Valtice

Valtice

Valtice

Valtice, někdejší rodová rezidence Lichtenštejnských knížat, leží při hranici s Rakouskem a až do roku 1920 byly jeho součástí. Jsou jedním ze dvou center Lednicko-valtického areálu, který byl v roce 1996 zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Centru města vévodí skvosty barokní architektury - zámek a kostel Nanebevzetí Panny Marie, okolí dominují salety kolonáda na Rajstně a Dianin chrám, známý též jako Rendez-vous.

Z přírodních zajímavostí rozhodně stojí za pozornost blízké Lednické ryníky nebo národní přírodní památka Rendezvous, příklad původní vegetace Bořího lesa. To nejlepší můžete vidět při putování po značených trasách pro pěší i cyklisty. Zajímavá je také expozice Národního zemědělského muzea.

Zemědělskou činností, kterou Valtice nejvíce prosluly, je vinařství. Sídlí tady nejstarší vinařská škola v České republice, vzdělávají sommeliéři a v zámeckých sklepeních najdete salon vín prezentující stovku nejlepších vzorků z celé republiky. Pravidelně se tu konají Valtické vinné trhy, vinobraní Střední vinařské školy a Svatomartinské slavnosti mladého vína.

Zámek i zámecký park jsou pravidelným dějištěm barokních slavností a valtická "kultura na zámku" si získala již mnoho příznivců z celého světa. Stačí vzpomenout Mezinárodní letní školu staré hudby nebo festival Hudba z podzámčí.

Fotogalerie

Národní vinařské centrum s degustační expozicí Salonu vín České republiky

Národní vinařské centrum s degustační expozicí Salonu vín České republiky

Salon vín České republiky je nejprestižnější vinařská soutěž na území ČR, ze které každý rok vzejde sto nejlepších vín. Ta můžete vidět a ochutnat v degustační expozici Národního vinařského centra v podzemí valtického zámku.

Národní zemědělské muzeum Valtice

Národní zemědělské muzeum Valtice

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Státní zámek Valtice

Státní zámek Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích je unikátní veřejně přístupnou zahradou svého druhu v České republice. Samostatný areál o rozloze cca 3000 m² se nachází v bezprostřední blízkosti Národní kulturní památky Zámek Valtice, na ploše bývalého zámeckého zahradnictví a vznikal během let 2004-2010. Bylinková zahrada je navržena jako samostatně fungující objekt zahrnující tematické záhony bylin s informačním programem, okrasný parter s vodním prvkem, ornamentální záhony, odpočinkovou část s podrostovým záhonem, sad a skleník s prodejnou bylin a suvenýrů s bylinkovou tématikou. V zahradě je pěstováno více než 300 druhů rostlin.

Chrám Tří Grácií

Chrám Tří Grácií

Kolonáda na Rajstně

Kolonáda na Rajstně

NPR Lednické rybníky

NPR Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace a ptačí oblast soustavy Natura 2000

Rendez-vous (Dianin chrám)

Rendez-vous (Dianin chrám)

Rendezvous, národní přírodní památka

Rendezvous, národní přírodní památka

Valtické Podzemí

Valtické Podzemí

Valtické Podzemí je unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů vzájemně propojených v celkové délce 900 m. Vznik sklepů je datován až k roku 1289 v souvislosti se založením kláštera minoritů. Nabízíme řízené degustace pro jednotlivce i pro skupiny. Pořádáme firemní i privátní akce, svatby, narozeniny, oslavy se studenými i teplými rauty. Součástí prohlídky Valtického Podzemí je i výstava historických signovaných cihel, vinného skla, zkamenělin, s výkladem a doprovodem tradiční folklorní hudby. Vína, která Vás osloví, si můžete, samozřejmě za výhodných podmínek, zakoupit. Rozhodnete-li se naše vína uschovat v ideálních podmínkách archivních boxů Valtického Podzemí, dostanete klíč a kdykoliv máte přístup k Vašim vínům i části sklepního labyrintu. Všechna vína lze také pohodlně objednat na www.valtickepodzemi.cz nebo přímo na info@valtickepodzemi.cz. Valtické podzemí je otevřeno celoročně!

Zámeček Belveder

Zámeček Belveder

Bezručova alej

Bezručova alej

Kaple sv. Huberta

Kaple sv. Huberta

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Naučná vinařská stezka Valtice

Valtice se nazývají hlavním městem vína a vedle Mikulova jsou druhým centrem mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrová trasa naučné vinařské stezky začíná v těsném sousedství zámku přímo na valtickém náměstí.

Nový dvůr

Nový dvůr

Městské muzeum Valtice

Výstava o historii města, rodu Lichtenštejnů, pokoje z 20. a 30. let 20. století. Expozice Petra Bezruče, kroje z Podluží, různé tématické výstavy.

Muzeum železné opony Valtice

Expozice ostrahy státní hranice (dobové uniformy, zbraně, množství fotografií a dokumentů, rekonstrukce části železné opony, skutečná cela, audiovizuální místnost.

Nejbližší cíle v okolí