Bařice-Velké Těšany

Bařice-Velké Těšany

Bařice-Velké Těšany

Slovní popis polohy obce

Obec Bařice-Velké Těšany leží v severní části Chřibských lesů, asi 5 km JV od města Kroměříž.

Stručná historie obce

První písemná zmínka o obci Bařice je z počátku 12. století. Většinou byla církevním majetkem, nejprve kláštera na Velehradě, později olomouckého biskupství. Ve středověku stála v obci tvrz, jejíž pozůstatky byly patrné až do konce 19. století, později byla rozebrána na stavbu silnice. První písemná zmínka o Velkých Těšanech (tehdy jen osadě Těšany) pochází rovněž z počátku 12. století a stejně jako Bařice byly po dlouhá staletí církevním majetkem, převážně kroměřížského biskupského statku. V Těšanech byl i svobodný dvůr, který však často měnil majitele, až byl roku 1872 rozprodán sedlákům. Současnou podobu s dvěma místními částmi má jedna obec teprve od sloučení roku 1960. V roce 2005 získala obec od Čs. armády darovací smlouvou bývalou raketovou základnu zvanou "Velká hvězda".

Nejvýznamnější památky

Mezi historické památky se řadí kaple se zvonicí v Bařicích zasvěcená Božskému srdci Páně z roku 1909. Ve Velkých Těšanech stojí kaple se zvonicí zasvěcena sv. Floriánovi z roku 1926. Větrný mlýn postavený v roce 1827 jako obecní mlýn (od r. 1889 byl ve vlastnictví rod. Páterové) je nyní ve správě Muzea Kroměřížska a je přístupný veřejnosti.

Kultura a tradice

O kulturu se v obci stará TJ Sokol, který pořádá kulturní akce a sportovní turnaje i se zahraniční účastí. Např. Memoriál Slávka Lundy oslaví v letošním roce už 10. ročník. Aktivní jsou také Sbory dobrovolných hasičů, které působí v obou obcích, nebo dvě místní knihovny (nabízí možnost připojní na internet).

Přírodní zajímavosti

Mezi přírodní historické památky patří lípa vysazená nad obcí Velké Těšany. Místy až sedmimetrový obvod kmene a stáří odhadované na 350 – 480 let dokumentuje hodnotu listnáče, který je písemně doložen roku 1790, tehdy už jako urostlý strom.

Možnosti trávení dovolené

Obec v severní části Chřibských lesů má necelou pětistovku stálých obyvatel. Přechodní obyvatelé ocení vycházky do přírody se zastávkou u větrného mlýna, zdatné lípy nebo v centru obce u pečlivě udržovaných předzahrádek. Okolo mlýna vede cyklotrasa z Kroměříže přes Vrbku a Kostelany na Bunč.

Fotogalerie

Větrný mlýn u Velkých Těšan

Větrný mlýn u Velkých Těšan

Větrný mlýn ve Velkých Těšanech utváří charakteristický obraz krajiny na Kroměřížsku. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola, které je napojeno na větrné lopaty. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno, se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“, místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemílalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech. K otáčení mlýnem sloužil trámec dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách. Větrný mlýn u Velkých Těšan patří mezi národní kulturní památky České republiky. Staňte se zde mlynářem na zkoušku a vyzkoušejte si vážení na decimálce, fungování fukaru anebo se vyfoťte v mlynářské čepici. Na základě výkladu budete moci hledat jednotlivosti ve mlýně – běhoun, hasačert, hlava draka, lub apod.

Památná lípa

Památá lípa, jejíž věk se odhaduje na 350-480 let

Nejbližší cíle v okolí