Jankovice [UH]

Jankovice [UH]

Slovní popis polohy obce

Obec Janovice leží severozápadně od okresního města Uherské Hradiště, v malebném údolí chřibské pahorkatiny.

Stručná historie obce

Obec byla založena 1. 2. 1648 listinou vydanou majitelem panství Napajedla hrabětem Janem Rottalem. Původně se obec jmenovala Janíkovice, poté Janová a roku 1715 byla přejmenována na název přetrvávající dodnes - Jankovice. Roku 1900 byla v obci vystavěna škola. Dnes se objekt bývalé školy využívá už jen jako mateřská škola a knihovna. Dne 1. 12. 1886 byla v Jankovicích založena hasičská jednota a roku 1928 byl při hasičském sboru založen oddíl samaritánů. Zdravotníky sboru byli nejdříve muži, později i ženy. V roce 1950 navázala na zdravotní činnost samaritánů základní organizace Československého Červeného kříže. Ve třicátých letech 19. století byl v Jankovicích založen sportovní klub SK Jankovice. Nemalý význam v kulturní a osvětové činnosti měli muzikanti, zejména členové místní dechovky. Obec Jankovice dnes má 461 obyvatel a 210 domů.

Nejvýznamnější památky

Významnou dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1841, postavený v biedermeierovském empíru (samostatná farnost od roku 1856). Budova je po rozsáhlé rekonstrukci a je chráněna památkovým úřadem. Na horním konci se za vesnicí nachází studánka s dobrou pramenitou vodou a u ní stojí kaplička z roku 1906 zasvěcena sv. Antonínu. Další významnou historickou památkou obce je památník obětem 1. a 2. světové války, popravené rodině Remešové, který byl postaven na náklady občanů v roce 1946.

Kultura a tradice

K únorovým tradicím patří košt slivovice a končiny, v období července až srpna se slavívají hody a pořádá se Jankovská pouť.

Přírodní zajímavosti

Osu Jankovic tvoří horská bystřina známá jako Jankovický potok (dříve Smily) a po jejímž levém břehu byla postupně budována cesta. Potok pramení ve Chřibech pod Komínkama severozápadně od Jankovic, kterými protéká jihozápadním směrem přes Traplice a Sušice do Babic. Tam se střetává s Kudlovickým potokem a společně ústí do Moravy v nadmořské výšce 175,1 m. Na horním konci vesnice je studánka s čistou pramenitou vodou.

Možnosti trávení dovolené

Díky své poloze je obec Jankovice často vyhledávána turisty a cykloturisty.

Fotogalerie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Nejbližší cíle v okolí