípa velkolistá v Miloňově u Křenků

330 cm po obvodu má kmen lípy u Křenků na konci Miloňova. Za chalupou je hotel Miloňov a pak už můžete jen do kopce na Benešky za dalšími osadníky. Kdo má rád ticho a hezkou přírodu má šanci si odpočinout.

Lípa v Pluskovci u Kalusů

Mimo silnici v Pluskovci roste u Kalusů velká lípa. Je velkolistá, obvod kmene dosahuje 435 cm. Má mohutnou korunu. větve se dělí hodně nízko nad zemí. Větve jsou svázány lany, protože kmen je při takovém rozpětí nemohl udržet.

Lípy na Machůzkách

byly zasazeny na paměť srážky Valachů se Slováky v bitvě, která byla svedena v roce 1733 o hranici mezi Moravou a Uhrami.

Lípy za Oslovečkem

Skupina pěti lip si vybrala pěkné místo za Oslovečkem. Nejmenší má obvod kmene 359 a největší 580 cm. Všechny jsou velkolisté. A už z dálky působí mohutně.

Lovecký zámeček Trubiska

Lovecký zámeček Trubiska

V lesnatém údolí Trubiska se nachází dřevěný zámeček s rybníčky a sirnatými prameny, bývalé letní sídlo vizovické vrchnosti. Dnes slouží mysliveckému sdružení.

Lyžařské areály Soláň

Lyžařské areály Soláň

SKIAREÁLY SOLÁŇ se nachází v nadmořské výšce 700–861 m n. m. a nabízejí kvalitní lyžování a velký rozsah služeb pro všechny kategorie lyžařů v malebném prostředí Valašska. Vznikly sjednocením dvou areálů Soláň-sedlo a Soláň-vrchol (dřívější TJ Rožnov p. R.), vzdálených od sebe přibližně 1 km, pod jednu hlavičku. Vzájemně jsou propojeny SKIBUSEM z centrálního parkoviště a vybraných ubytovacích zařízeních, využívají společný odbavovací systém. Skiareály Soláň jsou součástí Horského střediska Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro 3 areály (Soláň sedlo, Soláň-vrchol a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky. Informace o jednotlivých areálech Horského střediska Soláň-Karolinka: Soláň-sedlo (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1904/lyzarsky-areal-solan-sedlo ) Soláň-vrchol (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1902/lyzarsky-areal-tj-roznov ) Karolinka (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1908/ski-areal-karolinka ) Kromě tří areálů, patřících do Horského střediska Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny zahrnuje 11 upravovaných sjezdových tratí, část z nich je uměle zasněžována. Je východiskem a cílem značených běžkařských tras - okruhů i hřebenových tůr. Středisko je přístupné ze severu z obce Trojanovice sedačkovou lanovkou, nebo z jihovýchodu autem či veřejnou dopravou. Ve středisku jsou k dispozici ubytovací, stravovací a dalších služby (skiservis, půjčovna vybavení, lyzařská škola, úschovna zavazadel).

Lyžařský svah Pozděchov

Lyžařský svah Pozděchov

V nejvyšší části Vizovické vrchoviny v nadmořské výšce 570 až 650 metrů se nalézá svah, který uvítají zejména rodiny s dětmi nebo začínající lyžaři. Z horní stanice vleku můžete navíc obdivovat krásy Beskyd a Hostýnských vrchů. V okolí se nachází množství značených turistických tras v zimě využívaných také běžkaři.

Městská knihovna

Městská knihovna

V přízemí budovy najdete oddělení pro dospělé, oddělení pro děti a menší hudební kout. V prvním patře je studovna a čítárna, ve které si můžete vybrat ze stovky titulů časopisů a novin. Je zde umístěn i regionální fond, zvuková knihovna a dvě z počítačových stanic s přístupem na Internet pro veřejnost. V prvním patře má také sídlo ředitel MěK Bc. Pavel Zajíc. Když se vydáte po točitých schodech pod střechu budovy, dostanete se do dřevěné podkrovní galerie. Prostorové podmínky knihovny si můžete prohlédnout na fotografiích. Na stránce věnované statistice můžete porovnat údaje o knihovně zpětně za několik let. Z urbanistického hlediska je umístění knihovny na pravém nábřeží řeky Bečvy velmi výhodné pro vazbu na hlavní pěší tah z Masarykova náměstí do Valašského muzea, na sídliště Písečná, k základním školám, k poliklinice a k zastávkám autobusů do okolních obcí (mapa).

Misijní Kříž u kostela

Misijní kříž u kostela obvykle darovaly majetné rodiny.V roce 1901 věnovala kříž rodina Petřvalských z č. 111, další roku 1940 rodina Cyrila Křenka z Lotova, poslední udělal a daroval Jan Kalus z pily.

Mokřad "Pod Hájem"

Mokřad Pod Hájem patří k přírodním zajímavostem obce Zašová. Žije zde například moták pochop, slípka zelenonohá, volavka popelavá, chřástal vodní, chřástal polní, čolek obecný, skokan štíhlý a roste kosatec žlutý.

Mokřady Březinky

V údolní nivě potoka Březinka u Kteřinic roste pestrá, zejména mokřadní květena – mečík střechovitý, tolije bahenní a prstnatec májový.

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum otevřeno všem, kteří chtějí zhlédnout zručnost a umění sklářských mistrů bývalých i současných. V Galerii muzea sklářství probíhá výstava obrazů valašských mistrů akad. malíře Jiljího Hartingera, akad. malíře Karla Hofmana, akad. malíře Františka Podešvy, kteří ve vystavených uměleckých dílech zobrazili sklářské mistry, sklářskou výrobu, život ve sklárně a v Karolince.

Muzeum Zubří

Muzeum Zubří

Muzeum nemá stálou expozici a vystavuje napříaklad práce žáků základní školy, sušené květiny, obrazy, fotografie a řemeslné práce umělců i prostých lidí spjatých s regionem.

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody - náměstí obklopují budovy hotelu Vsacan, bývalé Dolní školy , Masarykova gymnázia Vsetín a areál Panské zahrady.

Obrázek v Hrdle v horní části Tísňav

1. dubna 2004 byl znovu pověšen obrázek v Hrdle v Tísňavách. 28. června zde byl zabit hajný Jan Kalus. Hrdlo je úzké místo, kde se vešla jen cesta a potok. I za slunečného dne je zde šero. Jenom potok svým šuměním a cinkotem rozeznívá místo pro uklidnění.

Obrázek v Kubáních

V lesíku nad statkem u Podešvů - Matůšů je na stromě obrázek. Na tom místě zabili hajného Jánošíka. Vrahy pochytali. Byli dva. Protože to bylo v době 1. světové války poslali je bojovat do první linie. Oba válku přežili. Jeden se oženil za Beskydem, druhý odešel z Velkých Karlovic.

Oválná kaplička na Štrčkové

Oválná kaplička na Štrčkové

Kapličku postavil v roce 1915 Petr Bukovjan jako poděkování za to, že přežil 1. světovou válku. V roce 1999 byla opravena bratry Sedlákovými z Jezerného. Kaple má neobvyklý oválný půdorys. Ve vitrínce je umístěna soška Panny Marie. Na levé straně kapličky stojí dřevěný kříž.

Památky lidové architektury

Památky lidové architektury

Dřevěné domky v místní části Kočičina.

Památná lípa

Památná lípa roste na návsi před katolickým kostelem.

Památná lípa

Lípa stará přibližně 200 let je chráněná jako památný strom.

Památné duby

Dva památné duby letní se nacházejí u meandrů Loučky a u nádraží.

Památné lípy a tis

Dvě památné lípy velkolisté a tis červený.

Památník obětem II.sv.války na Helštýně

Památník obětem II.sv.války na Helštýně

Jak dokládají archeologické nálezy,byl vrch Helštýn osídlen už v době kamenné.V r.1948 zde byl postaven památník obětem II.sv.války podle návrhu arch.Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče.Od památníku je nádherný rozhled nejen na Valašské Meziříčí,ale i na okolní pásmo Beskyd od Jehličné po Radhošť,na Vsetínské a Hostýnské vrchy až po Hranicko-odersko.

Památník obětem 2. sv. války

Nachází se na rozc. Soláň, z roku 1960, autorem je akademický sochař Josef Vajce.

Památný strom

Památný strom na Dvořiskách (Neratov)

Panská zahrada

Panská zahrada

Panská zahrada, park s rybníčkem, je oblíbené místo dopočinku a také konání kulturních akcí v letních měsících. Je to největší z městských parků .Založen byl roku 1773 hrabětem Illesházym. Samotný park je ze dvou částí. První horní část rozkládající se u zámku, je osázená vzácnými dřevinami a vše dplňuje romantický altánek z dórských sloupů . Dolní část parku s rybníčkem, altánem a vyznačeným místem, kudy prochází 18. poledník východní délky . Panská zahrada je půvabnou realxační zónou města.

park Botanika

Park pojmenovaný Botanika se vzácnými dřevinami byl založen v letech 1890 a 1891 pro potřeby výuky studentů blízkého gymnázia.V okolní vilové čtvrti vyniká budova evangelického kostela od chorvatského stavitele Kaldy a vily od arch. Grubera nebo J.Stockar-Bernkopfa,v sousedství parku se nachází i Moravská gobelínová manufaktura s Muzeem gobelínů. Parkem prochází naučná stezkay Jana Karafiáta.

Peškova Lípa

Památný strom

Požařiska

Na svahovém prameništi Požařiska roste kruštík bahenní a tolije. Na okolních loukách se vyskytuje vstavač kukačka, vstavač mužský, vemeník dvoulistý, badil a jiné druhy.

PP Ježůvka

PP Ježůvka

Přírodní památka Ježůvka představuje původně extenzivní pastviny se dvěmi lučními enklávami obklopenými převážně listnatým lesem. Nachází se v horním konci údolí Zádilský, v nadmořské výšce 430 až 525 m, asi 1,5 km severovýchodně od Vsetína. Katastrální území Vsetín. Vyhlášeno v r. 1956.

PP Mokřady Vesník

PP Mokřady Vesník

Přírodní památka Mokřady Vesník tvoří dvě oddělené lokality v údolí potoka Vesník vzdálené od sebe asi 600 m. První z nich představuje mokřadní louku v údolní nivě potoka Vesník u točny autobusu (Dolní Vesník), leží v nadmořské výšce 335 až 340 m. Druhá lokalita Břehy představuje svahové pěnovcové prameniště, leží v nadmořské výšce 455 až 470 m. Katastrální území Vsetín. Vyhlášeno v r. 1999.

PP Skálí

Přírodní památka Skálí

PP Smradlavá

Přírodní památka Smradlavá, rozloha 9,28 ha. Zbytek staré jedlobučiny. Nejstarší stromy mají věk cca 170 let.

PP Vachalka

Přírodní památka Vachalka - pralesovitý zbytek javorové bučiny na hřbetě menzi Kobylskou a Raťkovem.

Původní dřevěná stavba s čp.116

V obci se dochovala roubená valašská lidová chalupa z roku 1874 s obytnou jizbou, komorou a chlévem. Interiér zachován s původní pecí a s kachlovými kamny v jizbě s původním zařízením černé kuchyně.

Radnice

Radnice

Budova radnice z počátku 17. století s rokokovou štukovou fasádou se znakem města a kamenným portálem patří k nejcennějším památkám města.

Rodinný dům č.p. 18 Orságů - Bitalovských

Roubená usedlost z r. 1747.

Roubená studna

Roubená studna

Roubená studna byla přestěhována roku 1927 do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Její přesná replika se nachází u kostela.

Roubená sýpka

Roubená sýpka

Roubená sýpka z poloviny 19. století.

Roubená valašská chalupa

Stojí ve středu obce.

Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová ve Velkých Karlovicích byla dokončena v září roku 2012. Slavnostní otevření bylo v sobotu 20. října 2012. Rozhledna je na vrchu Miloňová (846 m n. m.) a je dostupná po zeleném okruhu. Kolem rozhledny vede také „dětská“ turistická trasa Hledej poklad na Galiku. Dřevěná rozhledna se šindelovou střechou je vysoká 24 m, vyhlídková plošina je umístěná 20 metrů nad okolním terénem a umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny. Rozhlednu postavily Lesy ČR podle návrhu architekta Antonína Závady, který rovněž projektoval Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm. Nadmořská výška: 846 m Výška rozhledny: 24 m Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce: 20 m Otevřeno celoročně

Římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele

Byl postaven v l. 1787 - 1789, nedaleko původního dřevěného kostela z r. 1752, který byl zbořen.

Římskokatolický kostel sv.Jiří

Římskokatolický kostel sv.Jiří

Římskokatolický kostel sv. Jiří z let 1700 - 1710 zbudoval na místě starého kostelíku majitel Vizovic Prokop hrabě z Gollena. Nad hlavním vchodem do kostela je Gollenovský erb, v němž jsou bochníky chleba.

Sirné prameny

Sirné prameny vyvěrající v lese pod vrcholem Ojičná u Mikulůvky jsou vyhledávané pro své údajné léčivé účinky.

Skála Štípa

V Malé Bystřici se pod vrcholem Štípa nachází přírodní památka Svantovítova skála – 60 m dlouhá pískovcová skalní stěnu, která dosahuje výšky až 12 m. Skalní stěny slouží jako cvičné skály pro horolezce.

Skály Medůvka

Pískovcové skály Medůvka v okolí Bystřičky jsou velmi oblíbené .

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol nabízí sedm sjezdovek různých obtížností, které jsou vhodné pro celou rodinu. Součástí ski areálu jsou dvě černé, dvě červené a tři modré sjezdovky. Součástí areálu je také sjezdovka s názvem Dětský vlek, která je opatřena lanovým vlekem pro nejmenší. Na vrcholu Gigula se lze napojit na jednu z nejkrásnějších hřebenových běžeckých tras v Beskydech. Tato hřebenovka s délkou 32 km, která vede ze Vsackého Cábu přes Soláň na Bumbálku, je po celé délce strojově upravovaná. V okolí Bumbálky na tuto trasu navazují další hřebenové trasy s překrásnými výhledy na beskydské kopce.

Ski areál Troják

Ski areál Troják

Na hranicích okresů Vsetín, Zlín a Kroměříž se v nadmořské výšce 583 metrů nachází ski areál Troják. Celková délka sjezdovek je 1 350 metrů a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Na své si přijdou ale také milovníci dalších zimních sportů jako jsou běžky a snowboarding. Návštěvníci areálu můžou využít i široké množství služeb střediska. Půjčovna vybavení, školy pro lyžaře a snowboardisty, půjčovna dětských sněžných skútrů a mnoho dalších zajistí ten pravý požitek z dokonale stráveného zimního dne. Na své si přijdou také běžkaři na trase Bukovina - Rusava (délka 3400 m).

Sklárny Crystalex, Crystalex, a.s.

R. 1862 zřídil sklářský podnikatel Salomon Reich (1808 - 1880), společník firmy S. Reich a spol., sklárnu Karolininu huť.

Smírčí kříž

Na lopúňově v blízkosti Čartáku stál kamenný kříž. Je na něm znázorněn nůž jako vražedný nástroj. V současnosti se nachází ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Je to jeden z mála smírčích křížů v okrese Vsetín. Stál blízko hranice Velkých Karlovic a katastru Solance. Je krásný a tajemný. Postavila ho rodina zabitého, nebo vrah? V mapách zpočátku 20. století lze najít ještě kříž na Beneškách nebo v Miloňově za školou. Nenašli jsme ani je, ani žádného pamětníka.

Sokolovna

Sokolovna

Sokolovna je jedním z několika sportovních zařízení v majetku a užívání TJ MEZ Vsetín a Družstva sokolovny. Multifunkční sportovní areál s pěti sportovními sály a čtyřmi venkovními antukovými kurty, kde kromě tréninků oddílů nohejbalu, volejbalu, stolní tenis, apod. probíhají i významné akce celoměstského charakteru (např. Valašský krpec), poskytuje zázemí nejen sdruženým oddílům, ale nabízí tréninkové prostory i široké veřejnosti. Pod vedení zkušených instruktorů zde probíhají komerční hodiny např. Power jógy, Pilates, cvičení pro těhotné, atd.

Sokol Valašské Meziříčí

V sokolovně dnes kromě jiného působí také loutkové divadlo pro děti Pimprlata.

Soubor valašskomeziříčíských soch

Soubor valašskomeziříčíských soch

Valašské Meziříčí se pyšní sochami a plastikami od barokních po současné. V severní části náměstí stojí ranně barokní socha Panny Marie, jedna z nejstarších na Moravě. Na opačné straně náměstí se tyčí socha sv.Floriána. Na most přes Bečvu byl nedávno přemístěn sv.Valentin a na rušný provoz na Masarykově ulici shlíží Panna Marie, sv.Libor, sv. Pelhřim, sv. Šebestián a u rondelu opět sv. Florián. Klidné místo u kostelíku sv. Jakuba našli sv. Ignác z Loyoly a barokní sv. Josef. Cenná je rovněž plastika Getsematské zahrady ve výklenku kostelní zdi od olomouckého sochaře Františka Doležala, dnes už však kvůli bezohledným vandalům chráněna mříží. Z novodobých soch je nutno připomenout bustu T. G. Masaryka v parku Botanika, několikrát zrušenou a obnovenou nebo několikrát přestěhovanou bustu F. Palackého, která dnes stojí před gymnáziem.Zajímavostí je soška Panny Marie od Ambrože Špetíka, umístěná ve výklenku krásenské radnice, kterou autor městu pronajal za jeden rohlík ročně.

Svéradov

Svéradov

Pod kopcem Svéradov (737 m) prý byla v dávné minulosti osada stejného jména, v 10. století u ní potulný rytíř postavil dřevěný hrad. Byl však dobrodružné povahy, o hrad se nestaral a ten ještě za jeho živita zchátral a vyhořel. Později zanikla také osada Svéradov ...

Tis červený nad Jezerným

Tis červený na Trčkovicích se trošku se svým vzrůstem opozdil. Po obvodu kmene dosáhl 105 cm. Nejspíš se k němu dostanete ze Soláně směrem na Kotlovou. Dost těžce se hledá. Je schován v porostu, i když se nemá proč schovávat.

Tis, jilm a lípa na Beskydě

Tis červený na Beskydě najde každý a nemusí za ním chodit a hledat ho. Je vidět ze silnice. Má obvod kmene 210 cm, což je na to jak pomalu tis roste, dost. V bezprostřední blízkosti tisu roste jilm a vypadá to, jako by se tis k jilmu přidal. Každý pozná, kdo z nich je starší. Jilm je mohutný, obvod jeho kmene měří 497 cm. Jen o 7 cm útlejší je sousední lípa srdčitá. Tři tak velké stromy pohromadě budí úžas.

Tis u Pasečanů

roste v údolí Podťaté. Obvod kmene 258 cm - je nejsilnějším karlovským tisem. Váže se k němu pověst o nepovedeném chovancovi a zakopaném pokladu.

Tři jasany na úbočí Soláně

Nad hotelem Luka a přes silnici se nacházejí tři jasany. Nejslabší z nich má obvod kmene 300 cm, druhému naměřili 350 a největší z nich, s obvodem 520 cm, klidně snáší svou šířku. Můžete se od nich rozhlédnout na karlovskou stranu.

Usedlost U Pasečanů

Na začátku údolí Podťaté za pilou Timber stojí od roku 1793 první zděný dům Karlovic.

Valašská zvonice

Starobylá valašská zvonice východního typu z roku 1727. Původní zvon byl za II. světové války odvezen pro zbrojařské účely. Podařilo se jej zachránit a byl vrácen zpátky do obce a nyní je umístěn ve věži kostela.

Valašské Meziříčí

Valašské Národní Divadlo

Divadelní soubor Jana Honsy www.dsjh.net

Valašský ateliér u Hofmanů

Galerie v domě akad. malíře Karla Hofmana na Soláni. Místo, které svou vyjímečnou krásou přitahovalo řadu umělců.

Velká Lhota -  Dřevěný toleranční kostel

Velká Lhota - Dřevěný toleranční kostel

Historie dřevěného tolerančního kostela je spjata s tzv. Tolerančním patentem císaře Josefa II. z roku 1781. Ten ukončil dlouholeté pronásledování protestantů. Rok po zveřejnění tohoto patentu se ustanovuje na tehdejší Hrubé Lhotě evangelický sbor. Bohoslužby se nejprve konaly ve stodole Jiřího Fabiána. Později byl ze silných klád postaven dřevěný kostel. První bohoslužby se v něm konaly v roce 1783.

Vrba v Tisňavách

Nad zvoničkou v Tísňavách roste velká vrba. Její kmen měří po obvodu 450 cm. Vrby u nás moc nerostou. Tato sice nemá bůhví kolik let, ale je tak trošku raritou. Aby nebyla sama, je o několik desítek metrů výš na druhém břehu potoka další a menší (s obvodem kmene 300 cm).

Vyhlídka Búřov u Valašské Bystřice

Vyhlídka Búřov u Valašské Bystřice

Stavba je vedena jako myslivecký posed, ne jako rozhledna. Dostat se k ní můžete pohodlně od chaty Vsacký Cáb. Z rozhledny je možné vidět Veřovské vrchy, západní výběžek Moravskoslezských Beskyd, Vsetínské Beskydy a Hostýnské vrchy.

Základní umělecká škola

Základní umělecká škola Karolinka zahájila svoji činnost 1.září 1992. V současné době je Základní umělecká škola Karolinka již čtyřoborová - vyučujeme hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický obor a naši školu navštěvuje 410 žáků.

Zámeček Thonetů

Zámeček Thonetů dnes slouží jako rekreační středisko.

Zámek Hošťálková

Empírový zámek v Hošťálkové s rozsáhlým parkem z 19. století dnes slouží jako restaurace.

Zámek Liptál

Empírově upravený zámek v Liptále je umístěný v přírodně-krajinářském parku.

Zřícenina Hradisko

Zřícenina Hradisko

Z hradu Hradisko poblíž Rožnova pod Radhoštěm ze 13. století se dochovaly jen zbytky zdí, brána a příkop s valem. Okolo vrchu Hradisko a ke zřícenině vede Naučná stezka Hradisko. Je dlouhá cca 3 km, má 9 zastavení.

Zřícenina hradu Freundsberg

Příkladem hradní zříceniny je Klenov, zvaný též Freundsberg, na vrchu Klenov u Bystřičky. Podle pověsti jej vybudovali templáři a hrad zanikl počátkem 14. století.

Ztracenec

Hřeben s botanicky významnými druhy - např. oměj pestrý, mochna zlatá.

Zvonice na Kopečku

Netypická zvonice, která je dominantou místní části Na kopečku (nad horní základní školou), je společným dílem Stanislava Jurečky, manželů Herinkových a Františka Papeže. Byla postavena v roce 2002 Stanislavem Jurečkou. Zvon byl vyroben roku 2003 ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova a finančně na něj přispěl obecní úřad. Zvonice byla vysvěcena 24. května 2004.

Zvonice na Skalce u Posadů

Kousek nad domem ing. Jiřího Posada se v zahradě nachází zvonička. Byla postavena a posvěcena Otcem Waldemarem v roce 2000. Zvon je dílem zvonaře Josefa Kadlece z Halenkova. pravidelně se zde nezvoní.

Zvonice v Pluskovci u Valentů

Nedaleko kříže v Pluskovci byla v roce 2000 postavena zvonice. Zvon přivezl Ivo Valenta z Portugalska. Nezvoní se zde.

Zvonice v Podťatém naproti Lukášovu

V roce 1980 postavil prof. Rudolf Kovář u své chalupy malou zvoničku. Zvon dostal od svého bratra ze Vsetína. Je pověšen jen v době, kdy je chalupa obývána. Tomu místu se říkalo "u komisařa" a velká lípa dokazuje, že místo bylo osídleno už dávno. Chalupu postavil rod Pavelků.

Zvonice v Tísňavách

Celodřevěná zvonice byla zasvěcena sv. Bartoloměji. Její zvon byl pořízen roku 1881. Nachází se u cesty pod bývalou školou, dnes penzionem pro důchodce.

Zvonice za Miloňovů

Mezi Miloňovem a Velkou Hanzlůvkou najdete u chalupy Karla Jurečky dřevěnou zvonici. Typ, který se u nás stavěl. Kněz P. Vításek zvonici zasvětil sv Cyrilu a Metodějovi. Ke zvonici se sbíhají cesty i chodníky od nejbližších chalup. Nejvyšší horu obce, Vysokou, budete mít jako na dlani.

Železniční tunel

Zajímavostí obce je také železniční tunel, který byl součástí výstavby železniční trati Horní Lideč – Púchov, na které byl slavnostně zahájený provoz v roce 1937. Zajímavá je přesnost inženýrského měření, kdy na vzdálenost 300 m oboustranné tunelové vrtby byla směrová odchylka jen asi 1 cm a výškově žádná. Nad tunelem se nachází památná lípa z konce 17 století. Podle pověsti se v ní nachází tajná chodba.

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov ve Velkých Karlovicích patří mezi ty menší a novodobější. Založen byl až v roce 1887 a do současnosti se zde dochovalo jen několik desítek náhrobků. Svého času zde bývali pohřbívání nejen Židé místní, ale také ti, pocházející z nedalekého okolí. Posledním pohřbeným tady byl v roce 1938 Alois Weiss. Na hřbitově stávala také márnice, kterou však za 2. světové války podpálili a zničili fašisté.

1. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Stavba ukončena v roce 1971, vysvěcen 22. 8. 1992 pomocným biskupem olomouckým Mons. Josefem Hrdličkou. Zasvěcen Panně Marii Nanebevzaté (15.8. – pouť). Podle architekta pana Jana Ptáčka z Valašských Klobouk je kostel zajímavý tím, že z jedné rýny teče voda na Moravu a z druhé na Slovensko, protože kostel stojí přímo na vrcholu obce. Za zmínku stojí i hřbitov v okolí kostela, který byl vybudován v roce 1950, kde se nachází i imitace lurdské jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské a památník obětem obou světových válek a první oběti komunistického režimu.

Nejbližší cíle v okolí