Kroměřížsko

Vítejte na Kroměřížsku

Hlavními magnety Kroměřížska jsou památky Kroměříže a příroda Chřibů a Hostýnských vrchů. To ale zdaleka není vše!

 

Kroměřížsko se může pochlubit mnoha přírodními krásami. Najdete tu horské lesy a louky Chřibů a Hostýnských vrchů, mrtvá ramena a rybníky Pomoraví i zámecké parky Kroměříže či Holešova. Asi vás nepřekvapí zpráva, že komplex historických zahrad a kroměřížského zámku je chráněn jako památka UNESCO – určitě si však nenechte ujít ani další zajímavá místa, jako je svatý Hostýn, židovské památky Holešova nebo rymický skanzen. Možná nevíte, že ke Kroměřížsku patří také víno. Skutečně, právě zde se nacházejí nejseverněji položené vinice na Moravě a proslulé Arcibiskupské sklepy vyrábějící mešní vína už od dob Karla IV. Patříte-li k milovníkům výtvarného umění, neměli byste minout zámeckou obrazárnu v Kroměříži, v níž se nacházejí skutečné skvosty světového malířství, nebo památníky věnované místním rodákům – Maxi Švabinskému a Emilu Fillovi. A na své si přijdete i pokud rádi sportujete. Zkrátka na Kroměřížsku můžete prožít příjemnou letní dovolenou, prodloužený víkend nebo v zimě vyrazit na zasněžené pláně Chřibů a Hostýnských vrchů!

 

Rezervace ubytování on-line

Fotogalerie

Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek

Zámek je dominantou Velkého náměstí a Městské památkové rezervace Kroměříž. Je chráněný jako památka UNESCO spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou. Zámek s bohatě zdobenými interiéry je oblíbeným místem filmařů (točil se zde např. Amadeus nebo nové zpracování Angeliky). Mimořádná je knihovna, rokokový Sněmovní sál a světoznámá obrazárna s díly významných evropských malířů 15.-18. století. Nejcennější je Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

Černá kaple Holešov

Černá kaple Holešov

Unikátní Černá kaple byla v roce 1748 přistavěna k pravé straně kněžiště farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. Pod touto pohřební kaplí se nachází rodinná hrobka Rottalů a Wrbnů. Kaple nese název podle převládající barvy, která je kombinací černého a šedého imitovaného mramoru na stěnách. Kapli proslavila sochařská výzdoba Gottfrieda Fritsche. Naproti sobě jsou tu vybudovány dva oltáře zachycující poslední dny Ježíše Krista a v nikách jsou umístěny sochy zakladatele kaple a jeho manželky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Impozantní barokní kostel vysvěcený v roce 1735 patří k vzácným památkám Moravy. Scéna nad hlavním oltářem představuje nanebevzetí Panny Marie a je celá vytvořena ze štuku. Bohatá sochařská výzdoba hlavního oltáře je doplněna deseti bočními oltáři, z nichž jeden je zasvěcen holešovskému faráři sv. Janu Sarkanderovi. Ke kostelu byla přistavěna unikátní Černá kaple jakožto pohřební kaple rodin Rottalů a Wrbnů. Jedná se o mistrovské dílo sochaře Gottfrieda Fritsche. V kapli je umístěno i devět cechovních postavníků.

Květná zahrada v Kroměříži

Květná zahrada v Kroměříži

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Její hlavní část byla vybudována podle projektu císařského architekta Giovanni Pietro Tencally mezi léty 1665–1675. Na jedné straně ještě připomíná pozdně renesanční italské zaalpské zahrady, na straně druhé však již otevírá cestu francouzskému barokně klasicistnímu typu (Versailles). Ani pozdější úpravy architektů zvučných jmen, Antona Archeho v 19. století a Pavla Janáka ve 20. století, jí nijak neubraly na originalitě a atmosféře doby svého vzniku. Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), květinovou a sochařskou výzdobou nabízí i dnes mnoho překvapujících a neopakovatelných zážitků. Otevřeno po celý rok, otevírací doba je dle sezony na www.zamek-kromeriz.cz . Vstupné do zahrady: 90 Kč , snížené 60 Kč.

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada byla založena po roce 1509 a během několika století byla přebudovávána do forem po sobě jdoucích historických stylů. V roce 1850 se rozrostla v duchu anglické krajinářské tradice do impozantní rozlohy 64 hektarů.

Světové kulturní dědictví v Kroměříži

Světové kulturní dědictví v Kroměříži

Krása historického zámeckého komplexu se zahradami potvrzuje správnost jeho zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komplex zahrnuje Arcibiskupský zámek, Podzámeckou zahradu a Květnou zahradu, ale neméně zajímavá je i návštěva biskupské mincovny z roku 1665 a unikátní obrazárny s orginály Tiziana van Dycka a dalších světoznámych mistrů.

Šachova synagoga

Šachova synagoga

Šachova synagoga ze 16. století patří k několika málo synagogám s dochovalou tzv. polskou výzdobou. Jedná se o unikátní památku židovské kultury.

Zámek Holešov

Zámek Holešov

Městské kulturní středisko připravilo pro obdivovatele holešovského zámku a zájemce o jeho historii PROHLÍDKOVÉ OKRUHY . Zájemci mají jedinečnou možnost prohlédnout si zrekonstruované i zachovalé historické prostory sálů, salonků i sala terreny bez mobiliáře s odborným výkladem. Prohlídkové okruhy probíhají denně mimo pondělí v 10.00, 13.00 a v 15.00 hod. Cena pro dospělé činí 70 Kč, pro děti, studenty a seniory 40 Kč, děti do 6 let mají prohlídky zdarma, rodinné vstupné 150 Kč. Je taktéž možnost koupit kombinovanou vstupenku, která propojuje tři nejvýznamnější holešovské památky (zámek, Malé muzum kovářství a Šachovu synagogu) se zvýhodněnou cenou.

Židovský hřbitov s obřadní síní

Židovský hřbitov s obřadní síní

K hlavním magnetům židovského hřbitova ze 17. století je hrob světově významného učence, rabína Sabbataje ben Meir ha Kohena, k němuž každoročně míří kroky tisíců návštěvníků z celého světa.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně

Bazilika je zdaleka viditelnou dominantou jednoho z nejvýznamnějších mariánských poutních míst Moravy. Bazilika se nachází na západním vrcholu Hostýna (735 m n. m.) v nadmořské výšce 718 m. Hostýn je dostupný autobusem z Bystřice pod Hostýnem, pěšky po turistické značce modré a červené.

Expozice Karla Kryla - Prostor plný emocí

Expozice Karla Kryla - Prostor plný emocí

Krylovu expozici tvoří chodba se zrcadly popsanými jeho milostnou poezií, básněmi na zemi a několik místností dokreslujících atmosféru jeho děl. Návštěvníci se tak vžijí do písní Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně, Blátivá stráň, Irena, Morituri te salutant nebo Anděl. Celkově tak výstava stojí na sedmi básních na zrcadlech, pěti na zemi a devíti písních. Vlastní expozice je dílem brněnského scénografa, architekta Jana Konečného. Vstupné základní 40 Kč, karta Artediem 30 Kč, žáci,studenti 20 Kč, senioři, ZTP a ZTP/P 20 Kč. děti do 6 let zdarma.

Foucaltovo kyvadlo

Foucaltovo kyvadlo

Na 22,35 metrů dlouhé struně je v Rotundě Květné zahrady zavěšeno 20,2 kilogramů těžké Foucaultovo kyvadlo demonstrující otáčení planety Země. Kyvadlo, instalované profesorem místního gymnázia Františkem Nábělkem v dubnu 1906, je kopií podobného kyvadla zavěšeného roku 1852 v kopuli pařížského Pantheonu Leonem J. B. Foucaltem (1819-1868). Jedná se o první demonstraci tohoto zařízení na území českých zemí. Shlédnete demonstraci Foucaultova kyvadla, které je výjimečné tím, že je jedním ze čtyř kyvadel tohoto druhu na světě.

Malé muzeum kovářství

Malé muzeum kovářství

Novým kulturním a turistickým cílem v Holešově je od poloviny roku 2012 expozice Malého muzea kovářství v zámecké Zemanově kovárně. Slavnostní zahájení provozu se uskutečnilo v úterý 31. července 2012. Expozice nabízí návštěvníkům pohled jak do kovářské dílny, tak do plně vybavené světnice.

Městská památková rezervace Kroměříž

K nejvýznamnějším památkám kroměřížské rezervace patří zámek s historickými zahradami, historické budovy na Velkém náměstí a řada církevních staveb v čele s chrámem sv. Mořice.

Soubor staveb lidové architektury

Soubor staveb lidové architektury

V místním areálu památek lidového stavitelství východní Hané je možné si prohlédnout interiéry domů vybavených tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností.

Svatý Hostýn

Svatý Hostýn

Svatý Hostýn je nejvýše položeným mariánským poutním místem na Moravě viditelným už zdaleka díky rovinaté krajině úrodné Hané. Po tři století je cílem tisíců poutníků z blízkého okolí i vzdálenějších krajů.

Zámecká zahrada

Zámecká zahrada

V první polovině 18. století vznikl kolem zámku rozsáhlý zámecký park francouzského typu o celkové rozloze 62 ha. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem F. X. Richtera. Zámecká zahrada je veřejnosti přístupná. V sezoně 2015 si můžete zapůjčit šlapadlo, solární katamarán či rybářskou kánoi a zpříjemnit si chvíle plavbou po vodním kanále v zámecké zahradě. Více info na www.holesov.info/informace-pro-turisty

Barokní hřbitov ve Střílkách - národní kulturní památka

Barokní hřbitov ve Střílkách - národní kulturní památka

Barokní hřbitov byl vybudován ve 30. a 40. letech 18. století jako velkorysý umělecký celek s bohatou sochařskou výzdobou. Nechybí andělé, alegorie ctností a dobrých skutků i sedmi smrtelných hříchů. V únoru roku 2010 byl vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou

Červený buk v zámecké zahradě

Červený buk v zámecké zahradě

Buk byl v roce 1980 vyhlášen za památný strom jako esteticky a historicky významný. Rostl u holešovského zámku. Obvod kmene byl 655 cm, výška i šířka stromu 25 m. V roce 2016 byl z důvodu jeho špatného zdravotního stavu pokácen.

Expozice napoleonských vojáků

Expozice napoleonských vojáků

V místech bývalé zámecké kaple zřídil Klub vojenské historie francouzského císařství se sídlem v Bystřici pod Hostýnem Expozici napoleonských vojáků, která je věnována období napoleonských válek. Zájemci o historii si zde mohou prohlédnout ukázku vojenského špitálu, včetně uniforem chirurga a jeho pomocníka, repliky zbraní palných i chladných, výbavu dělostřelectva a bubeníků. Velmi zajímavé jsou dobové nálezy nábojů, knoflíků, mincí a dalších drobností přímo z míst bitvy u Slavkova. Unikátní je také sbírka střeleckých, ručně malovaných terčů, které vyrábějí členové klubu, a které jsou pak používány při střeleckých soutěžích. Pro zájemce může klub uspořádat komentované prohlídky výstavy nebo promítnout dokumenty z akcí doma i ve světě, jichž se jeho členové účastní. Výstava je každý rok aktualizována podle historických výročí, která na daný rok připadají.

Expozice Strážci času

Expozice Strážci času

Stálá expozice Muzea Kroměřížska.Uvidíte také „vnitřnosti“ Linduškova časostroje, ojedinělého výtvoru, který vznikl v 30. letech 20. století nebo mechanismus věžních hodin umístěný v trámové konstrukci. Ve vitrínách spatříte ukázky různých typů hodin a hodinových strojků, jejichž samotná existence nám připomíná, jak život neúprosně odtikává a jak je potřeba zachytit a využít každý jeho okamžik.

Galerie Orlovna

Galerie Orlovna

Galerie Ukončila činnost.

Goticko-renesanční tvrz

Goticko-renesanční tvrz

Ve vesnici Kurovice, ležící 6 km jihozápadně od Holešova a 3 km jihovýchodně od Hulína, najdeme trojkřídlou goticko-renesanční tvrz, která v současnosti ovšem není v dobrém stavu. Objekt si dodnes udržel starobylý ráz.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Hradu Cimburk, který leží uprostřed chřibských lesů, dominuje štíhlá hlásná věž spojená s hradním palácem. Expozice v baště je věnována historii a stavebnímu vývoji hradu. Vstupné: plné 30 Kč ,studenti, důchodci 20 Kč, děti do 15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

Hvězdárna

Hvězdárna

Astronomie, a to hlavně populárně-vědecká, má v Kroměříži bohatou tradici. V letech 1878-1915 totiž působil v Kroměříži profesor Ferdinand Nábělek, který organizoval populární astronomické přednášky pro veřejnost, psal odborné články, spisy a jeho mapy byly známé i v zahraničí. Stal se tak fakticky zakladatelem tradice moderní astronomie v Kroměříži, a tato tradice je jeho pokračovateli udržována již pres 120 let. První astronomické zařízení bylo ovšem v Kroměříži postaveno až v roce 1947 na popud vynikajícího astronoma-amatéra Čenka Šilera. V roce 1968 bylo započato díky nadšenému amatérovi Josefu Hudcovi s výstavbou městské hvězdárny v Dolních zahradách. Je po něm pojmenována planetka – Josef Hudec. Při stavbě bylo použito původního vybavení z Šilerovy hvězdárny. Byla použita kupole a dalekohled, který svému účelu slouží dodnes. Dnes se činnost hvězdárny specializuje na výzkum meteorických rojů, ale je možné pozorovat zde také fotosféru Slunce a ostatní tělesa Sluneční soustavy, například obří planety, jejich satelity či umělé družice Země. Kroměříž není jen název pro toto krásné město, ale také označení jedné z vnějších planetek tzv. hlavního pásu. Tuto planetku objevili v roce 1998 manželé Jana a Miloš Tichý na Kleti a pojmenovali ji po moravském městě, které předtím navštívili. Shodou okolností několik měsíců po objevu a pojmenování planetky bylo město Kroměříž zapsáno na seznam UNESCO. Otevírací doba - pozorování: červen - každý čtvrtek ve 22:00 červenec - každý čtvrtek ve 21:30 srpen - každý čtvrtek ve 21:00 Vstupné dobrovolné.

Chrám sv. Jana Křtitele

Chrám sv. Jana Křtitele

Barokní kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším barokním památkám na Moravě. Památka vznikala v letech 1737-1768. Připomínkou svěcení z roku 1768 je umístění 12 bronzových křížů kolem obvodu kostela. Svou polohou a svými rozměry (21 m v délce a 15,8 m v šířce, předsíň 8,8 m a 9,4 m šíře, presbytář je hluboký 11,7 m a široký 9,5 m) představuje dominantu v kroměřížské centrální části města, která je vstupní části do historického jádra.

Chrám sv. Mořice

Chrám sv. Mořice

Kapitulní kostel sv. Mořice založil ve 13. století biskup Bruno ze ze Schauenburku , jeho současná podoba pochází z 19. století, kdy byl po požáru obnoven.

Kaple sv. Kříže

Kaple sv. Kříže

Osmiboká raně barokní stavba postavená v letech 1652–1669 holešovským měšťanem a purkmistrem Janem Ležatkou. Vznikla dle návrhu císařského architekta italského původu Filiberta Lucheseho a je dnes poslední památkou na městský hřbitov, který se rozprostíral okolo této kaple až do roku 1856. V čele kaple se nachází prostý oltář a nad ním velký dřevěný kříž s ukřižovaným Ježíšem, odtud pochází i název kaple. Na stěnách jsou namalovány působivé výjevy (z doby okolo r. 1750) ze Starého a Nového zákona vztahující se k poslednímu soudu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Původní farní kostel ze 13. století zasvěcený Panně Marii, byl poničen na konci třicetileté války. Současný kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z poloviny 18. století.

Kostel sv. Anny

Kostel sv. Anny

Kostel sv. Anny je součástí předzámeckého areálu. V roce 1742 nechal majitel panství, František Antonín z Rottalu, kostel přestavět do dnešní podoby a předal jej do užívání kněžím řádu trinitářů. Jedná se o jednolodní barokní stavbu. V kostele je vybudováno pět bočních oltářů, jejichž štukovou výzdobu provedl O. Zahner. Ve stejné době byla ke kostelu přistavěna boční kaple sv. Kosmy a Damiána s rozsáhlou nástropní malbou svatých od malíře Josefa Pilze.

Kostel sv. Vavřince

Kostel sv. Vavřince

Kostel (281 m.n.m) je jednolodní k východu orientovaná stavba s lomennou osou, která vznikla při barokní přestavbě v letech 1636 - 1697, kdy byl gotický presbytář s polygonálním závěrem zbarokizován, gotická sakristie zvýšena o poschodí pro oratoř a výbavu poutního kostela. Loď pak prodloužena až k samostatně stojící věži-zvonici, která byla pojata do stavby, slohově upravena a zvýšena. Nynější zakončení věžního zdiva je z r. 1898, kdy byl vrch věže zničen bleskem. Původně plochý, dřevěný strop byl nahrazen valenou klenbou s nadokenními výsečemi. Pro varhany postavena kruchta a 8 oken sklenuto segmentovaně. Jejich mozaiková výzdoba, představující osmero blahoslavenství, pořízena r. 1963 dle návrhu ak.mal. F. Peňáze. 4 okna v presbytáři jsou z r. 1903. Hlavní vchod vyzdoben bohatě členěným kamenným portálem se sochou sv. Vavřince. K jižní straně kněžiště přistavena nadzemní hrobka Münchů z Bellinghausenu. Rozměry kostela: d.38 m, š. 9,5m, v. 9,5m. Nynější fara je bývalý panský dům z konce 16. století.

Košíkářské muzeum

Košíkářské muzeum

Současné muzeum navazuje na tradici „Muzea Morkovského kraje“, které vzniklo v polovině třicátých let. To nejprve v prostorách bývalé školy a později ve čtyřech místnostech zámku vystavovalo přírodní zajímavosti, historické exponáty a také košíkářské výrobky a jiné památky, týkající se historie košíkářství. Dne 20. dubna 1936 založil odborný učitel Josef Přikryl v Morkovicích muzejní spolek pod názvem „Volné musejní sdružení“. Spolek měl od počátku téměř padesát členů a ještě téhož roku byla otevřena jedna místnost s exponáty. Po válce se muzejní sbírky přestěhovaly na zámek, kde vydržely až do roku 1963. Začátkem května 1963 schválil Okresní národní výbor v Kroměříži zrušení muzea v Morkovicích. To bylo tedy uzavřeno a většina sbírek byla převezena do kroměřížského muzea. Město Morkovice-Slížany se rozhodlo navázat na tradici muzea. Proto v roce 2007 zakoupilo jeden z nejstarších domů v Morkovicích a po rekonstrukci v něm zřídilo specializované košíkářské muzeum. Po dlouhých 47 letech bylo v Morkovicích-Slížanech opět otevřeno muzeum, které je tentokrát věnováno pouze košíkářství. Muzeum je umístěno v jednom z nejstarších a také nejpěknějších dochovaných domů ve městě, jehož rekonstrukce byla zahájena v březnu 2010 a s nákladem 1,1 milionu korun dokončena v červnu 2010. Od konce května pak probíhala i instalace sbírek. Současné muzeum bylo otevřeno 12. června 2010 jako pocta všem košíkářským mistrům z našeho města a okolí, kteří pletli a pletou nejkvalitnější výrobky na světě. Exponáty na výstavu zapůjčili: Muzeum Kroměřížska, občané Morkovic-Slížan EVROPSKÁ UNIE EVROPSKÝ FOND PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ SPOLEČNĚ BEZ HRANIC

Kroměřížská dráha

Kroměřížská dráha

Návštěvníci mají možnost uvnitř shlédnout v nové expozici spoustu zajímavých exponátů ze sbírek občanského sdružení Kroměřížská dráha a některé si také sami vyzkoušet. Součástí areálu depa je i železniční točna, která sloužila a slouží k otáčení vozidel nebo přejíždění vozidel mezi jednotlivými kolejemi. Kroměřížská točna je nesmírně zajímavá tím, že se k jejímu otáčení využívá lidská síla. Např. 80 tunovou lokomotivou může otočit průměrně zdatný člověk. Vstupné dobrovolné Můžete si vyzkoušet zatočit rychloměrem, pohrát s návěstidlem nebo si vyzkoušet pracovní oděv s posunovačskou přilbou a pokusit se spojit a rozpojit vozy. Staňte se nádražákem a vyzkoušejte sílu táhel, která spojují celý vlak.

Městská památková zóna Holešov

Městská památková zóna Holešov

Jádrem městské památkové zóny je historické náměstí Dr. Edvarda Beneše, ale zóna zahrnuje také holešovský zámek, komplex trinitářského kláštera nebo Zemanovu kovárnu.

Městské muzeum a galerie

Městské muzeum je z důvodu rekonstrukce mimo provoz. Děkujeme za pochopení. V případě potřeby volejte správkyni Muzea Holešov Mgr. Nikl Holubovou - 739 245 336

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, památky lidové architektury a větrný mlýn v Rymicích u Holešova a další větrný mlýn u Velkých Těšan. V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference. Jistě vás zaujme rozsáhlý Památník kroměřížského rodáka Maxe Švabinského. Stálá expozice Historie ukrytá pod dlažbou města je expozicí o životě města v minulosti s využitím bohatých archeologických a historických sbírkových fondů muzea. Další stálá expozice Strážci času obsahuje ukázky různých typů hodin a hodinových strojků.

NPP Chropyňský rybník

NPP Chropyňský rybník

Národní přírodní památka Chropyňský rybník byla vyhlášena v roce 1954 a tvoří ji rybník o výměře 24,36 ha na jihozápadním okraji Chropyně v nadmořské výšce 191 m.

NPP Křéby

Národní přírodní památku Křéby, chráněnou od roku 1956 na výměře 3,52 ha, tvoří dva ostrůvky travnatých strání se skupinkami keřů a stromů s jižní expozicí.

NPR Strabišov-Oulehla

Jedniná národní přírodní rezervace na Kroměřížsku vznikla sloučením dvou samostatných zvláště chráněných území, lesa Strabišova a výslunné stráně Oulehla. Celková rozloha je 69,7 ha, ochrana byla vyhlášena v roce 1953 (část Oulehla) a v roce 1956 (část Strabišov).

PP Kurovický lom

PP Kurovický lom

Přírodní památku Kurovický lom, vyhlášenou v roce 1999 na výměře 15,12 ha, tvoří opuštěný vápencový lom s jezírkem naplněným průsakovou a srážkovou vodou. Z jedné části je lemovaný lesem.

Protiatomový kryt

Protiatomový kryt

Návštěva krytu pod knihovnou je možná pouze na telefonické objednání 3 dny předem na tel. č. 573 321 408 nebo 777 671 116 pro skupinu, která bude mít nejméně 5 členů. Prohlídky v krytu zajišťuje Turistické informační centrum Kroměříž. S výstavbou krytu se začalo v 70. letech a v 80. letech bylo na kryt postaveno kino Slovan a kulturní zařízení tak maskovalo výstavbu krytu. V tomto zařízení se nachází agregát na výrobu elektřiny s plnohodnotným chlazením, studna, čerpadlo a jímka na vodu, úpravna na pitnou vodu a vzduchotechnika s filtrací. Kryt již není funkční, ale veškerá technika je v provozuschopném stavu. Pokuste se „rozpohybovat filtrační zařízení“, přečtěte si pokyny CO, vyzkoušejte si protiatomový mundůr nebo se zaposlouchejte do signálů upozorňujících na „atomový útok“. Vstupné: dospělí 50 Kč, snížené vstupné - děti, studenti, senioři, ZTP 30 Kč.

Přírodní park Záhlinické rybníky

Přírodní park Záhlinické rybníky

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.

Rozhledna Brdo

Rozhledna Brdo

Chřibskými chodníčky na jedno Brdo

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

V roce 2015 byla na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů Kelčském Javorníku (865 m n. m.) postavena 35 m vysoká rozhledna, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran.

Rozhledna na sv. Hostýně

Rozhledna na sv. Hostýně

Rozhledna stojí na vrchu Hostýn, pochází z roku 1898 a nabízí úchvatný výhled na Hostýnské vrchy a Hanou.

Stará křížová cesta

Stará křížová cesta

Křížová cesta začíná nalevo od Sarkandrovy kaple a pokračuje směrem k rozhledně. Pochází z poloviny 19. století. Prvních osm zastavení je umístěno na otevřených kamenných podstavcích s obrazovými reliéfy. Poslední čtyři obrazy jsou umístěny v kaplích různého slohu. Poslední zastavení se nachází v malé rotundě u hřbitova. Plastiky zhotovil R. Doležal z Olomouce a obrazy bystřický malíř Žůrek.

Tvrz - Valdštejnovo sídlo

Tvrz - Valdštejnovo sídlo

Původně renesanční tvrz v Rymicích patřila i významnému vojevůdci z dob třicetileté války Albrechtu z Valdštejna. Dnes se zde nachází muzejní expozice o historii obce, větrných mlýnech a zemědělství jihovýchodní Hané.

Větrný mlýn

Větrný mlýn

Krásný větrný mlýn stojí dnes na severním okraji obce Rymice v nadmořské výšce 215 m.

Větrný mlýn

Větrný mlýn

Větrný mlýn holandského typu, jehož ramena je možno nastavovat podle směru větru otáčením celého objektu, byl do Rymic přenesen z blízkých Bořenovic.

Větrný mlýn u Velkých Těšan

Větrný mlýn u Velkých Těšan

Větrný mlýn poblíž obce Velké Těšany byl dokončen v roce 1830 a sloužil až do roku 1942. Tato technická památka s dochovaným úplným vnitřním vybavením je přístupná veřejnosti. Otevírací doba: Duben-září (v sezónu): ÚT - PÁ 13:00 -17:00,SO – NE 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00.Mimo sezónu objekt uzavřen. Vstupné: Dospělí - 30 Kč , děti, studenti, senioři - 15 Kč, rodinné vstupné - 60 Kč Vstup zdarma: Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P, členové Zväzu muzeí na Slovensku, NPÚ, AMG, ICOMOS, Fond ohrožených dětí, pedagogický dozor. Větrný mlýn ve Velkých Těšanech utváří charakteristický obraz krajiny na Kroměřížsku. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola, které je napojeno na větrné lopaty. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno, se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“, místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemílalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech. K otáčení mlýnem sloužil trámec dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách. Větrný mlýn u Velkých Těšan patří mezi kulturní památky České republiky. Staňte se zde mlynářem na zkoušku a vyzkoušejte si vážení na decimálce, fungování fukaru anebo se vyfoťte v mlynářské čepici. Na základě výkladu budete moci hledat jednotlivosti ve mlýně – běhoun, hasačert, hlava draka, lub apod.

Vodní elektrárna na Strži v Kroměříži

Vodní elektrárna na Strži v Kroměříži

Vodní elektrárna na Strži představovala ve své době vrcholné energetické dílo v Československu a patřila k nejmodernějším svého druhu na světě. Stala se vzorem pro pozdější vodní elektrárny v naší zemi. Na břehu řeky Moravy 4 kilometry od centra.

Zámecká hvězdárna

Zámecká hvězdárna

Hvězdárna se vybudovala roku 1959 z původního zahradního altánku a fungovala do roku 1987, kdy pak bezmála dvacet let chátrala.

Zámek Bystřice pod Hostýnem

Zámek Bystřice pod Hostýnem

Nejvýznamnější památkou ve městě je zámek z první poloviny 15. století, který představuje ojedinělou ukázku postupné modernizace panských sídel. V předzámčí je umístěna část městského úřadu, v bývalé kapli Expozice napoleonských vojáků. V přízemních prostorách hlavní budovy najdou návštěvníci expozici městského muzea, v prvním poschodí se konají výstavy, koncerty klasické hudby a svatební obřady. Ve východním křídle prvního poschodí vznikla v roce 2015 nová expozice Historický ohýbaný nábytek. Prohlídka zámku je zaměřena na stavební vývoj zámku, jeho historii a stavební slohy. Obytné místnosti, dosud nezrekonstruované, jsou bez mobiliáře. Zámecký park vlastní Armády ČR, je zde umístěno Centrum zdravotnického materiálu. Pro veřejnost je park nepřístupný.

Zámek Chropyně

Zámek Chropyně

Chropyňský zámek postavený v duchu manýrismu počátkem 17. století, se může pochlubit svými interiéry a muzejní expozicí věnovanou místní historii, kultuře a rybníkářství. Areál bývá dějištěm Hanáckých slavností.

Zámek Koryčany

Zrcadlové bludiště

Zrcadlové bludiště

Na ploše 300 m2 v přízemí a prvním patře historického domu v srdci Kroměříže na Velkém náměstí dospělým i dětem nabízí slušnou porci zábavy Zrcadlové bludiště. Najdete zde zrcadlové bludiště s 80 zrcadly, křišťálové-skleněné bludiště se 200 zrcadly a čirými skly a dětské bludiště (do výšky 120 cm) se 40 zrcadly. Bludiště mají důmyslné počítačem řízené barevné osvětlení se stmíváním, umocňující efekt samotných bludišť. Nezapomněli jsme ani na 12 zábavných křivých zrcadel a několik kaleidoskopů. V našich prostorech je instalovaná též výstava kresleného humoru. V březnu a dubnu otevřeno o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách 10.00 - 16.00. V květnu a červnu 9.00 -17.00. V červenci a srpnu 9.00 - 19.00. Září, říjen a listopad otevřeno v SO, NE , státní svátky a školní prázdniny 10.00 -16.00. Prosinec - únor mimo provoz. Vstupné 60,- , rodinné slevy. Více informací na www.zrcadlovebludiste.cz a info@zrcadlovebludiste.cz.

Židovský hřbitov

Na ploše hřbitova se nachází přes 200 náhrobků, přičemž nejstarší dochovaný kámen pochází z roku 1674, poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. Náhradní kameny jsou osazeny především ve směru sever - jih nápisem k západu, novější náhrobky jsou rozmístěny volně mezi staršími, materiál je především pískovec a žula, méně vápenec a mramor, nové náhrobky jsou hlavně žulové.

Americký park

Americký park

Unikátnímu parku dominuje mohyla připomínající oběti 1. světové války a bitvy u Slavkova. V americkém parku bylo v roce 2017 vystavěno Rákosníčkovo hřiště pro děti.

Evangelický kostel sv. Trojice

Evangelický kostel sv. Trojice

Pozdně barokní kamenný kostel Českobratrské církve evangelické, jehož základní kámen byl posvěcen 23. července 1865. Jeho stavba trvala celkem sedmnáct let. V říjnu roku 1882 byl na věž kostela vytažen zvon, který spolu s křišťálovým lustrem darovala rusavská rodina Mozolů.

Expozice Keramika 18. a 19. století

Expozice Keramika 18. a 19. století

Expozice keramiky se nachází v bystřickém zámku. Současnou muzejní expozici najdete v přízemních prostorách zámku a je věnována keramice 18. a 19. století, sochaři Oldřichu Drahotušskému a zakladateli muzea Františku Táborskému.

Farní kostel sv. Jiljí

Farní kostel sv. Jiljí

Kostel nechal postavit hrabě František Antonín z Rottalu v roce 1744 podle projektu stavitele Tomáše Šturma. Uprostřed nad hlavním oltářem je rodový erb Jana Jakuba Leonardi della Rovere di Monte l´Abbate, který dal roku 1763 příkaz k opravám zámku i kostela. Na hlavním oltáři se nachází stříbrný obraz Panny Marie, zvaný Rottalovský, přemístěný v 18. století ze Sv. Hostýna. U kostela je umístěna pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého a na jeho východní straně rokokový kříž. Před kostelem stojí sochy sv. Tadeáše Judy a sv. Antonína Paduánského.

Historický ohýbaný nábytek

Historický ohýbaný nábytek

Expozice ohýbaného nábytku značek Thonet, Kohn, Fischel a Mundus, představuje přehled o výrobě ohýbaného nábytku od 2. poloviny 19. století do 1. poloviny 20. století. Jde o výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON, a. s. a Městského muzea v Bystřici pod Hostýnem. K vidění jsou židle zhotovené ještě v rodišti Michaela Thoneta v německém Boppardu, nábytek vyrobený v Bystřici pod Hostýnem i v konkurenčních firmách Kohn ve Vsetíně, Fischel v Mimoni a Mundus v Brně. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava.

Hrad Střílky - zřícenina

Hrad Střílky - zřícenina

Z hradu, který byl nad obcí Střílky vybudován již ve 13. století se zachovala jen jedna zeď a několik příkopů.Střílecký hrad pochází z období ranné gotiky.Byl postaven v druhé polovině 13.století na nejvyšším kopci zvaném Hrad,v nadmořské výšce 551 m v severozápadní části pohoří Chřibů. Založení hradu je připisováno broumovskému purkrabímu Smilovi,který se psal jako Smil ze Střílek.

Chrám sv. Jiljí

Chrám sv. Jiljí

Ozdobou barokního kostela sv. Jiljí z 2. poloviny 18. století je kazatelna a křtitelnice od neznámého autora, která v životní velikosti zpodobňuje křest Ježíšův sv. Janem Křtitelem.

Kaple sv. Jana Sarkandra

Kaple sv. Jana Sarkandra

Kaple sv. Jana Sarkandra se nachází po levé straně baziliky. Jedná se o menší neobarokní stavbu z roku 1889.

Kašparova vila

Kašparova vila

Kašparova vila (č. p. 190) patří mezi nemovité kulturní památky a je v soukromém vlastnictví. Roubená vila malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara z roku 1932 nese nápis "AŤ SI BYLO JAK SI BYLO , DYCKY JAKSI BYLO, EŠČE NIGDY NIKDY NEBYLO, ABY JAKSI NEBYLO".

Keltské oppidum

Keltské oppidum

Oppidum se rozpíná po celém vrcholu Hostýna a je tvořeno valy. Oppidum sloužilo k vojenským obranným účelům, střežilo tzv. jantarovou obchodní stezku. Celý vrchol je obehnán valem o délce 1835 m a ještě dnes má v některých místech výšku 9 m a šířku 23 m. Valy zhotovili Keltové z dřevěného uhlí, hlíny, písku, kamení a uhlí, vše zapálili, žárem se hmota rozžhavila, spekla dohromady a nabyla pevnosti a tvrdosti. Dodnes jsou zde patrné dvě brány a také keltská vodní nádrž.

KinoKlub

KinoKlub

V současné době bývá využíván především k dětským představením a k akcím jako jsou přednášky Klubu českých turistů.

Kino Nadsklepí

Kino Nadsklepí

Městské Nadsklepí v Kroměříži je historická budova č.p.488 z roku 1868, která více než sto let sloužila jako centrum kulturního života města. V současnosti je využívána jako multifunkční zařízení, ale i jako kino.

Kino Svět

Kino Svět

Kinosál kina Svět je využíván nejen k promítání ale i ke koncertním a divadelním účelům.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba, která si zachovala mnoho z původního interiéru. Hlavní oltář podle předlohy z olomouckého dómu sv. Václava. Obraz s námětem Nanebevzetí Panny Marie je kopií původního obrazu z Velehradu od vynikajícího benátského malíře Paola Paganiho. Velmi cenné jsou dva obrazy velehradského malíře, jezuity Ignáce Raaba jsou umístěny na zadních bočních oltářích. Byl to jeden z nejvýznamnějších českých malířů 18. století. Za pozornost jistě stojí také barokní křtitelnice z cetechovického mramoru s velkým křížem a korpusem Ukřižovaného z první poloviny 18. století. Ve věži kostela jsou zavěšeny dva zvony - větší z nich je zasvěcen Nejsvětější Trojici a dochoval se z poloviny 17. století. Druhý zvon je menší, náleží Panně Marii a je o půl století mladší. Umělecky cenné jsou v tomto kostele především původní varhany, které jsou jedním z mála dochovaných exemplářů s dobovou akordovou kompozicí píšťal. Pocházejí od věhlasného stavitele varhan Františka Siebera z roku 1771. Pod kostelem na úpatí kostelního terasového úbočí si můžeme všimnout kamenných kvádrů. Tyto základy jsou pozůstatkem plánované stavby kostelního dvorce, který měl vzniknout jako protějšek barokního hřbitova, který svou jedinečností nemá ve střední Evropě obdoby. Svou unikátní architekturou a sochařskou výzdobou je místní barokní hřbitov perlou stavitelského a sochařského umění své doby. Je to výjimečné dílo na celé Moravě, ojedinělé dokonce i v rámci České republiky. V roce 2010 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny

Kostel Narození Panny Marie a sv. Anny

Nejvýznamnější historickou a architektonickou památkou v Rajnochovicích je barokní kostel Narození Panny Marie a sv. Anny nazývaný pro svou majestátnost „valašskou katedrálou“. Původní dřevěný kostelík sv. Anny stával uprostřed dnešního hřbitova.

Křížová cesta Dušana Jurkoviče

Křížová cesta Dušana Jurkoviče

Křížová cesta začínající po levé straně baziliky Nanebevzetí Panny Marie je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který při stavbě vycházel z tradice valašských lidových staveb. Výmalbu provedl Joža Úprka a Jano Köhler. Výstavba křížové cesty trvala od roku 1904 až do druhé světové války.

Líska turecká ve Smetanových sadech

Líska turecká ve Smetanových sadech

Obvod kmene je 353 cm, výška stromu asi 15 m, šířka koruny je 22 m. Jeho stáří je odhadováno na 120 let.

Lyžařský areál Uhřice

Lyžařský areál Uhřice

Areál je provozován od roku 2000. Sjezdovka je dlouhá 240 m s převýšením 44 m (230- 274 m n.m.). V roce 2001 byl instalován vlek o přepravní kapacite max. 720 osob za hodinu a v roce 2002 vybudován systém umělého zasněžování. Samozřejmostí je noční osvětlení a k dispozici je neplacené parkovište. Na vrcholu sjezdovky bylo v roce 2006 vybudováno sociální zázemí s občerstvením a krytým posezením. Svah bude pravidelně upravován novou rolbou.

Městský hřbitov

Městský hřbitov

V roce 1885 byl při cestě na Svatý Hostýn zbudován nový městský hřbitov, jehož součástí je i Loudonský hřbitov. Na hřbitově se nacházejí hroby významných osobností např. malíře Hanuše Schwaigra, malíře Františka Ondrúška, spisovatele Františka Táborského a objevitelky Bible kralické Vlasty Fialové.

Muzeum na Svatém Hostýně

Muzeum na Svatém Hostýně

Muzeum na Svatém Hostýně je umístěno v Jurkovičově sále po pravé straně baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Ve svých expozicích představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost, expozici přírodnin, flóry a fauny Hostýnských vrchů.

Muzeum Rusava - Památník obce

Muzeum Rusava - Památník obce

Muzeum Rusava - Památník obce se nachází ve druhém patře obecního úřadu na Rusavě. Připomíná osobitou historii obce, kulturu a způsob života dřívějších obyvatel. Věnuje se lidové kultuře a umění, představuje tradiční řemesla, nářadí, valašské kroje, dřevěný nábytek a další výrobky, které patřily ke každodennímu životu rusavského lidu.

Naučná stezka Spáčilova

Naučná stezka představuje na 5 zastaveních historické i přírodní zajímavosti severozápadní části Chřibů. Je vhodná pro pěší a má délku 13,2 km.

Pardus, vrchol

Pardus, vrchol

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek Hostýnských vrchů s téměř kruhovým rozhledem.

PP Bralová

PP Bralová

Přírodní památku Bralová, vyhlášenou v roce 1953 na ploše 0,85 ha, tvoří travnatá stráň na mírném východním až severovýchodním svahu vrchu Bralová (400 m n. m.).

PP Kamenec

Přírodní památku Kamenec, vyhlášenou v roce 1954 na ploše 3 ha, tvoří výslunná travnatá stráň na místě bývalého pískovcového lomu. Ve spodní části přechází stráň ve vlhkou olšinu na písčité půdě.

PP Kazatelna

PP Kazatelna

Přírodní památku Kazatelna, vyhlášenou v roce 1967, tvoří vypreparované skalisko (vrcholová skála) z pískovce magurské vrstvy, pod hlavním hřebenem Chřibů. Kazatelna je jedním z největších skalních útvarů v Chřibech.

PP Komínky

PP Komínky

Přírodní památku Komínky, vyhlášenou v roce 1967 na rozloze 0,5 ha, tvoří vrcholová skalnatá partie Chřibů táhnoucí se od Kudlovické doliny směrem k Bunči.

PP Kozel

PP Kozel

Kozel je přírodní památka situovaná, jako izolovaný skalní útvar v přírodním parku Chřiby. Nachází se v severozápadním svahu Ocásku, 650 m jižně od zříceniny hradu Cimburk. Je tvořen pískovcem a slepenci magurského flyše. Výška skaliska je 22 m, půdorys činí 20×6 m. Je vyhledávaným cílem horolezců – popsáno je celkem 18 výstupových tras. Dle pověsti čerti chtěli překazit Cyrilu a Metoději stavbu kostela na hoře sv. Klimenta. Každý nesl jeden velký balvan (Lucifer pak ten největší) a blížili se ke kostelu. Když je Metoděj zpozoroval, vztyčil proti nim znamení svatého kříže a čerti v děsu upustili každý svůj balvan právě tam, kde zrovna byl. Kozel byl balvan, který nesl sám Lucifer. Dle jiné pověsti, zaznamenané v roce 1940 Rudolfem Šrotem, je skalisko zkamenělý čert, který byl vypuzen poustevníkem, stavějícím kapli pod vrcholem Ocásku.[1]

PP Na Jančích

Přírodní památka Na Jančích, vyhlášená v roce 1956 o výměře 2,5 ha, je přirozená podhorská louka s karpatskou květenou.

PP Obora

PP Obora

Přírodní památku Obora, vyhlášenou v roce 1956 na výměře 14,5 ha, tvoří původní listnatý les s četnými druhy chráněných rostlin v podrostu.

PP Pod Kozincem

Přírodní památku Pod Kozincem, vyhlášenou v roce 1955 na výměře 20,4 ha, představují jednosečné podhorské karpatské louky v západní části Hostýnských vrchů.

PP Přehon

Přírodní památka Přehon, vyhlášená v roce 1955 na výměře 2,3 ha, je výslunná travnatá stráň s ojedinělými břízami, s jihovýchodní expozicí nad obcí Chvalnov.

PP Rameno Moravy

PP Rameno Moravy

Přírodní památka Rameno Moravy, vyhlášená v roce 1995 na výměře 1,6 ha, představuje slepé rameno, které bylo odděleno při regulaci řeky Moravy.

PP Skalka-Polomsko

Přírodní památka Skalka-Polomsko, vyhlášená v roce 1952 na ploše 0,88 ha, se rozprostírá na příkré travnaté stráni, zčásti zarostlé keři a stromy.

PP Stonáč

PP Stonáč

Přírodní památku Stonáč tvoří mokřadní stanoviště v nivě stejnojmenného potoka lemovaného hlavatými vrbami s původními hanáckými tůněmi. Leží v Hornomoravském úvalu (Středomoravská niva) na jihozápadním okraji obce Bílany a zasahuje až po železniční trať Kroměříž - Hulín k okraji přírodního parku Zámeček. Leží v nadmořské výšce 189 až 190 m

PP Stráň

Přírodní památku Stráň, vyhlášenou v roce 1992 na ploše 8,6 ha, představuje travnatá stráň se soliterními lípami a skupinkami borovic, která klínovitě zabíhá do zalesněného západního svahu vrcholu Hostýna (734,6 m).

PP Včelín

Přírodní památka Včelín, vyhlášená v roce 1953 na ploše 2,7 ha, je fragmentem původní lesostepi se vzácnými společenstvy teplomilných druhů. Tvoří ji příkrá výslunná stráň s jihovýchodní expozicí, z jižní strany spadající až k vodnímu toku Cvrčovického potoka. Stráň je místy rozryta zasutými lomy, porostlá borovým lesíkem, skupinami keřů a ovocnými stromy.

PP Vřesoviště Bílová

Přírodní památka Vřesoviště Bílová, vyhlášená v roce 1982 na výměře 2,98 ha, představuje zbytky podhorského vřesoviště s jalovci v Hostýnských vrších.

PR Čerňava

PR Čerňava

Přírodní rezervace Čerňava, chráněná od roku 1975, na výměře 18,13 ha, představuje původní karpatský les pod vrchem Čerňava (843,8 m) v Hostýnských vrších.

PR Kelčský Javorník

PR Kelčský Javorník

Přírodní rezervace Kelčský Javorník byla vyhlášena v roce 1976 na rozloze 41,61 ha. Tvoří příkré severní úbočí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelčského Javorníku (864,7 m n. m.).

PR Obřany

PR Obřany

Přírodní rezervace Obřany představuje zachovaný zbytek přirozeného suťového lesa v Hostýnských vrších. Zaujímá vrcholové partie vrcholu Obřany, jeho přilehlé svahy a vrchol Jeleníku. Na vrchu Obřany leží zřícenina hradu ze 14. století.

PR Sochová

Přírodní rezervaci Sochová tvoří lesní porosty typu jedlobučiny, v části rezervace staré až 150 let, s geologickými útvary a pseudokrasovými jevy.

PR Tesák

PR Tesák

Přírodní rezervaci Tesák tvoří přirozený porost jedlobučiny v Hostýnských vrších. Výměra rezervace je 7,55 ha, vyhlášena byla v roce 1975.

PR Záskalí

Přírodní rezervaci Záskalí, vyhlášenou v roce 1995 na rozloze 31,85 ha, tvoří vrcholová skalnatá partie Chřibů a jižní svah pod kótou Kameňák (451 m n. m.) táhnoucí se od Kudlovické doliny směrem k Bunči.

přírodní rezervace Stará Hráz

přírodní rezervace Stará Hráz

Přírodní rezervaci Stará hráz tvoří lesní společenstva dubohabřin a jasanových olšin na pravém údolním svahu a v nivě meandrující říčky Stupavy (Kyjovky), která jsou charakteristická pro oblast Chřibů. Nachází se ve Stupavské vrchovině na svahu s jihovýchodní až jihozápadní orientací v nadmořské výšce 320 až 360 m, asi 1 km západně od obce Stupava, v bezprostřední blízkosti silnice z Koryčan do Stupavy.

Skalný

Skalný

Geologický útvar Skalný se nachází na jihozápadním hřbetu vrchu Skalný (709 m n. m.) v Hostýnských vrších, 2 km jihovýchodně od poutního místa Svatý Hostýn. Soustava sklaních útvarů z masivního pískovce a slepence rusavských vrstev byla vytvořena mrazovou destrukcí vrchních částí skalního hřbetu. V této oblasti se nachází několik izolovaných skalisek pojmenovaných podle charakteristických tvarů, jako například Orel, Zub či Žába. Skalní útvary jsou ukryty v lese.

Smrdutá

Smrdutá

Přírodní rezervace Smrdutá (745 m n. m.) je oddělena malým sedlem od Čerňavy a rozprostírá se 4 km jihovýchodně od Chvalčova. Představuje jeden z nejlépe zachovaných lesních porostů v Hostýnských vrších s geomorfologicky vyznačenými skalními útvary pískovcovými a slepencovými skalisky a pseudokrasovými jeskyněmi na prudkém suťovém svahu. Nejdelší jeskyně nazývaná Smrdutá je průchozí, 56 m dlouhá, výškový rozdíl mezi vchodem a východem je 12 m. Jeskyně je místy velmi těsná a vstupovat do ní lze jen na vlastní nebezpečí.

Socha sv. Antonín káže rybám

Socha sv. Antonín káže rybám

Socha je umístěná po pravé straně baziliky kousek od bočního vchodu. Zhotovil ji František Rada v roce 1948. Původně tato socha stála opuštěna v lese při císařské cestě pod Vodní kaplí.

Socha sv. Floriána

Socha sv. Floriána

Socha sv. Floriána se nachází na návsi v obci Bílavsko nedaleko Bystřice pod Hostýnem. Byla postavena roku 1760 s nápisem "Boží rytíři mučedníče páně, patrone náš, pros za nás!".

Sochy svatého Cyrila a Metoděje

Sochy svatého Cyrila a Metoděje

Sochy svatého Cyrila a Metoděje jsou umístěny před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Zhotovil je kroměřížský sochař Antonín Tomáš Beck. Sochy jsou vysoké 220 cm a jsou z jemnozrného pískovce.

Starý hřbitov

Starý hřbitov

První bystřický hřbitov se rozprostíral do počátku 16. století kolem kostela sv. Jiljí. Roku 1534 vznikl hřbitov v dnešním parku Zahájené. V letech 1760–1763 zde nechal farář Straka na vlastní náklady postavit hřbitovní kapli sv. Vavřince. Barokně klasicistní kapli projektoval zednický mistr Antonín Mates Slováček ze Židlochovic. Inspiroval se při tom stavbou Grimmova zámeckého paláce. Zvenku jsou při kapli zazděny náhrobky. Tento hřbitov se využíval až do roku 1885, kdy byl založen nový hřbitov při hostýnské cestě.

Tesák

Jde o horské sedlo v Hostýnských vrších, nejvýznamnější křižovatkou a východisko pěších i lyžařských túr. Nachází se mezi údolími říček Bystřičky a Juhyně a oblast patří do severní větve Hostýnských vrchů. Středisko je vhodné pro zimní i letní rekreaci. Na Tesáku se nachází dvě sjezdovky a několik upravovaných běžeckých tras. V létě je oblast vhodná pro příznivce pěší turistiky i cykloturistiky.

Thonetova vila

Thonetova vila

Trinitářský klášter

Bývalý trinitářský klášter z 18. století. Nacházel se na současném náměstí Sv. Anny.

Zámek Hoštice

Zámek Hoštice

Zámek Hoštice je významný hlavně jako rodiště rakouské spisovatelky Marie Ebner-Eschenbach, rozené hraběnky Dubské, kterou připomíná pomník v zámeckém parku. Koncem 17. století byl postaven barokní zámek na místě původní tvrze. Roku 1788 byl rokokově upraven, počátkem 19. století získal klasicistní vzhled. V současné době zámek patří soukromým majitelům, je ve velmi dobrém stavu a po domluvě je možnost i návštěvy.

Zámek Zdounky

Zřícenina hradu Křídlo

Zřícenina hradu Křídlo

Zřícenina hradu založeného v polovině 14. století se nachází u obce Brusné.

Boží muka

Boží muka

Za vsí na Říkovice, u prvního sjezdu na polní cestu, se nachází čtyřhranná zděná stavba se zasklenou nikou na pohledové straně. Uvnitř niky najdeme obrázek P. Marie Hostýnské.

Boží muka

Boží muka

Za hřbitovem, v polích, se nachází čtyřboká hranolová stavba se čtyřmi nikami se souškou sv. Josefa Pěstouna. Na střeše je umístěn jednoramenný kovaný kříž.

Boží muka

Boží muka

Za obcí Bořenovice v kopci po levé straně cesty na Holešov pod stromy se nachází boží muka z počátku 20. století. Jde o šestibokou stavbu vyvedenou v kombinaci bíle a žluté omítky se dvěma zasklenýma nikami v přední časti. Uvnitř je větší obraz P. Marie. Obě niky jsou zamřížované. Na střeše je zepředu štít s jednoramenným kovaným křížem.

Boží muka Rymice

Boží muka Rymice

Za obcí Rymice u polní cesty směrem na Roštění si můžete prohlédnout boží muka.

Bunč

Bunč

Turistické a rekreační středisko s turistickou chatou Bunč leží na hřebenu Chřibů.

Drážov, přírodní památka

Drážov, přírodní památka

Přírodní památka Drážov představuje ostrůvek teplomilné vegetace na výslunné travnaté a křovinaté stráni s jihozápadní expozicí

Evangelický kostel

Evangelický kostel

Slouží k církevním účelům. Bohoslužby se konají každou neděli v 10 hodin. Kostel byl postaven v roce 1856.

Hradisko Chlum

Po kdysi velmi rozsáhlém gotickém hradu Chlum zbyly pouze zbytky valů.

Kaple Panny Marie Svatohostýnské - Lesní kaple

Kaple Panny Marie Svatohostýnské - Lesní kaple

Významná stavba pochází z roku 1882. Konají se zde v letních měsících pobožnosti.

Kaple P. Marie

Kaple P. Marie

Kaplička byla postavena jako poděkování P. Marii za ochranu během II. světové války. Dne 15. 8. 1946 byla vysvěcena. Ve štítu kaple je umístěna soška P. Marie, pod ní text.

Kaple P. Marie Hostýnské

Kaple P. Marie Hostýnské

Za obcí v kopci po levé straně cesty na Pacetluky se nachází čtyřboká zděná obdélníková stavba s trojbokým závěrem omítnutá nažluto z roku 1885. Nad vchodem ve štítu je umístěna nika s obrazem. Dne 27. 11 1963 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple sv. Cyrila a Metoděje se nachází na severním svahu kopce nad obcí Chvalčov a byla postavena v letech 1936 - 1937 Arcibiskupstvím olomouckým ve spolupráci s obcí Chvalčov. V interiéru se nachází hlavní oltářní obraz sv. Cyrila a Metoděje a soška sv. Josefa s Ježíškem. Kaple byla v roce 2013 zrekonstruována a v roce 2014 byl do věžičky zavěšen nový zvon sv. Stanislava o hmotnosti 34 kg. Vedle kaple se nachází pískovcový kříž.

Kaple sv. Floriana

Zděná kaple sv. Floriana z konce 18. století, přiléhá k areálu hřbitova.

Kaple sv. Floriana

Kaple sv. Floriana

Kaple sv. Floriana z roku 1908. Slouží k církevním účelům.

Kaple sv. Floriána

Kaple sv. Floriána

Kaple se nachází v Karlovicích - část obce Kostelec u Holešova. Zděná stavba je podkovitého půdorysu. V průčelí ve štítu má zasklený výklenek se soškou sv. Floriána. Kaple byla postavena v roce 1969.

Kaple sv. Martina

Kaple sv. Martina

Kaple sv. Martina je postavena v pozdně barokním slohu u vstupu do Smetanových sadů. Původní kaple spolu s přilehlým špitálem lehla popelem roku 1681. Kaple byla obnovena až v roce 1744 nákladem holešovského faráře Františka Wagnera. Oltářní obraz znázorňuje sv. Martina na bílém koni, jak utíná mečem část svého pláště, aby obdaroval klečícího žebráka. Sochařskou výzdobu provedl O. Zahner z Olomouce. Po roce 1989 bylo započato s úpravou zchátralé kaple, ve které se nekonaly bohoslužby téměř čtyřicet let. Slavnostní děkovná mše svatá se uskutečnila 11.11.1996. Přilehlý dům U sv. Martina, který byl také rekonstruován, využívá dnes Římskokatolická farnost Holešov. Je zde umístěna farní knihovna, křesťanský obchůdek Naděje, děkanátní Centrum pro rodinu Holešov (odkaz: cprholesov.webnode.cz) a v jednotlivých místnostech se konají pravidelná setkávání věřících všech věkových skupin

Kaplička

Kaplička

Čtyřhranná obdélníková stavba z cihle s pultovou střechou se nachází za obcí u polní cesty.

Kaplička

Kaplička

Stavba je podkovitá, žlutě omítnutá s oplechovanou střechou natřenou na červenou. Na střeše umístěn jednoramenný postříbřený kříž.

Kaplička "Na Kráčinách"

Kaplička na kráčinách byla postavena v roce 1908.

Kaplička P. Marie

Kaplička P. Marie

Kaplička se nachází v polích pod lípou před obcí Ludslavice. Byla postavena v roce 1908. Je to zděná stavba čtvercového půdorysu se sedlovou plechovou střechou.

Kaplička s pamětní deskou obětem fašismu

Kaplička s pamětní deskou obětem fašismu

Čtyřhranná stavba, ve předu prosklená nika se sochou Ježíše Krista a žulová deska s textem.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Kaplička je obdélníkového půdorysu, vzadu je stěna půlkruhově vyboulená ven. Střecha je z akončená křížem.

Kostel Andělů Strážných

Kostel Andělů Strážných

Novogotický kostel se skládá z jedné lodi, sakristie, kněžiště a věže. V nikách kolem vchodu a věže jsou ve výklencích umístěny sochy Madony, sv. Petra, sv. Josefa a sv. Pavla. Presbytář je dílem Otmara Olivy.

Kostel Navštívení p. Marie ( 1937 )

Kostel byl vysvěcen v roce 1938 a i v současné době slouží k církevním účelům.

Kostel Povýšení svatého Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže

Péčí Náboženského fondu byl zbudován kostel s titulem Povýšení svatého Kříže. Jde o pozdně barokní, jednolodní stavbu, zaklenutou třemi poli tzv. pruské klenby, zakončené pravoúhlým kněžištěm a sakristií. Chrám je zakryt sedlovou střechou. Z líce průčelí vyrůstá čtyřhranná věž, zastřešená čtyřbokým jehlanem, který přechází v osmiboký a je ukončen bání nad níž je jednoduchý kříž. Kostel se stává podle kanonického práva farním s přifařenými obcemi Lhota Radkova, Sovadina a Žákovice.

Kostel sv. Antonína

Filiální kostel sv. Antonína 1927 -1928. Tento jednolodní kostel byl vysvěcen roku 1928. Nachází se ve středu obce a slouží k církevním účelům. Spadá pod římsko-katolickou farnost Mysločovice.

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje

Původně v obci Bílavsko stával dřevěný kostelík zřejmě ze 14. století, který zanikl v letech 1730 - 1740. V jeho místě byl později zásluhou bystřického faráře Jana Straky postaven v roce 1783 kostel nový. Roku 1853 byl ke kostelu přistavěn hřbitov.

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje

V současnosti slouží k církevním účelům. Kostel sv. Bartoloměje je z roku 1786.

Kostel sv. Floriana

Kostel sv. Floriana

V březnu roku 1932 byl posvěcen základní kámen ke stavbě kostela, srpnu se konalo vysvěcení 4 nových kostelních zvonů a v prosinci byla v novém kostele sloužena první mše.

Kostel sv. Floriána

Kostel sv. Floriána

Základní kámen kostela byl položen v roce 1924. Má jednu loď, sakristii a presbytář. V průčelí věže je umístěna soška sv. Floriána.

Kostel sv. Floriána

Kostel sv. Floriána

Jednolodní orientovaná stavba se sakristií, presbyteriem a hranolovitou věží, ve které je umístěna socha sv. Floriána.

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Jana Křtitele

Goticko-renesanční stavba s cyrilometodějskou tradicí. Podle níž byl založen na místě, kde věrozvěstové kázali. Stáli přitom na velkém kameni, který prý byl zazděn do pozdější kostelní kazatelny. Při nějaké přestavbě kostela se však ztratil a nedochoval se. Zachovala se však náhrobní deska majitele uhřického panství Kryštofa Jagera z roku 1605. V chrámu se nachází i další pamětihodnost - hliněný svatostánek. Jedná se jedná o habánskou práci z konce 16. a začátku 17. století. Vznikl v místní toufarské dílně v čase, kdy Uhřice vlastnil Kryštof Jger z Puysbrunu. Na to, že se jedná o vzácné hrnčířské dílo, se přišlo až v roce 1929. Pod kostelem je hrobka a v ní prý tři rakve bývalých majitelů Uhřic. Jedním z pohřbených má být i Jaroslav Racek z Mrdic, o kterém se vypráví následující pověst o Jaroslavovi z Mrdic.

Kostel sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny

Uprostřed obce, na kopci, se nachází kostel s věží o jedné lodi, kněžišti a sakristii.

Kostel sv. Kunhuty

Kostel sv. Kunhuty

Kostel sv. Kunhuty je významnou dominantou obce.

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše

Na návsi se nachází stavba o jedné lodi, kněžišti, sakristii a věži. Vstup je přesunut. Střecha je kryta taškou a je mansardová, sedlová nebo zvalbená.

Kostel Sv. Petra a Pavla

Kostel Sv. Petra a Pavla

Kostel Sv. Petra a Pavla pochází z první poloviny 18. století. Kostel je jednolodní stavba s presbyteriem, sakristií a věží. Loď je obdélníkového půdorysu, věž je hranolová a je předsunuta před kostel – tvoří předsíň.

Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava

Dnešní podobu kostel nabyl přístavbou v roce 1858.

Kostel sv. Vavřince

Kostel slouží k církevním účelům.

Kostel sv. Vendelína

k významným památkám obce patří kostel sv. Vendelína z roku 1887.

Kříž z r. 1764

Kříž z r. 1764

Pozdně barokní kříž se skládá z podstavce s římsou, nástavce, čepu a kříže. Kolem nástavce na římse jsou umístěny tři sochy v podživotní velikosti – po pravé straně je to sv. Hubert jako patron řezníků, nalevo sv. Vendelín s hlavou ovečky u pravé nohy a uprostřed P. Marie.

Kříž z r. 1869

Kříž z r. 1869

Kříž se nachází na kraji obce a je složen z podstavec o pěti schodech, čepu a kříže s korpusem a destičkou. Pohledová strana soklu je obohacena o reliéf P. Marie.

Kříž z r. 1880

Kříž z r. 1880

Pod křížem stojí dvě sochy v podživotní velikosti při modlitbě, s očima upřenýma ke kříži. Patrně jde o P. Marii nalevo a Maří Magdalénu napravo. V podstavci se nachází reliéf kalichu a hostie.

Kříž z r. 1886

Kříž z r. 1886

Na hřbitově se nachází kříž s podstavcem z bílého mramoru. Korpus i destička jsou pozlaceny. V podstavci je uveden autor. Ornamenty jsou i na kříži s výjimkou přední strany. Text na druhém stupni vepředu je zlacen, vše ostatní je vyvedeno v černé barvě.

Kříž z r. 1909

Kříž z r. 1909

Kříž je usazený na podstavci o čtyřech stupních. Uprostřed soklu je vyryt text.

Loudonský hřbitov

Loudonský hřbitov

Hřbitov rodiny Loudonů založil roku 1894 u nového hřbitova Ernst svobodný pán z Loudonu. Nacházejí se zde nejen náhrobky členů rodiny Loudonů, ale také náhrobky některých jejich příbuzných a přátel. Pozoruhodnou pseudorománskou kapli vídeňského architekta Karla Mayredera vyzdobil freskami malíř Hanuš Schwaiger roku 1897. Na stěně je vyobrazena Panna Maria Svatohostýnská, u jejíchž nohou klečí jednotliví členové rodu Loudonů.

Mlýn

Jarohněvický mlýn původně ze 14. století byl upravený pro potřeby bydlení a není přístupný

Mohyla

Mohyla

Památník, nacházející se v Americkém parku, byl vybudován k 100. výročí bitvy u Slavkova na místě, kde byly pohřbívány oběti napoleonských válek. Dosahuje výšky 8 metrů.

Morový sloup

Morový sloup

Vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Dr. E. Beneše byl v první třetině 18. století postaven Mariánský sloup jako poděkování za odvrácení morové nákazy a jako ochrana proti ní. Na stupňovité podnoži trojúhelníkového půdorysu stojí v rozích tři sochy světců: sv. Jan Sarkander drží v levé ruce knihu se hřbetem vzhůru a pravou ruku má na srdci; sv. Roch je oděn v poutním šatu, ruce má složené na prsou, na levé ruce má zavěšený kulatý míšek na vodu a u nohou mu leží pes; sv. Jan Nepomucký je oblečen v klerice, v pravé ruce drží kříž a levou ruku má na srdci. Uprostřed je vztyčen štíhlý sedmimetrový sloup, na jehož hlavici je umístěna socha Panny Marie, která má nad hlavou svatozář, ruce sepjaté k modlitbě a oči obrácené k nebesům. Jedná se o velice hodnotnou kulturní památku.

Muzeum Kvasice

Malá expozice muzea Kvasice seznamuje s historií obce od pravěku až po 2. sv. válku. Mezi exponáty nechybí vykopávky, obrazy, pohlednice a kroje.

Památná lípa

Památá lípa, jejíž věk se odhaduje na 350-480 let

Památník Emila Filly

Památník na zámku v Chropyni věnovaný zakladateli českého moderního umění a přednímu představiteli kubismu ve střední Evropě Emilu Fillovi je momentálně v rekonstrukci.

Památník osvobození obce

Památník připomínající osvobození obce Rudou armádou pochází z roku 1946.

Památník padlých

Památník padlých

Na památku 12 mladíků z Martinic, kteří se nevrátili z I. světové války nechali místní občané postavit památník.

Památník padlých manželů a otců

Památník padlých manželů a otců

Památník postavený v roce 1922 na památku zemřelých manželů a otců stojí za obcí Pacetluky.

Památník padlých obou světových válek

Památník padlých obou světových válek

Památník se skládá ze sochy sv. Václava v nadživotní velikosti a dvou samostatně stojících desek, na kterých jsou zapsána jména padlých ve světových válkách.

Památník padlým a zemřelým rodákům 1914-1918

Památník padlým a zemřelým rodákům 1914-1918

V hlavním soklu je spodobněn anděl s umírajícím vojínem. Anděl svou levou rukou vojákovy ukazuje na 3 znaky budoucí republiky. Z boku památníků jsou uvedena jména padlých.

Památník padlým pro vlast a v cizích službách 1914-1918

Památník padlým pro vlast a v cizích službách 1914-1918

Ve spodní části památníku je umístěn reliéf anděla s umírajícím vojákem, kterému je prstem levé ruky ukazováno vycházející slunce. V horní části jsou uvedena jména a roky úmrtí padlých vojáků spolu s fotografiemi.

Památník padlým ve světové válce

Památník padlým ve světové válce

Památník se skládá z desky s reliéfem anděla a raněného vojáka zakončené křížem a dvou sloupců po stranách desky se jmény a fotografiemi padlých.

Památník padlým ve světové válce

Památník padlým ve světové válce

Památník je tvořen ze dvou částí - podstavce a obelisku. V pohledové straně vidíme reliéf anděla a umírajícího vojáka se symbolikou vycházejícího slunce, plastiku hlavy Masaryka, kříž s hlavou Krista obtočený trnovou korunou a jména a data padlých.

Památník padlým vojínům ve světové válce

Památník padlým vojínům ve světové válce

Památník stojící na návsi v parku je věnovám vojákům padlým ve světové válce.

Památník vojínům padlým ve světové válce

Památník vojínům padlým ve světové válce

V horní části památníku je vyrytý kříž s hlavou Krista, uprostřed jsou jména padlých vojáků s jejich fotografiemi a roky narození a úmrtí a ve spodní části památníku je reliéf anděla s umírajícím vojákem – anděl pravou rukou drží vojáka za rameno, levou mu ukazuje vycházející slunce za horami.

Památný dub

Památný dub starý přibližně 400 let stojí na rozhraní mezi Loukovem a obcí Libosváry.

Pamětní deska buditelům rodného kraje a slavným rodákům

Pamětní deska buditelům rodného kraje a slavným rodákům

Na návsi, na budově školy, se nachází žulová deska se jmény čtyř místních osobností 19. století.

Pamětní deska padlým vojínům ve světové válce

Pamětní deska padlým vojínům ve světové válce

Deska se jmény padlých a jejich daty narození a úmrtí je umístěna na chodbě obecního úřadu v Zahnašovicích.

Panský mlýn Brusenka

Panský mlýn Brusenka

Dříve panský mlýn, dnes stylový penzion s restaurací.

Platanová alej

Platanová alej

Platanovou alej dal na nábřeží řeky Bystřičky v polovině 19. století vysadit tehdejší majitel panství Olivier svobodný pán z Loudonu, inspirován radou rusavského evangelického faráře Daniela Slobody. Semena platanů javorolistých přivezl z Itálie. Roku 1980 byla alej vyhlášena skupinou památných stromů.

Pomník obětem  1. sv. války

Pomník obětem 1. sv. války

Pomník pochází z roku 1922.

Pomník sv. Václava

Pomník sv. Václava

Socha stojí na podstavci, v pravé ruce svírá kovový praporec a levou ruku zakrývá erb s českým lvem. Po obou stranách podstavce přiloženy křídla se žulovými deskami, na nichž jsou uvedena jména a data padlých, a to ve dvou sloupcích.

PP Bernátka

Přírodní památka Bernátka, vyhlášená v roce 1975 o výměře 3 ha, představuje zachovalý jedlobukový porost v Hostýnských vrších.

Rajnochovická klauza

Rajnochovická klauza

Největším bohatstvím obce Rajnochovice byly a jsou dodnes lesy. Před 200 lety nebyly vybudovány pevné cesty pro povozy. Dříví se proto z lesů nesváželo, ale plavilo. Aby se zvýšil tok vody, vznikaly malé přehrady, tzv. klauzy. Jedna se nachází na Juhyni na Košových, u hlavní silnice Troják Tesák, druhá u pramene Fons Theodori nad Rosošným v PR Čerňava.

Rajnochovická lesní železnice, z.s.

Rajnochovická lesní železnice, z.s.

Areál Arcibiskupské lesní železnice v Rajnochovicích můžete navštívit po předchozí domluvě na níže uvedeném telefonním čísle nebo při příležitosti konání Anenské pouti a jiných kulturních akcích.

Retenční nádrž Mojena

V roce 2001 byla v Přílepích postavená retenční nádrž o objemu 6100 metrů krychlových, která slouží i k rekreaci.

Rozhledna Lebedov

Rozhledna Lebedov

Dřevěná stavba, celoročně a bezplatně přístupná, je 9 m vysoká. Symbolizuje větrný mlýn, stojí nad osadou Lebedov (místní část obce Zdounky) poblíž Koláčkova mlýna.

Římskokatolický kostel sv. Cyrila a Metoděje

Římskokatolický kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl dokončen v roce 1889. Jedná se o jednolodní stavbu se štíhlou věží v průčelí. Podvěžím vede hlavní vchod do kostela.

Socha houslistky

Socha houslistky

Bronzová socha sedící dívky je usazena na betonové základně před Základní uměleckou školou F. X. Richtera. Dívka se pravou rukou opírá o podstavec, na kterém sedí, a v levé ruce drží krk houslí. V podstavci je vyryto jméno autora.

Socha Ježíše Krista

Socha Ježíše Krista

Socha Krista držící se levou rukou za srdce stojí na návsi v parku.

Socha Kalvárie

Socha Kalvárie

Pískovcové sousoší bylo postaveno k výročí roku 2000. Je tvořeno ukřižovaným Ježíšem Krisem, P. Marií a sv. Josefem.

Socha P. Marie

Socha P. Marie

Světice v podživotní velikosti stojí na kamenech, kolem pravé ruky má zavěšen růženec, ruce má sepnuté k modlení na prsou, na levé noze růži a vlasy má zakryté pláštěm.

Socha P. Marie

Socha P. Marie

Světice je v podživotní velikosti, postava je celá zahalená, ruce má na hrudi a drží v nich srdce.

Socha P. Marie

Socha P. Marie

Socha byla postavena v roce 1891. Je v podživotní velikosti. Marie má ruce překřížené na prsou, celá postava je zahalena v plášti a lem jejích šatů je pozlacen.

Socha P. Marie Hostýnské

Socha P. Marie Hostýnské

Světice v levé ruce drží Krista, který sám svírá v levé ruce blesky s plechů. Oba mají korunu, která je zlacená. Barvená je i loďka na níž P. Marie stojí.

Socha P. Marie Hostýnské

Socha P. Marie Hostýnské

Socha se nachází na konci obce Horní Lapač ve směru na Martinice. Skládá se z dvoustupňové základny a podstavce s římsou. Socha v nadživotní velikosti je vyvedena barevně a kolem hlavy má svatozář s dvanácti hvězdami.

Socha P. Marie Hostýnské

Socha P. Marie Hostýnské

Socha světice v životní velikosti stojící na žlutém srbku měsíce a malým Kristem držícím kovové blesky je usazena na podstavci složeném z několika částí, včetně půlkruhové římsy. V každé hraně římsy vytvořen reliéf hlavy andělíčka s křídli.

Socha P. Marie Immaculaty

Socha P. Marie Immaculaty

Podstavec je zakončen římsou na níž je umístěna pískovcová socha P. Marie Immaculaty v téměř životní velikosti – světice je znázorněna stojící pravou nohou na srpku měsíce a levou nohou na hadovi obepínajícím zeměkouli a s květinou růže v tlamě. Dílo je navíc doplněno o dvě sošky andělíčků sedících na skále usazené na hranolech.

Socha P. Marie Lurdské

Socha P. Marie Lurdské

Pískovcová socha stojí v rohu hřbitova. Světice stojí na skále, ruce má sepjaté na prsou, kolem pravé ruky růženec a na obou chodidlech růže.

Socha P. Marie Lurdské

Socha P. Marie Lurdské

Socha Panny Marie stojí za obcí Míškovice. Světice je v téměř životní velikosti, ruce má sepjaté na prsou, kolem pravé ruky je zavěšen růženec a u pravé nohy jí leží růže.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého

Kvalitní rokoková socha ze 3. čtvrtiny 18. století z dílny Ondřeje Schweigla, umístěná na návsi. Druhá socha sv. Jana Nepomuckého, která stojí na uhřické straně křižovatky na Silničné je novodobou replikou, která nahrazuje původní pozdně barokní sochu z roku 1765, která byla v roce 2003 ukradena a nebyla dosud nalezena.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí v obci Pravčice před kostelem. Světec drží oběma rukamakříž, kolem hlavy má kovovou svatozář.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha v životní velikosti se nachází na návsi obce Kyselovice. Světec drží v levé ruce kříž s korpusem opřený o rameno, v pravé kněžskou čapku, má na sobě rochetu, mozetu a kleriku a kolem hlavy má rozmístěno pět zlacených hvězd ve svatozáři.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa se nachází před obecním úřadem v obci Míškovice. Josef v pravé ruce drží malého Krista v levé lilii.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Na přední straně soklu je vyobrazen reliéf Panny Marie vyvedený v bílé barvě. Světec drží Krista, který žehná v levé ruce, prsty pravé ruky ukazuje před sebe.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa se nachází před obecním úřadem v obci Míškovice. Josef v pravé ruce drží malého Krista v levé lilii.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Světec drží malého Ježíška v levé ruce, lem jeho šatů je zlacen.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa se nachází před obecním úřadem v obci Míškovice. Josef v pravé ruce drží malého Krista v levé lilii.

Socha sv. Josefa

Socha sv. Josefa

Na přední straně sochy vidíme erb Josefa rytíře Schaffenburka. Světec pravou rukou drží malého Ježíška, v levé společně se zbytkem železného kříže i jeho nožku, dítě naopak pravou rukou hladí vousy na světcových tvářích, za hlavou má Kristus kovovou svatozář, obě postavy mají kudrnaté vlasy a hlavy nakloněny směrem k sobě.

Socha sv. Vendelína

Socha sv. Vendelína

Socha světce je oděna v poutnickém plášti, drží v pravé ruce knihu, v levé ruce svírá kovovou pastýřskou hůl zabodnutou u levé nohy do země a u pravé nohy mu leží dvě ovečky. Na podstavci je uvedem rok rekonstrukce 1879.

Socha sv. Vendelína

Socha sv. Vendelína

Socha je usazena na čtyřhranném podstavci. Světec v životní velikosti drží v pravé ruce kovovou pasteveckou hůl s kloboukem, přes záda má usazenou mošna. U pravé nohy leží na kameni ovce.

Socha T. G. Masaryka

Socha T. G. Masaryka

V areálu před gymnáziem je postavena na žulovém podstavci s krycí deskou socha T.G.M. v nadživotní velikosti. Podstavec je opatřen deskou shrnující osud prvního prezidenta ČSR.

Sokolovna

Sokolovna

Sokol - Sokolovna

Sportovní zařízení klubu TJ Sokol Holešov.

Sousoší Piety

Sousoší Piety

Několikastupňový podstavec s hlavicí nese sochu P. Marie s tělem Ježíše Krista sejmutého z kříže, tzv. Piety. Je v nadživotní velikosti. Panna Marie nese na klíně Ukřižovaného, pravou rukou podpírá Ježíšovu hlavu, levou drží jeho ruku a kolem hlavy má kovovou svatozář.

Sousoší sv. Anny

Sousoší sv. Anny

Barokní sousoší sv. Anny tvoří v krajině významnou dominantu. V těsné blízkosti prochází cykloturistická trasa č. 5033.

Uhřice – Janův Dvůr

Uhřice – Janův Dvůr

Významné místo napoleonských válek. Zde došlo k setkání Napoleona a Františka I. v roce 1805. Skupina budov 3 km jihovýchodně od Uhřic při bývalé železniční zastávce Uhřice. V úterý 3. prosince 1805 (den po bitvě u Slavkova) se v Uherčicích střetli vojáci francouzského sboru maršála Bernadotta s ustupujícími Rakušany. O další den později, ve středu 4. prosince 1805 odpoledne se u Spáleného mlýna sešli rakouský císař František I s Napoleonem, aby dohodli příměří. Událost připomíná pamětní deska z roku 1900 a nově i informační tabule a obelisk. V sousedství Spáleného mlýna byl později vybudován liechtenštejský dvůr zvaný Janův Dvůr.

Větrný mlýn holandského typu

Větrný mlýn holandského typu

Zděný větrný mlýn holandského typu v Kunkovicích je jediný, který se zachoval na Kroměřížsku. Stojí asi 300 m severovýchodně od obce, na návětrné vyvýšenině, která dominuje okolí. Větrný mlýn je dnes v soukromém vlastnictví a postupně se jeho majitel snaží vylepšit jeho špatný stav. V roce 1978 byla provedena oprava střechy, zde bylo ještě možné spatřit části původního zařízení v podobě hřídele palečného kola s brzdou pro systém otáčivé střechy, tzv. stolici s letopočtem 1890, násypný koš, moučnici, mlýnský kámen a dřevěné schody do patra.

Vodní kaple

Vodní kaple

Nachází se v dolní části schodiště. Původně nechal hrabě Jan z Rottalu v roce 1658 kolem upraveného vodního pramene postavit kapličku, později v roce 1700 ji nechal opravit bystřický farář Tomáš Provazník. V roce 1748 proběhla velká přestavba. Pod kaplí bylo vybudováno sklepení. Roku 1816 byla zdevastovaná kaple opravena. Koncem 19. století bylo novobarokně upraveno vstupní průčelí kaple. Rozsáhlá oprava proběhla v letech 2003 až 2004.

Zámecký park

Zámecký park

Zámecký park se rozkládá kolem zámečku Přílepy.

Zámek Cetechovice

Barokní zámek z 18. století, který po 2. světové válce sloužil mimo jiné pro potřeby zemědělského družstva a jako domov pro řádové sestry, byl po roce 1989 navrácen původním majitelům.

Zámek Kvasice

Zámek Kvasice

Zámek v Kvasicích dnes slouží jako obecní domov důchodců a není přístupný veřejnosti.

Zámek Přílepy

Zámek Přílepy

Zámek Přílepy je nejvýznamější památkou obce. Byl postaven v roce 1852 na místě bývalé tvrze. V roce 1885 byl zámek přestavěn dodnešní podoby.

Zámek Střílky

Zámek Střílky

Barokní zámek dnes slouží jako ášram Nadace Živoucí světlo, která jej postupně rekonstruuje a obnovuje také přilehlý park. Je pravidelným dějištěm duchovních cvičení.

Zámek Věžky

Nevelký klasicistní patrový zámeček je považován za významný článek ve vývoji moravské zámecké klasicistní architektury 19. století. Zámek není přístupný veřejnosti.

Zámek Žeranovice

Zámek Žeranovice

Zámek Žeranovice slouží jako sídlo Obecního úřadu, pošta, restaurace, knihovna. Stavební sloh novogotika.

Zdenička u Těšánek

Zdenička u Těšánek

Rohledna Zdenička stojí na návrší obklopena pastvinami a nově vysázenými ovocnými sady. Sady s pastvinami jsou majetkem firmy Grunt Těšánky s.r.o., která vlastní rekreační dvůr v obci Těšánky, které jsou vzdáleny 2 km od Zdounek a nabízí hypoturistiku.

Zřícenina hradu Chlum

Na kopci nad Bílavskem jsou stopy zříceniny a valů. Byla tam středověká tvrz s dvojitými hradbami, kterou páni z Kunštátu přestavěli na hrad. Po roce 1420 nejsou již žádné zprávy o Chlumu, patrně byl pobořen v husitských nebo uherských válkách.

Zřícenina hradu Obřany

Zřícenina hradu Obřany

Pověstmi opředený hrad postavil v roce 1365 Boček z Kunštátu a Poděbrad. Hrad fungoval pouze asi 100 let, byl pobořen husity. Patří k nejvýše položeným hradům na Moravě, leží v nadmořské výšce 704 m.

Zřícenina hradu Šaumburk

Zřícenina hradu Šaumburk

Hrad Šaumburk dal postavit Bruno ze Schauenburku, olomoucký biskup ve 13. století. Zanikl za uherských válek v 15. století.

Zřícenina hradu Zubříč

Zřícenina hradu Zubříč

V odborné literatuře jsou uváděny rovněž názvy Bašta, Valy nebo Nový hrad. Uvádí se, že byl založen v roce 1302. O jeho účelu a poslání se však vedou spory. Podle názvu Bašta a Valy mohlo jít o předsunuté opevnění hradu Šaumburku nebo sídlo některého z biskupských manů. Po jeho zániku bylo zdivo rozebráno na stavby domů a k dovršení zkázy, zde byla za první světové války střelnice.

Zvonice

Zvonice

Zvonice v Přílepích. Jejím srdcem je zvon z roku 1921, který zhotovil brněnský zvonař Matoušek (28.10.1921). Původní dřevěná zvonice stála na čtyřech sloupech a její zvon zabavila rakouská armáda pro vojenské účely.

Zvonice

Zvonice se nachází ve středu obce. Byla postavena v roce 1854.

Zvonice

Zvonice

Zvonice čtvercového půdorysu stojí na návsi u budovy školy. Uvnitř veže zakončené křážem je umístěn zvon. Nad vchodem do zvonice se v obdélníkové nice nachází obraz sv. Floriána.

Zvonice

Zvonice

Uprostřed obce Bořenovice se nachází typický prvek venkovského urbanismu českých a moravských sídel období baroka a klasicismu. Zvonice tvoří výraznou dominantu návsi a je poměrně dobře dochovaná, byla postavena na základě ohňového patentu Marie Terezie 1751 (tento patent obsahoval nařízení zvonit, pokud vartýř uvidí požár a mít zvonek v každé obci), je typicky obvyklá v regionu Zlínského kraje. Jde o zděnou čtyřstěnnou hranolovitou stavbu žlutě omítnutou, s modrými a bílými doplňky. V levé části zvonice je zasklená nika s obrazem P. Marie Hostýnské.

Zvonice

Zvonice

Stavba je čtvercového půdorysu vzadu zalomená, v průčelí s věžičkou zakončenou jehlancovitou střechou s dvouramenný kovaným křížkem.

Zvonice

Zvonice

Zděná kaplička se zvonem ve věžičce stojí na návsi.

Zvonice

Zvonice

Zvonice je dvoupatrová stavba čtvercového půdorysu. V horní části má čtyři okna a uvnitř zvon. Nad vchodem do zvonice je umístěna nika s obrázkem Mojžíše. Střecha je zakončená jednoramenným křížem.

Žeranovická tvrz

Žeranovická tvrz se vzpomíná ještě roku 1623 a stála na místě nynějšího zámečku. Nachází se mezi Žeranovicemi a Rackovou v trati zvané "Hrádek".

Nejbližší cíle v okolí