Traplice

Traplice

Slovní popis polohy obce

Obec Traplice leží v údolí Jankovického potoka asi 10 km severozápadně od Uherského Hradiště v Chřibech.

Stručná historie obce

Obec Traplice byla založena na velehradském panství již v době před 13. stoletím. První zmínka o osadě pochází z roku 1228, klášterní dvůr je připomínán roku 1260. Vzhledem k různým finančním potížím dával klášter ves často do zástavy drobným šlechticům, později i měšťanům. Obyvatelé obce byli proslulými hrnčíři a kamnáři. Výklad názvu obce lze vysvětlit tak, že se jedná o ves lidí Traplových. Jméno Všetrap a jeho odvozenina Trapl pochází zřejmě od jména člověka, který buď obec kolonizoval nebo byl hajným na katastru obce a byl původem z Čech, kde byla tato jména oproti Moravě dost rozšířená.

Nejvýznamnější památky

Nejzajímavější památkou v obci je kamenný pamětní kříž na rozcestí z roku 1820. Pětimetrový kamenný kříž věnovaný obci je veden jako chráněná památka. Více jak čtyřmetrový kříž na kopci u Jalubí byl postaven v roce 1881. Kříž Ježíše Krista je ručně tesaný z více dílů přírodního kamene. Kamenný kříž (1928) nad rodinným domkem Eduarda Hány se sochou Panny Marie je vysoký 3,4 metru. Zvonice byla postavena ve druhé polovině 18. století a v roce 1999 byla zrekonstruována. Památník padlých stojí uprostřed obce naproti obecního úřadu. Byl postaven v roce 1920, na památku padlým vojákům v I. světové válce. Pamětní deska je umístěna na rodném domě Františka Satora, kněze a učitele prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Kultura a tradice

Březnovou společenskou události bývá košt vína, v dubnu se pořádá velikonoční jarmark a obcí procházejí „klepáči“, na měsíc říjen připadají slovácké hody, ale v obci se slaví i „babské“ hody. Tečku za rokem znamená stavění a zdobení vánočního stromu.

Možnosti trávení dovolené

V obci je vybudován sportovní areál, dvoudráhová kuželna a dětské hřiště.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí