Skoronice

Skoronice

Skoronice

Poloha

Obec Skoronice leží na říčce Hruškovici asi 4 km jihovýchodně od Kyjova.

Historie

Historie obce Skoronice sahá do počátku 14. století. Po třicetileté válce byla obec znovu osídlena převážně osadníky německého původu ze statku milotického pána Gabriela Serényiho v Kunvaldu.

Kulturní tradice

V obci se zachovávají lidové tradice, jako jsou fašank s průvodem maškar, válením dýně a zakopáváním basy, stavění máje, tradiční slovácké hody nebo jízda králů. Známá je také zářijová Skoronská pouť. V obci působí ochotnický divadelní spolek.

Fotogalerie

Obecní muzeum Skoronice

Obecní muzeum Skoronice

Budova obecního muzea je ukázkou původní venkovské zástavby na Slovácku a její současný stav kopíruje dispozici a vnitřní členění domu z roku 1903. Stavební bylo v roce 2013 rekonstruováno a v původních světnicích byly instalovány dvě expozice. Dvě místnosti v levém křídle budovy, které původně sloužily jako hospodářské prostory, hostí expozici věnovanou jízdě králů. Starobylý obřad, který byl v roce 2011 zapsaný na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví pod ochranou UNESCO se do dnešních dnů zachoval pouze ve čtyřech obcích na jihovýchodní Moravě, Skoronice jsou nejmenší z nich. Tento zvyk, jehož písemně doložené kořeny ve Skoronicích sahají až do 19. století představují informační panely s historií jízdy, trojrozměrné předměty připomínající bohatství a mýtickou povahu letniční slavnosti i multimediální prezentace putování královské družiny. Kuchyň a světnice původní venkovské chaloupky jsou zařízeny tak, aby si zachovaly podobu lidového bydlení první poloviny minulého století. Autenticitu expozice lidového bydlení podtrhuje skutečnost, že většinu exponátů do muzea věnovali občané Skoronic. Před budovou muzea je instalovaný panel pojednávající o obou expozicích. Muzeum je otevřeno pouze na objednávku, projíždějící zájemce o prohlídku jsou pracovníci obce připraveni provést expozicemi kdykoliv.

Nejbližší cíle v okolí