Drnovice

Drnovice

Drnovice

Slovní popis polohy obce

Obec Drnovice leží asi 10 km severně od Valašských Klobouk na úpatí Vizovických vrchů. Obcí protéká potok Vlárka.

Stručná historie obce

První doložená písemná zmínka se nachází v archivech arcibiskupství olomouckého v zakládací listině cisterciáckého kláštera ve Vizovicích již roku 1261 pod názvem Drnowicze. Názvy prošly mnoha variantami: 1481 Drnovice, 1578 ves Drnowicze, 1670 Drnowitze, 1681 Drnowitz, 1718 Drnowitz, 1720 Drnnowitz, 1751 Drnowitz, 1846 Drnowitz, Drnowice, 1872 Drnowitz, Drnovice. Na konci 16. století přešla obec z držení vizovického panství k panství brumovskému. Po třicetileté válce byla polovina osady zpustošena, další útrapy přinesl tatarsko - turecký vpád v roce 1663. V roce 1866 byla obec postižena epidemií cholery, roku 1882 velkým krupobitím a roku 1957 větrnou smrští. Tři kilometry na sever od centra obce se nachází Národní kulturní památník odboje - Ploština. Ve zdejším kraji byl za 2. světové války mohutný partyzánský odboj. Region byl zázemím bojových operací 1. partyzánské brigády Jana Žižky. Po těžkých bojích se partyzánský oddíl usadil na Ploštině. Obyvatelé osady si byli vědomi nebezpečí, avšak partyzány všestranně podporovali. Zradou konfidentů však byla tato základna odhalena. Dne 19. dubna 1945 přepadové oddíly SS obklíčily osadu a když v ní nenašly partyzány, zahnaly obyvatele do již dříve zapálených domů. V ohni zahynulo 24 pasekářů a jejich rodinných příslušníků. Nacistické řádění na konci války si vyžádalo celkem 28 lidských životů a 10 usedlostí bylo vypáleno. Dnes stojí na místě osady kaple Panny Marie Bolestné na Ploštině, památník obětí. V jedné z pěti zbylých usedlostí zřídilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně expozici odboje za 2. světové války. V blízkosti Ploštiny se nachází další vypálená osada - Vařákovy paseky.

Nejvýznamnější památky

Nejvýznamnější stavbou ve vesnici je nový kostel sv. Anežky České, který byl vysvěcen v roce 1991. Národní kulturní památník na Ploštině vystavěný válečným obětem doplňuje plastika „Partyzán“ od Vincence Makovského a „Sousoší valašských pasekářů“ z dílny Miloše Axmana.

Kultura a tradice

V obci se každoročně pořádá tradiční masopustní průvod, který mají pod patronátem již několik let místní hasiči. Hasičský spolek se ujímá také pořadatelské role hasičského plesu. Místní tělovýchovná jednota pořádá začátkem prázdnin dětský sportovní den a v listopadu hodovou zábavu.

Přírodní zajímavosti

Sever obce zaujímá přírodní park Vizovické vrchy. Spolu s lesními porosty je vyhledávaným cílem houbařů a turistů. Společnost na výletech do přírody lidem dělá srnčí, mufloní, černá a v poslední době i jelení a daňčí zvěř, žijí zde strakapoudi, datli, pěnkavy, strnadi. Ornitologové evidují káně, jestřába, poštolku, krahujce i sovy. Z obojživelníků se vyskytují ropuchy, skokani, kuňky, čolci nebo mloci.

Možnosti trávení dovolené

Rekreační středisko Ploština je místem pro příjemnou dovolenou, dětské prázdninové tábory nebo školy v přírodě. Přímo na Ploštině se dá ubytovat na myslivecké chatě. V areálu se nachází přírodní amfiteátr. Obcí prochází cykloturistická trasa č. 5057 a turistická trasa Valašské Klobouky – Vizovice s odbočkou na Ploštinu. Zajímavým cílem jsou Lidečkovské skály.

Fotogalerie

Národní kulturní památník Ploština

Národní kulturní památník Ploština

Národní kulturní památník Ploština připomíná vyvraždění stejnojmenné pasekářské osady nacisty na konci 2. světové války za podporu partyzánů. Dominantou celého místa je památník obětem II. světové války a okupace ze zlínského okresu, který byl vybudován na malém návrší nad osadou.

Valašské kroje

Valašské kroje

Krejčí Vojtěch Zádrapa z Drnovic na Valašskokloboucku vyrábí jako jeden z mála tradiční lidové kroje z Valašska. Pan Zádrapa šije, vyšívá a opravuje valašské kroje na zakázku. Ušije jak celý kroj, tak jednotlivé díly.

Kostel sv. Anežky České

Kostel sv. Anežky České

Kostel sv. Anežky české postavený farníky v roce 1990. Vedle se nachází i menší místní hřbitov. Obec spadá do farnosti Újezd u Val. Klobouk

Muzeum Ploština

Muzeum Ploština

Výstava Pasekářská osada Ploština přibližuje návštěvníkům charakteristický fenomén osídlení Valašska – pasekářství. Ploština byla typickou pasekářskou osadou s charakteristickou dřevěnou roubenou architekturou, se specifickým způsobem hospodaření, s velkou mírou soběstačnosti, jejíž existence byla násilně ukončena v dubnu 1945.

Nejbližší cíle v okolí