Klentnice

Klentnice

Klentnice

Poloha

Vinařská obec Klentnice leží přímo na úpatí Stolové hory v chráněné krajinné oblasti Pálava asi 5 km severně od Mikulova.

Historie

Území obce bylo od doby bronzové téměř nepřetržitě osídleno. Nejvýznamnější archeologickou lokalitou je Tabulová hora a Kotel, jejichž území jsou jako archeologická naleziště chráněna. Název obce naznačuje původní slovanské osídlení a je odvozen z vlastního jména Klement. Zkomolená německá podoba Glemptitz je doložena v písemných pramenech v roce 1332. Původní slovanské obyvatelstvo bylo decimováno válkami v pohraničí a ve 13. století sem přišli němečtí kolonisté. Po celou dobu své existence ves patřila k mikulovskému panství.

Památky

Nejvýznamnější zdejší památkou je zřícenina Sirotčího hradu (též Růžový hrad nebo Weisenstein) tyčící se nad obcí z přelomu 13. a 14. století. Památkově jsou chráněna také boží muka na cestě do Pavlova, kostel sv. Jiří, fara a sochy sv. Floriána a Jana Nepomuckého. Dnešní podoba kostela sv. Jiří pochází z let 1783-1785, ale vysvěcen byl již v roce 1582. Na jeho výzdobě se podílel významný umělec Ondřej Schweigl.

Příroda

Klentnice leží uprostřed zajímavých přírodních lokalit. Do jejího katastru zasahují přírodní rezervace Růžový vrch, národní přírodní rezervace Děvín, Tabulová hora a přírodní památky Kočičí kámen a Kočičí skála.

Fotogalerie

PR Děvín

PR Děvín

NPR Stolová hora

NPR Stolová hora

NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen

NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen

Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek

Nejbližší cíle v okolí