Újezd se rozkládá na mírném návrší, nad údolím potoka Svíborky, na jižním okraji Vizovické vrchoviny. Jihovýchodně je vzdálené asi 7,5 km od Vizovic.
Újezd se poprvé připomíná v zakládací listině vizovického kláštera z roku 1261, a to již jako tržní osada „Wilperc sive Vgesd locatam villam forensem“. Zaujímal tedy již v té době zvláštní postavení mezi okolními osadami, vesměs uváděnými také v zakládací listině kláštera. Na počátku 19. století zde žilo kolem 750 obyvatel, v roce 1890 již 820 obyvatel. V době vzniku první republiky obec měla již přes tisíc obyvatel.
Význam obce podtrhuje existence opevněného feudálního sídla v poloze Hradiště vedle kostela. Jde o cennou archeologickou lokalitu. Kostel svatého Mikuláše byl vystavěn, jako jediná stavba tohoto druhu na okrese, v roce 1844 ve slohu čistě empírovém. Z těchto historických památek čerpal i autor návrhu znaku a praporu obce, když respektoval staré pečetní znamení, které pouze zjednodušil. K tomu využil známých svatomikulášských atributů – tří jablek ve spojení s biskupskou mitrou a berlemi. Starobylý původ osady připomněl červenou růží, převzatou ze znaku vizovického kláštera Rosa Mariac, někdejší opevněné sídlo ve vsi symbolizuje palisádová hradba. K významným dominantám Újezdu patří i socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století, jejíž původ je neznámý.
Mezi již tradiční společenské akce patří plesy. Další akcí hodnou návštěvy je Košt újezdské slivovice. Myslivecké sdružení pořádá každoročně Zvěřinové hody. Mariánská pouť je vyhlášená v širokém okolí. Obec Újezd má přátelskou družbu se slovenskou vesnicí Kvetoslavov, se kterou se pravidelně stýká na různých společenských akcích, jako jsou fotbalová utkání, Košt újezdské slivovice a další. Obec pořádá Letní filmový festival na koupališti.
Za věží farního kostela se tyčí mohutná starobylá lípa, která patří svým vzrůstem a obvodem k největším a nejhezčím stromům v širokém okolí.
V letním období je k dispozici koupaliště, kde je možno se nejenom osvěžit, ale i občerstvit a zahrát si různé společenské hry. Obec nabízí široké vyžití i v oblasti cykloturistiky. V zimě je k dispozici lyžařský vlek, ke kterému je vybudován obslužný objekt se sociálním zařízením a s možností občerstvení. Svah je upravován rolbou, která zároveň upravuje běžecké trasy. Pro turisty je připraveno ubytování v pionýrském areálu v lokalitě Švrčkovo. Také areál fotbalového hřiště je všestranně využíván k různým kulturním a společenským akcím.
Mezi nejstarší památku obce zapsanou v ústředním seznamu kulturních památek ČR patří terénní relikty středověkého hrádku z roku 1261, které se nachází za farním kostelem.
Farní kostel stojící na mírném kopečku byl vystavěn v letech 1844 a 1845 ve slohu čistě empírovém neboli klasicistickém, na místě starého kostela, postaveného asi v roce 1680.
Letní kino se nachází v areálu zrekonstruovaného koupaliště. Je v provozu červenec - srpen. Promítání začíná ve 21 hodin.