Hýsly

Hýsly

Poloha

Malá obec Hýsly leží v údolí Moštěnky v podhůří Chřibů asi 4 km východně od Kyjova.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází už z roku 1131.

Památky

V části Dolní Moštěnice se nachází nejcennější památka v obci - zámeček z roku 1719 s památným stromem v parku.

Kulturní tradice

Z místních tradic vzpomeňme "Prokopské hodky" v červenci a svatováclavské krojované hody v září.

Fotogalerie

Dvoje sluneční hodiny posazené na sobě

Dvoje sluneční hodiny posazené na sobě se nachází před obecním úřadem. Na polosu větších slunečních hodin jsou umístěny nejmenší sluneční hodiny na světě. Tyto sluneční hodiny jsou umístěny do zmenšeniny sluneční soustavy a tvoří tak spolu jedinečné dílo o rozměrech 8,4 × 3,5 metrů. Na ploše cca 29,4 m2 byla vytvořena sluneční soustava se sluncem, všemi planetami a jejich měsíci. Slunce má tvar včelí buňky, z něj jde žihadlo což je trubka o délce 140 cm, materiál nerez, toto tvoří sluneční hodiny, které ukazují čas podle rozmístění planet. Merkur 8.00 hod SEČ, Venuše 9.00 hod SEČ, Země 10.00 hod SEČ, Mars 11.00 hod SEČ. Jupiter 17.00 hod SEČ, Saturn 19.00 hod SEČ. Na vrcholu žihadla jsou umístěny další sluneční hodiny. Hodiny na vrcholu mají rozměr 9 mm což jsou nejmenší sluneční hodiny na světě.

Rozhledna Johanka

Rozhledna Johanka

Na vrchu Johanka (272 m) východně od obce Hýsly stojí 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Je celoročně volně přístupná, návštěvníkům je k dispozici také pergola s posezením. Atrakcí pro děti i dospělé je stádo ovcí, popásající se v oploceném areálu pod rozhlednou. Za pěkného počasí je z rozhledny pěkný výhled na Pálavu, Ždánický les a Chřiby s hradem Buchlov.

Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého

Chráněnou památkou je velmi pěkný sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého. Podle letopočtu na soklu pochází z roku 1706. V té době nebyl Jan Nepomucký ještě svatořečen, takže se bezpochyby jedná o jednu z nejstarších soch tohoto světce. Na podstavci pod sloupem je vytesán šlechtický znak. Komu tento znak patřil není doposud známo. Neznámý je i důvod výstavby sloupu. Při povodni v roce 1695 prý voda sahala až do těchto míst, to ovšem vzhledem k poloze sloupu vysoko ve stráni nad potokem je zcela vyloučeno. Sloup se nachází asi 300 m východně od nejsevernějšího domu v Hýslech mezi dvěma nápadnými lípami při okraji obrovského vinohradu. Přístup je nejvhodnější nejsevernější boční uličkou v Hýslech a potom po cestě doleva nebo lze jít i od posledního domu podél nově vysazených stromků. Těch bylo v okolí obce vysazeno tisíc, mezi nimi je i 280 ks mladých oskeruší. Od sloupu je vynikající vyhlídka na Babí lom a Chřiby. V roce 2006 se plánuje vybudování rozhledny. Současně se plánuje vybudování malých rybníčku na potoce Moštěnka.

Zámeček Dolní Moštěnice

Asi 1 km severně při silnici do Moravan v části obce zvané Dolní Moštěnice se nachází zámeček z roku 1719. Vznikl přestavbou starší renesanční tvrze, zachovala se barokní ostění oken. Zámeček v Dolní Moštěnici je nepřístupný a ve špatném stavu. V rohu při zámeckého parku roste na nápadném pahorku chráněný jasan ztepilý.

Nejbližší cíle v okolí