Vigantice

Vigantice

Vigantice

Slovní popis polohy obce

Obec Vigantice leží 5 km jihovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm, v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Stručná historie obce

Název obce Vigantice je odvozen od osobního jména Wiegand. První zmínka o obci pochází z roku 1411 z listiny Lacka z Kravař, v níž se uvádí již jako samostatná obec. V roce 1676 bylo v obci zaznamenáno celkem 49 domů - jedno fojtství, 16 gruntů a 32 chalup. Prvním fojtem a purkmistrem byl v roce 1616 Jan Solanský. Posledním fojtem a také prvním starostou obce se stal v letech 1843-1873 Jan Jurečka. V roce 1790 ve Viganticích žilo 517 obyvatel. Roku 1837 byla v obci postavena jednotřídní škola, v roce 1889 rozšířena na dvojtřídní. Nadstavba prvního patra budovy pochází z roku 1926, poslední velkou rekonstrukcí (včetně přístavby tělocvičny) prošla v letech 1976-1978. Současná obec Vigantice má 270 domů a 843 stálých obyvatel.

Nejvýznamnější památky

Současný kostel byl vystavěn v letech 1911-1913, předtím byla v obci malá kaple z roku 1860. Obětem první světové války byl k 10. výročí ČSR z iniciativy Sboru dobrovolných hasičů postaven pomník.

Kultura a tradice

Hasičský sbor každoročně pořádá ples a červencovou noc, staví máj, o první a druhé srpnové neděli organizuje pouťové oslavy. Myslivecké sdružení obohacuje program v malé obci o společenský ples a myslivecký výlet.

Přírodní zajímavosti

Obcí Vigantice protéká potok Hážovka a západní hranici se sousedními Hážovicemi tvoří potok Studený. Další potok Měřístek pramenící v Dílech se vlévá do Hážovky u základní školy. V minulosti se v katastru obce těžil vápenec v lokalitě zvané Vápenky, ale lom už zanikl.

Možnosti trávení dovolené

Vigantice mají vybudovaný sportovní areál, v dolní části obce je koupaliště. K odpočinku i zábavě slouží výletiště. Služby místním i návštěvníkům poskytují dvě restaurace a tři prodejny potravin. Turistická ubytovna ve správě místní tělovýchovné jednoty nabízí možnost levného ubytování v průběhu celého roku. Stravování zajišťuje restaurace, která je součástí ubytovny. V okruhu několika kilometrů jsou dostupné nejzajímavější turistické lokality oblasti - vrchol Radhoště se sochou Radegasta, kaple sv. Cyrila a Metoděje spojená s každoroční poutí (5. července) nebo vyhlídkový altánek Cyrilka.

Rodáci

Milan Baroš - hráč anglického klubu Aston Villa (Baník Ostrava, FC Liverpool), 2. místo na ME 2000 do 21 let, 4. místo na ME 2000 do 18 let, reprezentant ČR, mistr Evropy do 21 let 2002, 3. místo na ME 2004 Radim Kučera - ligový hráč, Sigma Olomouc (FC Opava) René Bolf - reprezentant ČR, 3. místo na ME 2004

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí