Stupava

Stupava

Stupava

Slovní popis polohy obce

Obec Stupava kopírující koryto říčky Kyjovky, leží v samém středu Chřibů, západně od města Uherské Hradiště.

Stručná historie obce

Původ jména Stupava pochází od tamější říčky. Osada byla založena po roce 1690, největší osídlení probíhalo v letech 1695-1705. Stupava měla všechny předpoklady pro dobytkářství. Nízké ceny zemědělské prvovýroby, neúroda a živelné pohromy přispěly k vyprodání usedlostí a vystěhovalectví z obce. Zemědělství bylo při své malé výnosnosti ve Stupavě vedlejším zaměstnáním. Hlavním zdrojem obživy bylo původně pálení dřevěného uhlí, práce ve skelných koryčanských hutích a pak při těžbě dříví v buchlovských lesích. Skelné hutě modernizoval roku 1823 Samuel Raich. Hlavním povoláním se po zrušení skláren v Koryčanech a po zastavení výroby ve sklárnách ve Starých Hutích stalo pro zdejší obyvatelstvo zemědělství a dřevařství. V obci byla čilá výroba perleťového zboží, která zde probíhala v letech 1924-1939. Chudoba vyháněla obyvatele za prací, roku 1945 odešli desítky lidí do pohraničí. V současné době je v obci přihlášeno k trvalému pobytu 153 občanů. Tento počet se přes víkendy rozroste asi na 500 zásluhou chalupářů a chatařů, kteří v současné době osídlují přes 80 chalup a 10 chat.

Nejvýznamnější památky

Historickou dominantou obce je kostel sv. Klimenta postavený v letech 1857-1859 na místě bývalého lesa roku 1863. Zvon "umíráček" byl původně ve zvonici v obci. Do kostelní věže byl přinesen po zcizení zvonů nacisty v roce 1942. Větší 150 kilogramový zvon "Cyril Metoděj" ulila firma Ditrich Brodek u Přerova v roce 1989. K dalším zajímavostem patří farní budova roku 1864, pamětní kříž s korpusem Ukřižovaného při silnici do Koryčan z roku 1812.

Kultura a tradice

Tradici v kulturním programu obce se 153 obyvateli má únorový společenský večer a červencová Zbojnická noc.

Přírodní zajímavosti

Přírodní rezervaci Stará hráz (7,8 ha) tvoří listnatý porost typu habrové doubravy s teplomilnými druhy rostlin v podrostu (vstavače, lilie zlatohlávek, bažanka vytrvalá, mařinka vonná, válečka lesní, bukvice lékařská aj.). Rezervace leží asi 1,5 km jihovýchodně od Stupavy v údolí Kyjovky.

Možnosti trávení dovolené

Stupava se v posledních letech stává vyhledávaným místem pro rekreaci. Počet rekreačních objektů již přesahuje polovinu trvale obydlených domků. Počet obyvatel se přes víkendy šplhá až na pětistovku. Stupava je lákavým místem zvláště s ohledem na stráně pokryté hustými lesy, čisté ovzduší a mnohé turistické zajímavosti. Svou polohou v srdci Chřibů je Stupava výchozím bodem pro návštěvy hradu Cimburk, hradiska sv. Klimenta, hradu Buchlova. Ve Stupavě se nachází osvětlená sjezdovka s několika vleky a umělým zasněžováním. Obcí prochází zajímavé cyklotrasy – Velkomoravská poutní cesta a dálková trasa Jihlava – Český Těšín.

Fotogalerie

Kostel sv. Klimenta

Lyžařský a zážitkový areál Stupava

Lyžařský a zážitkový areál Stupava

Lyžařské středisko Stupava se řadí k nejoblíbenějším ski areálům v Chřibech. Na své si zde přijdou nejen milovníci klasického lyžování a snowboardingu, ale také příznivci carvingu. Na sjezdovce, kde nejsou zatáčky, nestřídají se strmé a mírné části, mají ideální podmínky pro dokonalý zážitek z jízdy. Rodiny s dětmi uvítají speciální svah pro děti v horní části střediska, kde nemusí mít starost o jejich bezpečí. Vše navíc mohou sledovat z restaurace Akvárko, kde můžou potěšit své chuťové pohárky některou ze specialit místní kuchyně jako jsou borůvkové knedlíky či špekové knedlíky. Ve středisku navíc nechybí i další služby jako je lyžařská škola a půjčovna s lyžařským a snowboardovým vybavením.

Muzeum sklářství

Muzeum sklářství

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ mapuje historii chřibských skláren, které se nacházely v obcích Salaš, Staré Hutě a Stupava. Výroba ve zdejších sklářských hutích skončila po záplavách v roce 1905.

PR Stará Hráz

Nejbližší cíle v okolí