Dolní Bečva

Dolní Bečva

Dolní Bečva

Slovní popis polohy obce

Obec Dolní Bečva se nachází asi 4 km východně od Rožnova pod Radhoštěm, v prostředí Moravskoslezských Beskyd pod horou Radhošť. Obcí prochází komunikace spojující Moravu se Slovenskem.

Stručná historie obce

První zmínky o osadě jsou z roku 1597. Gruntovní kniha byla založena v roce 1610. V roce 1650 za Baltazara z Žerotína byla už známá pod názvem Dolní Bečva, dříve Bečvice. Až do roku 1848 byla součástí rožnovského panství. Na úbočích Radhoště a Černé hory jsou četné osady a paseky tvořící se svými dřevěnicemi, loukami a pastvinami typický kolorit valašské krajiny. Rozlohou 2006 hektarů a počtem 1749 obyvatel (k 31.12.1999) patři mezi středně velké obce okresu Vsetín. Rozptýlené osídlení se nachází také na okolních svazích. Dodnes se zde nacházejí dřevěné stavby s tradiční lidovou architekturou.

Nejvýznamnější památky

Nejstaršími památkami v obci jsou dřevěná zvonice z roku 1835 na Pavlově louce a zděná kaplička z roku 1848 v Horním Rozpitém. V centru obce stojí římskokatolický kostel sv. Antonína Paduanského s farou a lipovou alejí z roku 1905. Na Radhošti, který leží v katastru obce, byla postavena kaple sv. Cyrila a Metoděje vysvěcená v roce 1898. Kamenný kříž před kaplí je z roku 1805, sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1931 a socha boha Radegasta od sochaře A. Poláška je z roku 1931.

Kultura a tradice

Mezi vesnické zvyky patří pochovávání basy, velikonoční šmigrust, kácení máje, pouť sv. Antonína, radhošťská pouť a poslední mazání coby rozloučení s lyžařskou sezónou. Slavnostní ráz míval odvod branců. V obci působí dechová kapela Bečvanka.

Přírodní zajímavosti

Obec se rozprostírá v malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd pod horou Radhošť. Leží ve východní části Radhošťské hornatiny a Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 427 metrů nad mořem (tok Bečvy na západním okraji katastru) až 1129 m (vrchol Radhoště). Nejznámějším místem jsou Pustevny a Radhošť, odkud byl v roce 1868 odvezen jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Možnosti trávení dovolené

Okolí obce je atraktivní hlavně pro milovníky zimních sportů. Zdejší ski areál patří k nejkvalitnějším v Beskydách. Pustevny jsou křižovatkou běžeckých tras. Každoroční zábavou je stavění soch ze sněhu a pouť na Radhošti. V Dolní Bečvě najdou vhodný terén vyznavači pěší turistiky napříč nedotčenou přírodou, cykloturistiky i milovníci památek. Sportu slouží víceúčelové hala pro kopanou, tenis a atletiku. Ubytování poskytuje autokemp a řada chat, chalup a soukromých penzionů, kde nezapomínají na vyhlášené valašské speciality.

Fotogalerie

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kamenná kaple v románsko-byzantském stylu byla dokončena a vysvěcena v roce 1898. Stavba je obložena dřevěným šindelem. Je to nejvýše položená církevní stavba v ČR. Na počátku července bývá cílem cyrilometodějských poutí.

Socha Radegasta na Radhošti

Socha pohanského slovanského boha Radegasta je dílem sochaře Albína Poláška. Vznikla v roce 1930 ve Spojených státech a v červenci roku 1931 byla přivezena z Frenštátu pod Radhoštěm pětispřežím při příležitosti Slovanské pouti na Radhošť.

Nejbližší cíle v okolí