Horní Bečva

Horní Bečva

Slovní popis polohy obce

Obec Horní Bečva leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy 12 km východně od Rožnova pod Radhoštěm, po obou březích horního toku Rožnovské (Dolní) Bečvy. Řeka odděluje pásmo Vsetínských vrchů od Beskyd.

Stručná historie obce

Název vsi se objevuje ve tvaru Veliká Bečva (1629), Ober Betzwa (1675), z Hornych Becžwysk (1712), Ober Becžwa (1718), Ober Betschwa, Hornj Beczwa (1846). Nejstarší písemná zmínka o Horní Bečvě je z roku 1659 v gruntovní knize Valašského Meziříčí. V urbáři z roku 1676 se již vede jako samostatná obec mající 103 domků se 1385 obyvateli. Živili se kácením a dovážením dřeva, sbíráním hub, borůvek a malin, výrobou šindelů, dřevěného nádobí a chovem ovcí. V roce 1676 odváděl fojt kromě jiných povinných odvodů daň za nechování chrta (to znamená, že nechoval psa, kterého by šlechta mohla používat pro lov) čtyři míry ovsa (1 míra je přibližně 15 litrů). Sedláci zde nežili a chalupníci dávali půl míry ovsa, slepici a čtyři vejce.Obec náležela v letech 1849-1960 k politickému okresu Valašské Meziříčí, s výjimkou let 1855 až 1868, kdy byla součástí tzv. smíšeného okresu Rožnov pod Radhoštěm. Od r. 1949 Dolní Bečva podléhala okresnímu soudu Valašské Meziříčí. Roku 1960 se stala součástí politického a soudního okresu Vsetín. Po r. 1945 při osídlování pohraničí počet obyvatel značně poklesl, přírůstky byly zaznamenány až po r. 1950. Po roce 1961 dochází k dalšímu úbytku obyvatel. Po roce 1945 bylo vystavěno mnoho rodinných domků, postavena nová budova pošty a obvodního oddělení Veřejné bezpečnosti, požární dům, měšťanská škola, vodovod, rekonstruována budova MNV, postavena nová mateřská škola a školní jídelna. V letech 1992-1994 se budovala kanalizace a roku 1994 byla zprovozněna čistírna odpadních vod. V listopadu 2001 byl předán do užívání vodovod Šorstýn - Na Bučkové.

Nejvýznamnější památky

Nejstarší památkou obce Horní Bečva je kostel sv. Jana a Pavla (1792). Památník na Kladnaté je postaven na místě bývalé usedlosti Tkáčových. Na podzim roku 1944 zde proběhla přestřelka mezi německými vojáky a partyzány a následně byly vypáleny nemovitosti v blízkém okolí. Památník je umístěn v lese na žluté turistické trase Kladnatá - Horní Bečva,Valaška.

Kultura a tradice

Neodmyslitelnou součástí Valašska je folklor, uchovaný četnými tanečními i pěveckými soubory. Prezentovaný je v pestré celoroční programové nabídce Valašského muzea v přírodě i při tradičních oslavách na mnoha jiných místech regionu. Půvab Valašska, rázovitost krajiny i obyvatel inspirovala již řadu básníků, spisovatelů, malířů i hudebních skladatelů. V místních galeriích vystavují svá díla přední současní malíři, sochaři a fotografové. V působivém prostředí chrámů a koncertních sálů jsou pořádány koncerty klasické, vážné i populární hudby.

Přírodní zajímavosti

Severně od obce leží přírodní památka Pod Juráškou. Tvoří ji silně podmáčená rašelinná louka pod prudkým svahem vrchu Kotelnice v údolí potoka Kněhyně. Severovýchodně od obce se nachází přírodní památka Kudlačena o výněře asi 6 ha. Jedná se o mokřads výskytem vzácných obojživelníků a rostlinných společenstev. Východně od obce leží přírodní památka Kladnatá - Grapy o výměře asi 62 ha. Tato přírodní památka je významná výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin.

Možnosti trávení dovolené

Svou geografickou polohou je Horní Bečva (2472 obyvatel) vyhledávaným místem k letní i zimní rekreaci. V katastru je více než 500 soukromých chat a několik desítek rekreačních a hotelových zařízení. Po celý rok se dá putovat po značených turistických trasách, rozšířená je cykloturistika po horských hřebenech přes Soláň, Radhošť, Pustevny, Lysou horu až k vrcholům Malého Javorníka. V létě se přidává možnost koupání, vodních sportů a rybaření v přehradní nádrži. Vybraná rekreační zařízení jsou vybavena půjčovnami kol, saunami, bazény a dalším nezbytným servisem pro návštěvníky. V zimním období jsou k dispozici běžecké trasy a turistické trasy k lyžařským túrám. Ani milovníci alpského lyžování zde nepřijdou zkrátka - na svazích obce je sedm soukromých lyžařských areálů nebo je možné navštívit lyžařský areál na blízkých Pustevnách a Bílé.

Fotogalerie

Lyžařská lokalita Horní Bečva

Lyžařská lokalita Horní Bečva

Několik lyžařských areálů na úbočí Vsetínských Beskyd v nadmořské výšce kolem 800 metrů nad mořem, nabízí svým návštěvníkům sjezdovky různé náročnosti. Jsou zde jak tradiční vleky, tak sedačková lanovka. Lyžařská lokalita Horní Bečva uspokojí jak rodiny s dětmi, vyznavače snowboardu i náročné lyžaře. Naleznete zde tyto areály: U Sachovy studánky - východ, U Sachovy studánky - západ, Rališka, Bumbálka, Solisko (Solisko v sezoně 2020/2021 nepojede - rekonstrukce). Dále pak vleky Kubiška - rodinka, vlek chaty Martiňák, vlek v údolí Mečová, vlek u Masarykovy chaty na Bumbálce. Na své si zde přijdou nejen lyžaři, ale také milovníci běžek, pro které jsou připraveny dokonale upravené tratě. Ve středisku nechybí možnost bezplatného zaparkování auta, občerstvení, ubytování, lyžařské půjčovny či ski servis.

Nejbližší cíle v okolí