Tupesy

Tupesy

Slovní popis polohy obce

Obec Tupesy leží asi 8 km od Uherského Hradiště v jihozápadní části Zlínského kraje v předhůří Chřibů.

Stručná historie obce

První zpráva o obci pochází z roku 1220, kdy byla součástí velehradského kláštera. V minulosti byly Tupesy vyloženě typickou slováckou obcí a hlavní výnosy usedlíkům plynuly z vinohradů, které byly a stále jsou mimořádně kvalitní. Vinohrady i vinné sklepy si hojně pronajímali uherskohradišťští měšťané. Archeologické výzkumy dokládají, že katastr obce byl osídlen již v 9. až 10. století. V trati zvané Hlaviny byly objeveny kostrové hroby z počátku 9. století. V roce 1881 pobýval v obci básník a spisovatel Svatopluk Čech. Mezi významná data obce patří rok 1990, kdy občané na půdě obce přivítali papeže Jana Pavla II. Roku 1992 Tupesy navštívil prezident České republiky Václav Havel. Obec se proslavila výrobou barevné keramiky, tzv. fajánsí, a stala se světově známou.

Nejvýznamnější památky

Nejstarší sakrální památkou v obci je boží muka z roku 1667, dále socha sv. Jana z roku 1735. Keramické muzeum je zřízeno v nejstarším stavení z roku 1832. Kaple Navštívení Panny Marie byla budována v letech 1851–1854.

Kultura a tradice

Jedna z nejvýznamnějších lidových slavností kalendářního roku v Tupesích, která se koná vždy třetí říjnovou neděli, jsou „Císařské hody“. Slaví se od dob vlády císaře Josefa II. První záznamy o krojovaných hodových slavnostech, stárcích a jejich právu jsou z roku 1900. Tradice hýřící barevností krojů žije i v současnosti. Tupeské fašaňky jsou spojeny s masopustními průvody v doprovodu cimbálové muziky a zakončeny dlouholetou tradicí známou jako pochovávání basy. Neodmyslitelnou předvelikonoční tradicí je „hrkání“ chlapců, kteří dřevěnými hrkavicemi a klepači nahrazují zvonění zvonů. Na Velký pátek se dodržuje zvyk „chození s Jidášem“. K Velikonočnímu pondělí patří „šlahačka“, rozšířený lidový zvyk, který dodržují nejen jednotlivci, ale i celé skupiny chlapců. Výstavy a košty vín již dávno nejsou místní záležitostí, ale významnou událostí celého regionu. Degustuje se a následně vystavuje v průměru na tři sta druhů vín z místní vinařské oblasti, jižní Moravy i zahraničních produkcí. Košty vín se uskutečňují od roku 1990 vždy počátkem dubna.

Přírodní zajímavosti

Obec Tupesy se rozprostírá v Chřibském předhůří v nadmořské výšce 216 metrů.

Možnosti trávení dovolené

Obcí prochází cykloturistická trasa a vinařská cyklostezka, která je možným východiskem do blízkých Chřibů, nasměruje cyklisty na hrad Buchlov, zámek Buchlovice a Velehrad. V obci je k dispozici fotbalové hřiště se zázemím a tělocvična.

Fotogalerie

Muzeum tupeské keramiky, obydlí hrnčíře

Muzeum tupeské keramiky, obydlí hrnčíře

Muzeum tupeské keramiky se nachází v objektu, který v minulosti sloužil k výrobě keramiky a je situován v centru obce Tupesy. Jeho součástí je dobová expozice, obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu jeho práce a životě na přelomu 19. a 20. století. Na něj navazuje objekt nové expozice zachycující historii a technologii výroby majolikové keramiky v Tupesích. Přes dvůr je umístěna současná výroba keramiky a vzorková prodejna keramiky.

Nejbližší cíle v okolí