Bystřička

Obec umístěná na okraji Vsetínských vrchů s přehradou téhož jména.

Bystřička

Bystřička

Slovní popis polohy obce

Obec Bystřička se rozprostírá mezi městy Vsetín a Valašské Meziříčí.

Vlajka obce Bystřička

 

OBEC BYSTŘIČKA
756 24 Bystřička 82
okres Vsetín
tel.: +420 571 443 258
tel./fax: +420 571 420 944
email: obec.bystricka@telecom.cz
IČ: 00303739
Bankovní spojení : KB Vsetín číslo účtu : 3929-851/0100

 

Úřední hodiny: Po a St: 7:30-11:30, 12:30-16:30 hod.

Stručná historie obce

Bystřička vznikla na potoku stejného jména pasekářskou kolonizací poddaných z Růžďky v polovině 17. století. Na tomto místě již dříve stávala zaniklá a zpustlá obec Svojanov, zmiňovaná již před rokem 1505. Bystřička se poprvé připomíná roku 1647, kdy byla založena vsetínským pánem Mikulášem Pázmánym. Do poloviny 19. století byla zemědělskou obcí. Později se rozšířily některé druhy domácí výroby, jako například výroba kapesních nožů a dřevěného zemědělského nářadí. Roku 1770 se připomíná pod kopcem Klenovem lom na vápenec a pec na pálení vápna.

Nejvýznamnější památky

Vrch Zámčisko je významná archeologická lokalita. Na vrchu Klenov jsou stopy pravěkých valů a středověkého osídlení. Podle pověsti na něm koncem 13. století vybudovali svůj hrad Freundsberg templáři.

Kultura a tradice

Z novodobějších akcí si stále větší oblibu získává country festival pořádaný kapelou Gympleři.

Přírodní zajímavosti

V okolí Bystřičky leží oblíbené pískovcové skály Medovka. Jižně od vodní nádrže Bystřička se nachází přírodní rezervaci Klenov, kterou tvoří lesní partie v okolí vrchu Zámčisko a hřbet Klenova s pískovcovými skalními výchozy. Další přírodní památku U Vaňků tvoří listnatý les na terase řeky Bečvy na západně a jižně orientovaném svahu.

Možnosti trávení dovolené

Vyhledávaným rekreačním střediskem je přehrada Bystřička vybudovaná v letech 1907–1912 na potoku Bystřice. Téměř čtyřicetihektarová plocha láká milovníky koupání, vodních sportů a je výchozím místem pro turistiku a cykloturistiku. Cílem vycházek může být vrch Klenov s pískovcovými skálami, nebo naučná stezka věnovaná spisovateli Janu Karafiátovi. Každoroční událostí je triatlonový závod nazvaný Homo Hardcoreus nebo vodácký víkend.

Fotogalerie

PR Klenov

Přírodní rezervaci Klenov tvoří lesnaté svahy a hřeben vrchu Klenov (678 m n. m.) jižně od přehrady Bystřička. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 na výměře 15,35 ha.

Skály Medůvka

Pískovcové skály Medůvka v okolí Bystřičky jsou velmi oblíbené .

Zřícenina hradu Freundsberg

Příkladem hradní zříceniny je Klenov, zvaný též Freundsberg, na vrchu Klenov u Bystřičky. Podle pověsti jej vybudovali templáři a hrad zanikl počátkem 14. století.

Nejbližší cíle v okolí