Horní Lhota

Horní Lhota

Horní Lhota

Slovní popis polohy obce

Obec Horní Lhota leží na samém okraji moravského Valašska ve Vizovických vrších. Do Luhačovic je to 9 km a do Zlína 19 km.

Stručná historie obce

První písemná zmínka o obci je okolo roku 1449. Ve starších písemnostech je obec nazývána Lhotou Vyšší nebo Kamennou. Samotný název Lhota označoval osadu, založenou zpravidla na lesní, málo úrodné půdě. Existence obce je od počátku spojena s Brunovým a Helembertovým hradem Engesberk (Andělská hora), dostavěným v roce 1261. Nejstarší dochovaná pečeť je z roku 1715.

Nejvýznamnější památky

Kostel v římskokatolické farnosti Horní Lhota je zasvěcen sv. Divišovi, jehož báň tvoří přirozenou dominantu obce. Oltářní obraz vytvořil známý malíř Jožka Úprka. V seznamu kulturních památek je kromě kostela zřícenina hradu Sehrad, cyrilomotodějský kříž u kostela, boží muka u domu č. p. 77, bývalý vodní mlýn a také areál statku č. p. 29.

Kultura a tradice

Tradici mají v obci každoroční fašankové obchůzky nebo soutěže požárníků.

Přírodní zajímavosti

Část obce leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Obcí protéká potok Olše s pravostranným přítokem komoncového potoka. Zdravé přírodní prostředí a členitá krajina vhodná pro turistiku a cykloturistiku je největším bohatstvím obce. Celému údolí vévodí skalnatý hřeben Sehradu se zříceninami hradu Engelsberka.

Možnosti trávení dovolené

Obec protíná frekventovaná silnice z Luhačovic na Zlín, nejbližší železniční stanice je v Luhačovicích. Návštěvníci obce s pěti sty obyvateli se v obci seznámí s přírodou CHKO Bílé Karpaty, ať už se vydají do terénu pěšky nebo na kole.

Fotogalerie

Hrad Sehrad

Hrad Sehrad

Terénní zbytky bývalého hradu Engelsberg (zvaný též Sehrad) ze 13. století se nachází nad obcí Horní Lhota, severně od Luhačovic. Nechal jej postavit biskup Bruno ze Šaumburku. Dodnes jsou rozpoznatelné zbytky obvodové hradby. Turistická trasa a naučná stezka vede z Horní Lhoty.

Nejbližší cíle v okolí